Noc Kultury w Wilnie

Archiwum Rytus Śeskaitiś

W nocy z 15 na 16 czerwca stolica Litwy zaprasza na kolejne wydarzenie: Noc Kultury.

Cykl imprez “Noc Kultury” rozpoczął się w 2007 roku w ramach programu narodowego “Wilno – Europejska Stolica Kultury 2009” i przekształcił się w nową tradycję kulturalną Wilna. W trakcie tego jednodniowego święta Wilno daje możliwość odwiedzającym korzystania z kultury i sztuki w ciemnościach nocy. Place, parki i najbardziej nieoczekiwane przestrzenie w mieście wypełniają projekty różnych artystów: muzyków, tancerzy, aktorów, fotografów etc.

Liczba wydarzeń związanych z Nocą Kultury stale rośnie. W zeszłym roku festiwal kultury i sztuki zaprosił gości i mieszkańców do obejrzenia 167 projektów, zaprezentowanych przez 700 artystów
z Litwy i zagranicy. Organizatorzy szacują, że wówczas wzięło udział około 100-150 tys. osób. Jeśli więc jesteś pasjonatem sztuki zapraszamy do Wilna 15-16 czerwca na niezapomnianą noc, pełną niestandardowych, artystycznych doznań i pokazów sztuki współczesnej. Z okazji dwunastej rocznicy “Nocy Kultury” organizatorzy przygotowali około 110 różnych wydarzeń i projektów dostępnych od 18:00 do 2:00. Wszystkie wydarzenia w jej ramach są bezpłatne.

Będąc już w Wilnie nie można zapomnieć o odwiedzeniu „Literatų (Writers’) Street Wall” na Starym Mieście, która jest jednym z punktów muzealnych MO Muzeum. Jest to instalacja ponad 200 kafelków i tablic pamiątkowych zdobiących mur na ulicy Literatų na Starym Mieście w Wilnie, opowiadających historię litewskiej literatury. Drugim punktem, który warto zobaczyć jest 15 rzeźb, które otrzymały dar mówienia i wchodzenia w interakcję z odwiedzającymi w różnych miejscach, a których historie można usłyszeć za pomocą telefonu komórkowego.

 

Więcej informacji na:
http://www.vilnius-tourism.lt/pl/lato-w-wilnie/
http://kulturosnaktis.lt/en/pages/about
http://www.mmcentras.lt