Niemcy zaczynają nowy rok w promocji pod hasłem „100 lat Bauhausu”

Mark Wohrab

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) w 2019 r. rozpoczyna swoją ogólnoświatową kampanię z okazji 100. rocznicy założenia legendarnej szkoły Bauhausu w Weimarze. Biuro DZT zaplanowało wraz z „Bauhaus Verbund 2019” oraz regionalnymi organizacjami turystycznymi szereg działań promocyjnych.

Dzięki projektom cyfrowym DZT chciałoby podkreślić współczesny charakter obchodów jubileuszu Bauhausu. Z tego powodu została stworzona mikrostrona dostępna pod adresem www.germany.travel/bauhaus, która będzie główną platformą komunikacyjną kampanii. Na stronie zamieszczono krótki film animowany przedstawiający wpływ Bauhausu na rozwój designu, architektury, sztuki i rzemiosła.

Miejsca związane z ruchem Bauhaus

Spot pokazuje najważniejsze miejsca powstawania i działalności Bauhausu – Weimar, Dessau oraz Berlin, jak również liczne miejsca związane są z tym ruchem. Cyfrowo odtworzony legendarny pokój Waltera Gropiusa będzie stanowił atrakcję VR (virtual reality) podczas spotkań branżowych i prasowych DZT. Jednym z projektów, który promuje rocznicę Bauhausu na arenie międzynarodowej, jest „Grand Tour of Modernity” (Wielki Szlak Modernizmu). To specjalna na tę okazję zaprojektowana trasa wycieczkowa, która umożliwi turystom lepsze poznanie idei Bauhausu.

„Jubileusz założenia szkoły Bauhausu to doskonała okazja, by umocnić pozycję Niemiec jako najważniejszego celu podróży kulturalnych w Europie” − stwierdza Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT. “Wykorzystując technologię cyfrową i tworząc innowacyjne rodzaje wydarzeń chcemy podkreślić wciąż żywe dziedzictwo ruchu Bauhaus w Niemczech”.

Jeszcze przed rozpoczęciem jubileuszowego roku Bauhausu, w październiku, w Weimarze odbył się Incoming & Brand Summit, w którym wzięli udział eksperci, przedstawiciele mediów i influenserzy z ponad 20 krajów.

Dom w druku 3D

Kolejnym projektem służącym do promocji jubileuszu Bauhausu na wybranych rynkach jest projekt Tiny(BAU)haus. Projekt domu w stylu Bauhaus zostanie wykonany za pomocą druku 3D przy wykorzystaniu materiałów z recyklingu. Główny element projektu stanowi prostopadłościan o powierzchni 8 metrów kwadratowych. Wewnątrz budynku goście mogą poznać świat Bauhausu.

Interaktywne instalacje przedstawiają miejsca związane z Bauhausem na terenie całych Niemiec. Tiny(BAU)haus po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w lutym w Rotterdamie. Następnie posłuży w kampanii w innych krajach podczas wydarzeń prasowych i prezentacji prasowych DZT. Filmy i blogi opatrzone hasztagiem #CelebratingBauhaus udokumentują projekt w mediach społecznościowych.

Oprócz kampanii z okazji 100-lecia Bauhausu DZT przeprowadzi kampanie promocyjne swoich podstawowych tematów marketingowych: kultury i natury. W ramach projektu „German Summer Cities” nacisk zostanie położony na niemieckie metropolie i miejskie atrakcje. Tematami kampanii będą pulsujące metropolie, romantyczny weekend w mieście, urlop nad wodą, zwiedzanie zabytków oraz sztuka i kultura.