Niemcy – turystyka mocna jak nigdy

AG

Trwa 41.edycja targów turystyki przyjazdowej Germany Travel Mart. Po dniach zwiedzania Turyngii, rozpoczęły się dni targowe w Erfurcie.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, dlaczego niemiecka turystyka jest tak mocna, powinien odwiedzić GTM. Półtora miesiąca bo targach berlińskich ITB, branża niemiecka zorganizowała kolejną wielką imprezę. I to już po raz 41.
Trudno przy okazji nie zauważyć, że w Polsce, przez wiele lat nie potrafiliśmy zorganizować choćby namiastki podobnej imprezy, mimo prób podejmowanych przez różne podmioty.

 

W tym rok w GTM uczestniczy ponad 600 gości z 45 krajów. Na wielkiej hali kongresowej w Erfurcie czeka na nich przez dwa dni 340 przedstawicieli niemieckiej branży turystycznej. Terminy spotkań na rozmowy B2B zajmują u większości kalendarze na całe dwa dni. Wszyscy czekają od rana, bez spóźnień, wszyscy mają perfekcyjnie przygotowane materiały i sami są gotowi na 16 godzin rozmów.
Najwięcej gości przyjechało w tym roku z Azji – 110, z północno-wschodniej Europy – 85, północno-zachodniej Europy – 71, z Europy południowo-wschodniej – 98, z południowo-zachodniej Europy – 92 a z obu Ameryk i Izraela – 82.

Przez kilka dni goście mieli okazję poznawania Turyngia. Przygotowano dla nas kilka tras tematycznych, m.in. Turystyka aktywna, Turyngia kulinarna. Gospodarze zadbali także o doznania kulturalne gości. W sobote wszyscy goście zagraniczni mieli okazję zwiedzać zamek w Wartburgu (tutaj Luter tłumaczył Biblię z greki na niemiecki), wysłuchali także fragmentów opery Wagnera. W niedziele, zebrano po raz pierwszych wszystkich uczestników GTM. Najpierw w katedrze w Erfurcie wysłuchali koncertu, którego elementy (pieśni, utwory instrumentalne, zostały tak dobrane, by zilustrować wieki historii Turyngii.

Witając zebranych w katedrze gości, Iris Gleicke, sekretarz stanu i minister gospodarki w rządzie federalnym powiedziała m.in.: „Turyngia to idealne miejsce dla spotkani ludzi turystyki. Nasz region oferuje to co w niemieckiej turystyce najważniejsze – zabytki, miejsca historyczne i unikalnej urody krajobrazy. To również kraina, z której pochodzą Goethe i Schiller…
Turystyka stałą się bardzo ważnym sektorem gospodarki. Liczba noclegów wykupywanych przez gości zagranicznych wzrosła o 5,8 proc, do 600 tysięcy, mamy jednak potencjał, ponieważ w ogólnej liczbie noclegów wykupionych w Niemczech Turyngia to zaledwie ok. 0,8 proc.
W najbliższym czasie chcemy ożywić turystykę w małych miejscowościach…
Chcę podkreślić, że ponad 60 lat po zakończeniu II wojny światowej i upadku rządu nazistowskiego, Niemcy sa niezwykle gościnnymi ludźmi, kochającymi i ceniącymi nade wszystko pokój.
W Niemczech szczególnie jesteśmy wyczuleni na najmniejsze objawy ksenofobii i rasizmu, walczymy ze złęm budzącym się w niektórych ludziach i będziemy to robić w przyszłości/ Turystyka pozwala poznać się różnym kulturom i pomaga w zniesieniu barier i uprzedzeń.”

Na otwarciu dnia spotkaniowego, Petra Hedorfer, prezes Niemieckiej Narodowej Organizacji Turystyki (GNTB) podkreśliła: „Ponad tysiąc uczestników tegorocznego GTM to potwierdzenie trwającej od kilku lat dobrej passy niemieckiej turystyki. W 2014 roku zanotowaliśmy 75,6 mln sprzedanych noclegów zagranicznym turystom. To, w porównaniu z rokiem 2013, wzrost o 5,1 proc. Nadal największym dla nas rynkiem jest Europa – przyjeżdża a niej 75 proc. naszych gości. Najwięcej noclegów wykupują Holendrzy – ok. 11 mln, Szwajcarzy – 5,9 mln, Brytyjczycy – 5,2 mln. Odnotowujemy też ciągły wzrost turystów z Polski, która się wdarła do czołówki najlepszych rynków, w zeszłym roku odwiedziło nas ok. 2,4 mln Polaków. 48 proc. wzrostów zeszłorocznych w liczbie turystów zawdzięczamy sześciu rynkom. Szwajcarów w porównaniu z rokiem 2013 przybyło 378 488, turystów z krajów znad zatoki Perskiej – przybyło 318 071, Chińczyków – 298 350, Brytyjczyków było o 259 989 więcej niż rok wcześniej, Polaków – o 246 573, Amerykanów o 245 756. Cieszy nas, że nasi sąsiedzi Polacy wydali w Niemczech w ubiegłym roku 2,7 mld euro.”

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center