Najpopularniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

fot. Alisa Anton / unsplash

Sezon przedświąteczny trwa w najlepsze, a w wielu miejscach odbywają się popularne jarmarki bożonarodzeniowe. Aby wprowadzić się w świąteczny nastrój, kuszą one turystów świątecznymi przysmakami, własnoręcznie wykonywanymi prezentami, a także grzanym winem. Jarmarki świąteczne odbywały się w Niemczech i Austrii już między XIII a XIV wiekiem, a obecnie odbywają się w wielu innych krajach na całym świecie.

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych przeanalizowała, które jarmarki w Europie są najbardziej popularne. Wszyscy ci, którzy obecnie tęsknią za odrobiną świątecznego nastroju, ale wolą zrezygnować z podróży lub odwiedzenia jarmarków bożonarodzeniowych z powodu pandemii, mogą dzięki temu rankingowi przygotować się na przyszły rok.

Należy jednak pamiętać, że w niektórych krajach z powodu pandemii koronawirusa jarmarki są w tym roku odwołane lub obowiązują bardziej rygorystyczne zasady higieny. Odwiedzający przed podrożą powinni najpierw zapoznać się z lokalnymi przepisami.

  1. Wiedeń

Co zaskakujące, na pierwszym miejscu nie ma niemieckiego miasta, ale Wiedeń, stolica Austrii. O pierwszym Christkindlmarkt słyszano w Wiedniu już w 1298 roku – ta tradycja ma długą historię i jest nadal bardzo popularna. Najsłynniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu odbywa się na Rathausplatz. Artystyczna zimowa kraina czarów znajduje się przed imponującym, neogotyckim ratuszem. W związku z obecną sytuacją pandemiczną od 12 grudnia wstęp wolny na jarmarki mają osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Od 20 grudnia napoje i dania będą ponownie wydawane również na miejscu (z limitem wejść kontrolowanym poprzez barierki lub opaski na rękę).

  1. Berlin

Na drugim miejscu znajduje się stolica Niemiec – Berlin. Pierwszy jarmark bożonarodzeniowy w tym mieście został zorganizowany w 1530 r. i odbył się w Alt-Berlin, dzielnicy Berlina Mitte. Dziś w Berlinie jest ponad 80 jarmarków bożonarodzeniowych, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie odbywają się w tym roku w reżimie 2G.

  1. Strasburg

Na trzecim miejscu w naszym rankingu znajduje się Strasburg. Jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu jest najstarszym jarmarkiem we Francji. Tak zwany „Christkindelsmärik” istnieje od 1570 roku i odbywa się co roku od końca listopada do 31 grudnia. Ponad 300 drewnianych chatek w różnych częściach miasta oferuje szeroką gamę przysmaków i rękodzieła w bajkowej atmosferze. Jarmark bożonarodzeniowy jest obecnie otwarty.

  1. Londyn

Na czwartym miejscu jest Londyn. W Londynie można znaleźć aż 16 jarmarków bożonarodzeniowych. To znacznie więcej niż w innych miastach w tym kraju. Kolejną atrakcją jest największe w Wielkiej Brytanii lodowisko na świeżym powietrzu, które w okresie świątecznym jest ustawione w sercu londyńskiego Hyde Parku. W tym roku jarmarki świąteczne w Londynie nie zostały odwołane.

  1. Monachium

Piąte miejsce trafia do Monachium. To właśnie w stolicy Bawarii, w 1310 roku odbył się pierwszy oficjalny jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech i na całym świecie. Niestety w tym roku jarmarki bożonarodzeniowe w Monachium zostały odwołane z powodu pandemii, ale oczekiwania na 2022 są jeszcze większe.

  1. Frankfurt

Kolejnym miastem w Niemczech, które znalazło się na liście top 10 jest Frankfurt. Ten jarmark bożonarodzeniowy jest jednym z najstarszych w Niemczech. Dziś jest on tak dobrze znany, że angielskie miasto Birmingham nazwało na jego cześć swój własny jarmark bożonarodzeniowy – “Frankfurt Christmas Market Birmingham”. Z powodu pandemii w tym roku stoisk jest nieco mniej niż zwykle, aby zachować zgodność z zasadami higieny.

  1. Norymberga

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze jest jednym z najbardziej znanych jarmarków świątecznych na świecie. Jest on uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej tradycyjnych jarmarków bożonarodzeniowych. Jest to z pewnością także zasługa jego fantastycznej lokalizacji w średniowiecznym centrum miasta. Na środku jarmarku bożonarodzeniowego stoi wielki kocioł o średnicy 2,5 metra i wysokości 3,4 metra, wypełniony około 9000 litrami gorącej, parującej Feuerzangenbowle. Ten typowy niemiecki napój świąteczny składa się z mieszanki czerwonego wina, rumu i cukru. Christkindlesmarkt nie odbędzie się w 2021 roku z powodu pandemii koronawirusa.

  1. Budapeszt

Na 8 miejscu znajduje się jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie. Plac Vörösmarty od połowy listopada zamienia się w prawdziwy zimowy raj. Obok tradycyjnych, świątecznych zapachów grzanego wina i cynamonu, powietrze pachnie aromatami węgierskich specjałów, takich jak nadziewane gołąbki, pieczona gęś i grillowana kiełbasa. Wielu rzemieślników prezentuje swoje umiejętności na scenach plenerowych i w drewnianych chatkach. Jarmarki bożonarodzeniowe w Budapeszcie są w tym roku otwarte, dostęp tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

  1. Praga

Praskie jarmarki bożonarodzeniowe zajmują 9 miejsce w Europie. Dwa najsłynniejsze odbywają się na Staromiejskim Rynku (Staroměstské náměstí) i na Placu Wacława i są oddalone od siebie o zaledwie pięć minut spacerem. W tym roku, również w Pradze, oprócz stałych straganów, wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe zostały odwołane z powodu Covid-19. Mimo to, bajkowe dekoracje nadają miastu świąteczną atmosferę.

  1. Edynburg

Na dziesiątym i ostatnim miejscu w tym rankingu najpopularniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie znalazł się Edynburg. Tradycyjny jarmark w sercu Edynburga oferuje coś dla każdego: od straganów z produktami na zamówienie i prezentami po pyszne przysmaki. Jarmarki bożonarodzeniowe w Edynburgu są w tym roku otwarte.

 

Metodologia:

Na potrzeby rankingu sporządzono listę ponad 100 miast w Europie i przeanalizowano następujące dane:

– Średnia miesięczna liczba wyszukiwań danego miasta w Google

– Liczba hashtagów na Instagramie

– Liczba jarmarków bożonarodzeniowych w danym mieście

Na potrzeby rankingu wyniki zostały następnie zsumowane w celu uzyskania ogólnej oceny. W przypadku miast, które miały taki sam wynik ogólny, jako rozstrzygający czynnik użyto danych dotyczących liczby wyszukiwań, umieszczając na pierwszym miejscu miasto z wyższą liczbą. Jeśli miasta nadal były remisowe, przyjrzano się danym dotyczącym liczby jarmarków bożonarodzeniowych.