Najbardziej ekologiczny hotel w Holandii

Amsterdam może pochwalić się najbardziej ekologicznym hotelem w Holandii
Wnętrze hotelu Jakarta/fot. archiwum Knauf Ceiling Solution

Hotel Jakarta w Amsterdamie jest ekologiczny w każdym calu – zaczynając od budynku, drewnianej konstrukcji, indonezyjskiego ogrodu wewnętrznego, na przyjaznej dla użytkowników akustyce i neutralności energetycznej kończąc.

Nazwa Jakarta jest nieprzypadkowa. Hotel położony jest na sztucznej wyspie Java znajdującej się na terenie dawnych portów w Amsterdamie, a zbudowanej początkowo jako falochron. To stąd odpływały kiedyś liniowce oceaniczne do Dżakarty i na prawdziwą wyspę Java. Dziś dzielnica jest modną okolicą pełną nowoczesnych budynków. Na cyplu wyspy zlokalizowany jest budynek
4-gwiazdowego hotelu Jakarta. „Zielona oaza w centrum Amsterdamu” – tak obiekt nazywa sam właściciel.

W pierwszej kolejności uwagę przykuwa ogromny ogród wewnętrzny. Patio i strefy wspólne hotelu zamieniono w prawdziwie indonezyjski ogród wypełniony roślinami i kwiatami z Azji. Goście znajdą tu rosnące m.in. imbir, kurkumę, bananowce czy wysokie na 10 metrów plamy. Aranżacja zieleni powstała we współpracy z jednym z najstarszych ogrodów botanicznych na świecie – Hortus Botanicus Amsterdam.

Ekologicznie od najmniejszej deski i t-shirta

„Zielone” myślenie widać jednak nie tylko gołym okiem. Cały budynek od podstaw powstawał według idei zrównoważonego, odpowiedzialnego projektowania. Woda, światło, drewno i przyjazność dla użytkowników idą tu w parze. Bryła gmachu opiera się na drewnianej konstrukcji nośnej o wysokości 9 pięter. Belki, kolumny i sufity wykonane są z naturalnego drewna. Wnętrze tworzą gotowe moduły. W tej formule wykonano m.in. pokoje hotelowe, które powstały w większości z prefabrykowanych elementów, a aranżacja wprowadziła do wnętrz indonezyjski klimat. Materiały posiadają znak jakości FSC lub PEFC.

Budynek zaprojektowany przez architektów i urbanistów z pracowni SeARCH w Amsterdamie jest obecnie najbardziej ekologicznym hotelem w Holandii. Posiada zielony certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent” i jest neutralny energetycznie.

Według wizji inwestora od samego początku hotel miał być nie tylko ekologicznie zbudowany, ale też w sposób zgodny z naturą oddziaływać na gości nocujących w 200 luksusowych pokojach i apartamentach. Na liście priorytetów znalazła się więc akustyka. Bowiem to dźwięki, choć może mniej oczywiste niż design i ogród, mają kluczowe znaczenie dla samopoczucia użytkowników.

Do uzyskania efektu przyjaznej akustyki użyto we wnętrzach restauracji, Café Jakarta i pomieszczeniu Malabar nowości na rynku budowlanym w Europie – sufitów podwieszanych z linii Eleganza Knauf Armstrong.

Maciej Kiepal, z polskiego oddziału Knauf Ceiling Solution, powiedział: “Hotel, restauracja, kawiarnia to z założenia miejsca, w których ludzie się spotykają i żywo rozmawiają. Czasem taka żywiołowa wymiana zdań tworzy tzw. efekt towarzyski – ludzie mówią coraz głośniej, by być lepiej słyszanymi. W efekcie wpływają na to, że inni wokół też mówią głośniej. I tworzy się zamknięte koło narastającego hałasu. Inwestorzy Hotelu Jakarta chcieli uniknąć tej kakofonii we wnętrzu. Dlatego w przestrzeniach publicznych zastosowano gładki, akustyczny sufit Eleganza Knauf Armstrong, który ma najwyższą klasę pochłaniania dźwięków, klasę A. Gładka, jasna powierzchnia pomaga też doświetlić położone dalej od okna części restauracji. Sufit charakteryzuje się bowiem odbiciem światła na poziomie 81 proc.”

Oszczędności

Oszczędność w użytkowaniu energii hotel stosuje nie tylko w kontekście oświetlenia. Zastosowano również: panele fotowoltaiczne w elewacji i na dachu atrium zbierają energię słoneczną, która jest przetwarzana na energię elektryczną i podgrzewa wodę używaną przez gości w czasie kąpieli. O ogrzewanie i chłodzenie hotelu dba system przechowywania ciepła i chłodu, a także wysoka izolacyjność elewacji. A woda deszczowa jest zbierana, by móc nią nawadniać i spryskiwać subtropikalny ogród wewnętrzny. Budynek jest neutralny energetycznie, posiada świadectwo energetyczne EPC na poziomie 0.

Hotel może się więc pochwalić twardymi danymi pokazującymi jak pozytywnie wpływa na środowisko.
• Przewidywane zużycie wody: 48 metrów sześciennych na osobę rocznie
• Oczekiwany procent wody pobranej z opadów: 1,6 proc.
• Przewidywane zużycie energii: 147 kWh / m² BVO rocznie
• Przewidywane zużycie paliw: gaz 53 kWh / m² BVO rocznie i prąd na poziomie 94 kWh / metr kwadratowy BVO rocznie

Przeźroczyste, szklane fasady sprawiają, że wnętrza są wypełnione naturalnym światłem. Za okiem widać więc nie tylko przepływającą wodę i statki, ale też słońce przesuwające się zachód. Miasto i kolorowy zachód słońca nad rzeką Ij goście mogą podziwiać z kawiarni, restauracji hotelowej czy pokoi, szczególnie z 6 apartamentów, które zlokalizowane są w całkowicie przeszkolonej części budynku zapewniając 180° panoramę.

Wszystko co jest używane w hotelu z założenia ma mieć możliwość ponownego przetworzenia. Stąd wybór padł m.in. na firmę Knauf Armstrong, której sufity powstają w dużej mierze z materiałów z recyklingu, a niektóre linie sufitów mają certyfikację Cradle 2 Cradle. Ale takie holistyczne myślenie o ekologii widać autentycznie w najdrobniejszych detalach. Pracownicy Hotelu Jakarta ubrani są bowiem w odzież dostarczaną przez markę modową By Rockland. To rodzima, holenderska firma, która ubiera tamtejszą branżę hotelową w odzież projektowaną i produkowaną wyłącznie w Europie, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.