Na sanki w Dolinie Stubai

archiwum TVB Stubai Tirol

Dolina Stubai to największy w Austrii region saneczkarski, znajduje się tutaj 11 naturalnych torów saneczkowych, spełniającymi surowe kryteria jakości i bezpieczeństwa, oraz 43 kilometry tras dla saneczkarzy. Dolina Stubai jest pierwszym regionem w Tyrolu, który zdobył dla wszystkich swoich tras saneczkowych oznaczenie „Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiegel” („Odznaka Tyrolskiego Naturalnego Toru Saneczkowego”). Odznaka ta gwarantuje, że tory spełniają wysokie kryteria jakości i bezpieczeństwa, wyznaczone przez region Tyrol. Dolina Stubai posiada tory saneczkowe o różnej długości: są tu 2-kilometrowe trasy, jak ta z Gewöhre do wioski Telfes, ale też i ponad 6-kilometrowy zjazd z Elfer do Neustift. Średnie nachylenie torów wynosi ok. 11 proc.
Dwuosobowe sanki można wypożyczyć w sklepach sportowych w Neustift, Fulpmes i Mieders, na 3 stacjach kolejek linowych na Schlick 2000, Elfer i Serles oraz w większości schronisk górskich zlokalizowanych na początku tras. Koszt wynajmu sanek to ok. 5 euro na 1 dzień.
Dla saneczkarzy przygotowano odpowiednik skipassa. Karta Stubai Winter Card. Ważna jest w dzień i nocy w okresie do 28 marca., przez 5 z 7 dni, i umożliwia korzystanie z kolejek linowych na Schlick 2000, Serles i Elfer (wielokrotnie) oraz na lodowiec Stubai (1 wjazd i 1 zjazd dziennie). Kartę można kupić w kasie każdej z kolejek, a jej koszt dla osoby dorosłej to 91 euro + 2 euro kaucji za keycard.
Ośrodek Serles przy Mieders umożliwia dwa razy w tygodniu nocne saneczkowanie, Elfer przy Neustift – trzy razy w tygodniu, zaś Schlick 2000 przy Fulpmes – w każdy czwartek. Tor z Gleinserhof do miejscowości Schönberg przez cały sezon zimowy jest oświetlany codziennie do godz. 0.30.