Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę wybierając plecak miejski?

plecak miejski
fot. icsilviu / Pixabay

Plecak miejski to nie tylko sportowa alternatywa dla teczki, neseseru, torby. Ze stylowym plecakiem nie wstyd się pokazać na uczelni, w biurze, na spotkaniu z przyjaciółmi.

Współczesne plecaki miejskie w niczym nie przypominają dawnych tornistrów noszonych do szkoły ani plecaków górskich, z którymi niektórzy chętnie paradują po ulicach miast. Plecaki miejskie są projektowane z myślą o każdym kliencie. Są eleganckie i praktyczne, w barwach klasycznych i kolorach jak najbardziej fantazyjnych. Najważniejsze, by były funkcjonalne, solidne i wysokiej jakości.

Dobre sklepy ze sprzętem sportowym i turystycznym oferują plecaki miejskie świetnie nadające się do szkoły, na uczelnię, do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi. Plecaki takie pozwalają nam spakować najpotrzebniejsze w danym miejscu rzeczy oraz nieprzewidziane dodatki. Kupując plecak miejski w dobrych sklepach mamy gwarancję, że sprzęt nie tylko będzie wykonany z najwyższej jakości materiałów, ale i że jego wygląd, krój będą wynikiem badań i analiz, np jak the north face.

Na każdą pogodę

Plecak miejski, podobnie jak plecak turystyczny, powinien być wykonany z materiału odpornego na każde warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Dobrze jeśli jest uszyty z materiału odpornego na wodę i trudno przecieranego. Plecak powinien mieć stelaż dopasowany do kształtu pleców, co chroni kręgosłup przed przeciążeniem w wypadku noszenia w plecaku ciężkich rzeczy (książek). Dodatkowym wyposażeniem mogą być elementy odblaskowe (zwłaszcza jeśli jeździmy na rowerze), łatwo zwijany pokrowiec przeciwdeszczowy. Szeroką ofertę takich rozwiązań oferuje jack wolfskin

Na uczelnię i do biura

Charakterystyczną cechą plecaka miejskiego jest duża liczba kieszeni wewnętrznych i schowków. Często w plecaku bywają specjalnie zaprojektowane i wzmocnione kieszenie i komory na książki, akcesoria elektroniczne, laptopy. Na te ostatnie na ogół przeznaczone są oddzielne komory z miękką wkładką.

Specjalnie dla kobiet

Jak powszechnie wiadomo, torebka kobieca to skrzyżowanie szafy z biurkiem i kieszenią. Musi się w niej zmieścić wszystko, jest mniej lub bardziej potrzebne. Taką rolę spełniają plecaki miejskie dla kobiet. Oczywiście, muszą się one wyróżniać eleganckim fasonem i kolorami. Plecaki damskie są też inaczej nieco sprofilowane, tak by stelaż pasował do kobiecej budowy ciała. Te plecaki również powinny posiadać odpowiednią liczbę małych kieszeni i komór mogących pomieścić przynajmniej część typowo kobiecych „akcesoriów”.

Męski krój

Męskie plecaki miejskie na ogół są w bardziej stonowanym kolorach, również ich styl bardziej przypomina plecaki wojskowe lub turystyczne. Komór w nim jest może mniej, ale dzięki temu są prościej zaprojektowane i pozwalają na szybkie znalezienie potrzebnej rzeczy. Męski plecak miejski jest nieco bardziej pojemny od damskiego.

Na rower i do autobusu

Plecak miejski nosimy w różnych miejscach, w różnych sytuacjach. Jedziemy z nim w tłoku, na rowerze, kładziemy na ławce, parapecie, czasami na podłodze lub ziemi. Materiał, z którego jest wykonany musi być odporny na otarcia, dotyk ostrych przedmiotów. Ważną cechą są zamki – muszą one być wysokiej jakości i odporne na częste używanie. Podobnie klamry, sprzączki – w mieście używamy ich często – przy zdejmowaniu, zakładaniu plecaka, przy częstym otwieraniu.