Na Boże Narodzenie i Nowy Rok pod palmy

AG

Czterech na pięciu polskich turystów, którzy chcą spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok za granicą, wybiera się pod palmy. Z analizy rezerwacji na te dwa terminy, przeprowadzonej przez Travelplanet.pl, wynika, że na Boże Narodzenie i Nowy rok za granicę wyjazd do 10 listopada zarezerwowało aż o 40 proc. turystów więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu Travelplanet.pl stwierdził: „Ubiegłoroczne statystyki, dotyczące tego okresu, pokazywały że Polacy wigilię wolą jednak spędzać w domu, w rodzinnym gronie. Regułą były wyjazdy przede wszystkim po świętach lub w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i zahaczające o Sylwestra”.
Czterech na pięciu polskich turystów, którzy chcą spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok za granicą, wybiera się pod palmy. A z tej grupy co trzeci chce wypocząć na Wyspach Kanaryjskich.
Radosław Damasiewicz komentuje: „Dla wielu Polaków Kanary to egzotyka za rozsądną cenę. Nasze statystyki od początku roku sygnalizowały że Egipt w tym roku nie będzie numerem jeden w preferencjach podróżników”.
Wypoczynek w okresie świąteczno – noworocznym kosztuje w najpopularniejszych krajach wśród polskich turystów od 1600 zł (Tunezja, Malta, Egipt) do ok. 2800 zł (Wyspy Kanaryjskie). Ale w tym roku widać wyraźny wzrost wydatków polskich turystów za świąteczno – noworoczny wypoczynek– z 3 tys. zł do 3,4 tys. zł na osobę.
Damasiewicz podkreśla: „To konsekwencja dużego wzrostu popularności wyjazdów prawdziwie egzotycznych. Ich odsetek wzrósł znacznie, bo z 9 do blisko 17 procent. Można przypuszczać, że turyści zrobili sobie drogie prezenty pod choinkę, bo cena takiego wypadu na drugi koniec świata na osobę to 6890 zł – zauważa”.
Co ciekawe, w ofercie na serwisie travelplanet.pl można znaleźć ciekawe egzotyczne wyjazdy za niewiele więcej niż wyjazd na Wyspy Kanaryjskie. Np. Sylwester w Gambii kosztuje 3400 zł/os. Najdroższa oferta w serwisie travelplanet.pl to Wyjazd na Mauritius za 23 tys. zł od osoby.
Preferowane kierunki na Boże Narodzenie i Nowy Rok
Wyspy Kanaryjskie – 33 proc. turystów (w 2012 – 15,6 proc.)
Egipt – 21 proc. (w 2012 – 47 proc.)
Włochy narty – 8,9 proc (w 2012 – 7,5 proc.)
Austria narty – 7,8 proc. (w 2012 – 5 proc.)
egzotyczne wyprawy – 16,7 proc. (w 2012 – 9 proc.) – Wyspy Zielonego Przylądka, Kenia, Tajlandia, Sri Lanka, Indie, Mauritius, Karaiby, Senegal, RPA, Gambia.
Oferty na Boże Narodzenie i Nowy Rok
Egzotyka
Najtańszy – sylwester w Gambii (7 dni hotel 2* BB) – 3400 zł/os
Ok. 5800 zł/ os , śniadania H3* Wietnam, Oman
Najdroższy – Mauritius 23 tys. zł/os hotel 5* HB
Najpopularniejsze
Wyspy Kanaryjskie – 2200 (HB 3*) – 2800 zł (AI 3*)
Egipt, Tunezja, Malta, 3-4*, HB – 1600 – 2100 zł
Egipt, Tunezja, Malta 5* – ok. 2500 – 2700 zł
Coraz większy odsetek bożonarodzeniowo – sylwestrowych wypadów za granicę stanowią wyjazdy narciarskie. W roku 2012/13 było to ok. 15 proc. obecnie – 18 proc. klientów Travelplanet.pl, wyjeżdżających na święta za granicę.
Zdaniem Radosława Damasiewicza popularność wyjazdów narciarskich w okresie świąteczno – noworocznym wzrasta ponieważ na tegoroczne Boże Narodzenie i Nowy Rok ceny pobytów w Alpach są bardzo przystępne.
Za 700 zł można nocować w Soelden, jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w Europie. Tyle samo kosztuje tygodniowy pobyt w Marillevie, połączonej wyciągami i nartostradami z Madonną di Campiglio, kultowym alpejskim kurortem lub w Val di Fassa, gdzie jeździ się na słynnej Sella Ronda a do dyspozycji narciarze mają 1220 km nartostrad.
Za wypad na narty do Włoch klienci travelplanet.pl płacą średnio 1160 zł za tydzień. Austria jest blisko dwukrotnie droższa. – Ale wynika to ze struktury rezerwacji – zaznacza Damasiewicz. – Wyjazdy do Włoch to przede wszystkim apartamenty bez wyżywienia. Narty w Austrii to najczęściej hotele ze śniadaniami lub dwoma posiłkami.
Średnia cena wyjazdu narciarskiego (dojazd własny)
do Włoch to 1160 zł/os.
do Austrii – 1945 zł/os.
Na te różnice może wpływać struktura oferty – narty w Austrii z wyżywieniem mogą być niewiele droższe w porównaniu z pobytem w apartamentach. Z kolei w zwyczaju narciarzy jeżdżących do Włoch jest właśnie wynajmowanie apartamentów i żywienie się we własnym zakresie.
Oferty narciarskie bez wyżywienia – ok. 600 – 800 zł/os
Apartament Soelden 700 zł (7 noclegów OV)
Apartament Kronplatz, Marilleva, Pozza di Fassa – ok. 600zł
Oferty narciarskie z dwoma posiłkami
od ok. 800 – 1000 zł /os (Rumunia, Słowacja, Bułgaria, Czechy)
1000 – 1200 zł/os – Czechy: Harrahov, Szpindlerowy Młyn, Austria (Rauris, Kuthai), Włochy (Paganella, Folgaria, ale też Bormio, Campitello di Fassa)
1500 zł/os i więcej – topowe ośrodki – Bormio, Bad Gastein, Courmayeur, Cortina d’Ampezzo, Brixental, Kitzbuehel, Madonna di Campiglio, Saalbach – Hinterglemm,