Muzyczny wrzesień w Wilnie

AG

Wileński Tydzień Muzyki, festiwal muzyki sakralnej, festiwal muzyki dawnej – melomani nie będą się we wrześniu nudzić w stolicy Litwy.

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej św. Jakuba w Wilnie organizowany co roku od 2011. Festiwal, który zawdzięcza swoje powstanie głównie zakonowi dominikanów z kościoła. śś. Filipa i Jakuba oraz chórowi „Vilnius”, odbył się po raz pierwszy w 2011. Głównym celem festiwalu jest prezentacja muzyki chóralnej, w czym Litwini mają wielowiekowe tradycje, zaś litewskie pieśni polifoniczne wpisane są na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Jak co roku organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że pomoże on Dominikanom w zawieszeniu na wieży kościoła karylionu. Byłby to trzeci karylion na Litwie po kowieńskim oraz znajdującym się w Kłajpedzie, gdzie organizowany jest w czerwcu doroczny Festiwal Karylionów.

Na początku września (w dniach 4-7 września) będzie się odbywał Wileński Tydzień Muzyki. Zgromadzi on nie tylko wielu utalentowanych muzyków, ale i przedstawicieli mediów, managerów muzycznych i wydawnictwa płytowe. W trakcie Tygodnia miłośnicy muzyki będą mieli okazję uczestniczenia w występach ponad 100 muzyków i grup muzycznych reprezentujących oprócz Litwy Azerbejdżan, Estonię, Łotwę, Białoruś i Gruzję. Dla polskich słuchaczy Wileński Tydzień Muzyki stwarza okazję do poznania wykonawców z krajów, z których muzyka gości u nas rzadziej.

W dniach 5-7 września w Wilnie będzie się odbywać festiwal sztuki Vilnius City Fiesta, któremu będą towarzyszyć liczne imprezy kulturalne, w tym wystawy sztuki, koncerty, pokazy i performance. W poprzednich latach w festiwalu wzięli udział tak znani artyści jak np. Elton John i Bjork. Festiwal jest dostępny dla każdego, imprezy odbywają się głównie pod gołym niebem, a wstęp jest wolny. Vilnius City Fiesta odbywa się corocznie od 1993 i jest uważany za jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Wilna.

13 września rozpocznie się w Wilnie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Banchetto Musicale”. Festiwal potrwa do końca września i będzie okazję do wysłuchania koncertów muzyki średniowiecznej, renesansowej i barokowej, którym towarzyszyć będą często tańce w strojach z epoki. Tematem tegorocznego Festiwalu jest muzyka południa i północy Europy, zaś główni wykonawcy pochodzą z tak odległych stron jak Norwegia i Katalonie. Polskim akcentem będzie wykonanie utworów skomponowanych na dworze Zygmunta Augusta. Muzyce polskich kompozytorów towarzyszyć będą teksty psalmów wykonywane w języku starolitewskim. Festiwal odbywa się już od 1989 i jest ważnym wydarzeniem kulturalnym kończącym wileński sezon letni. Koncerty będą się odbywać w Pałacu Wielkich Książąt oraz w kościołach wileńskich, gdzie wstęp będzie wolny.

http://www.vilnius-events.lt/en/
http://issuu.com/vilniustourism/docs/events_2014_en
http://www.vilniusfestivals.lt/EN/about-the-festival-2/
http://www.bmfestival.lt