Muzeum Archeologiczne w Iraku otwarte po 20 latach

Reuters

Dwupiętrowy budynek z 14 salami został odnowiony kosztem 1 290 000 dolarów. Muzeum położone w centrum miasta An-Nasirijja jest drugim co do wielkości muzeum w Iraku, po muzeum narodowym w stolicy kraju. Muzeum w miejscowości An-Nasirijja, zostało otwarte po raz pierwszy od 2001 roku, kirdy zostało splądrowane podczas powstania szyitów. Wtedy, zbudowany w roku 1969 roku budynek muzeum, został splądrowany i zniszczony, część eksponatów została zaś przeniesiona do Bagdadu. Muzeum posiada ponad artefaktów pochodzących nawet sprzed 7 tysięcy. Na razie czynne będą sale na pierwszym piętrze, znajdują się w nich równiej wielkości rzeźby i figury oraz garnki.

Archeolog Amer Abdul Razza:.”Dzięki pracy archeologów irackich, którzy praktycznie przebywali tutaj 24 godziny na dobę, udało nam się odrestaurować większość z eksponatów. Umieściliśmy je na razie w siedmiu salach, w których podzielone są według różnych okresów historycznych.”

Eksponaty w dużej mierze pochodzą z okresu sumeryjskiego, starobabilońskiego i nowobabilońskiego, asyryjsjkiego oraz czasu panowania Abasydów czyli okresu wczesnoislamskiego.

Abdul Razzaq dodał: „Wiele eksponatów przetrwało w muzeum narodowym w Bagdadzie. Wróciły one do An-Nasirijja a teraz na swoje miejsc w muzeum. Większość z nich zostało wykopanych w prowincji Dhi Qar, inne zaś na stanowiskach archeologicznych w południowej i północnej części kraju.”

Iracki minister turystyki i zabytków, Adel Shirshab powiedział: „Niedawno otworzyliśmy muzeum narodowe w Bagdadzie, obecnie muzeum w An-Nasirijja. Niedługo otworzymy palcówkę w Muthanna, działające zaś obecnie misje archeologiczne odkryły cenne zabytki w Tell Abu Tubera oraz Khaiber. To nasza odpowiedź na barbarzyńskie działania bojowników z państwa islamskiego i ich akty niszczenia.”