MSiT wkrótce bez szefa, Witold Bańka zostanie prezesem WADA

materiały prasowe

To już pewne – Witold Bańka będzie szefem Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Przedstawiciele rządów w radzie fundacji wskazali go jako kandydata. Stanowisko obejmie 1 stycznia 2020 roku.

Kandydatura Witolda Bańki musi jeszcze zostać zatwierdzona podczas światowej konferencji antydopingowej w Katowicach w listopadzie 2019 roku. Jednak po tym jak otrzymał nominację, będzie to jedynie formalność. Jak na razie nie wiemy do kiedy Witold Bańka będzie kierował Ministerstwem Sportu i Turystyki, ale to że pod koniec roku resort będzie potrzebował nowego ministra jest już przesądzone.

O tym, że możemy spodziewać się tej zmiany pisaliśmy już jakiś czas temu, nie było jednak ostatecznego potwierdzenia, że kandydatura Witolda Bańki – który o stanowisko szefa WADA konkurował z wiceministrem sportu Dominikany Marcosem Diazem – zostanie zatwierdzona.

Dziś mamy tę pewność, prezes rady ministrów może więc rozpocząć poszukiwanie następcy.

Jak pisaliśmy na początku kwietnia, być może nie jest to jedyna zmiana na kierowniczych stanowiskach w MSiT. W wyborach do Parlamentu Europejskiego kandyduje wiceminister Anna Krupka. Pod koniec miesiąca będzie więc jasne, czy wkrótce MSiT zostanie bez żadnego decydenta w randze ministra. Na zadane przez nas pytania o to, czy rząd przygotowuje się na taką ewentualność nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi.