Można jeść słodycze na koloniach
Rozporządzenie Ministra Zdrowia określające zasady żywienia i sprzedaży żywności dzieci i młodzieży w szkołach nie mają zastosowania do żywienia zbiorowego podczas wyjazdów zorganizowanych – wynika z odpowiedzi Ministra Zdrowia na interpelację Posłanki Urszuli Pasławskiej, złożonej na wniosek PIT.
Jak można przeczytać w komunikacie rzecznika Polskiej Izby Turystyki, Marzeny Zarzyckiej: “W związku z kierowanymi do Polskiej Izby Tturystyki przez przedsiębiorców licznymi zapytaniami o to, czy rozporządzenie Ministra Zdrowa z 26 sierpnia 2015 roku dotyczy również zasad żywienia zbiorowego podczas wycieczek szkolnych, Polska Izba Turystyki podjęła kroki w celu wyjaśnienia tej wątpliwości.
Na wniosek PIT Posłanka Urszula Pasławska zwróciła się do Ministra Zdrowia z interpelacją o wskazanie wykładni niektórych zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 sierpnia 2015 r., dotyczącego grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.
Wprowadzenie rozporządzenia ma na celu uregulowanie sprzedaży produktów spożywczych i żywienia zbiorowego w „jednostkach systemu oświaty” tak, aby wprowadzić wśród młodzieży nawyki zdrowego żywienia. Jednak sposób sformułowania niektórych zapisów rozporządzenia nasuwał wątpliwość, czy stwierdzenie „jednostki systemu oświaty” odnosi się jedynie do placówek edukacyjnych, czy też obowiązuje również podczas wycieczek szkolnych. W związku z tym PIT postarała się uzyskać od strony rządowej wyjaśnienia.”
W odpowiedzi na interpelację Posłanki Pasławskiej, Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że rozporządzenie nie reguluje kwestii „zorganizowanych wyjazdów, festynów, poczęstunków okazjonalnych czy innych uroczystości odbywających się na terenie jednostek systemu oświaty. Nie dotyczy zatem żywienia zbiorowego podczas wycieczek szkolnych, kolonii, obozów, ferii i innych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży.Jak pisze Posłanka Urszula Pasławska w piśmie skierowanym do wiceprezesa PIT Andrzeja Kindlera, „mimo, iż obiekty turystyczne wyłączone są spod reżimu rozporządzenia, to jego celem jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży.”
POWIĄZANE WPISY
2 lutego 2023
Sieć Fostertravel.pl: styczeń lepszy od zeszłorocznego o 279 proc.
Fostertravel.pl nie zwalnia tempa i otworzył kolejne dwa salony w Żukowie i Izabelinie. W…
0 Komentarzy1 Minuta
2 lutego 2023
Fly.pl: Egipt, Turcja i Tunezja biorą ponad połowę rynku
W styczniu wśród klientów fly.pl, 52,2 proc. rezerwowało wyjazdy do Egiptu, Turcji lub…
0 Komentarzy3 Minuty
1 lutego 2023
Śniadanie biznesowe dla branży z MICE Expert
Grażyna Grot-Duziak działająca pod własną marką MICE Expert zorganizowała śniadanie…
0 Komentarzy1 Minuty
31 stycznia 2023
Wakacje.pl: prezes UOKiK się pomylił, nie wpływamy na wysokość cen
Wakacje.pl S.A. wydały oświadczenie w związku z dzisiejszym komunikatem Urzędu Ochrony…
0 Komentarzy1 Minuta
31 stycznia 2023
UOKiK: Wakacje.pl z zarzutami za mylące ceny
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Wakacje.pl zarzut wprowadzania konsumentów w…
1 Komentarz3 Minuty
30 stycznia 2023
Travelplanet.pl: w minionym roku wakacje zdrożały o ponad 18 proc. w porównaniu do 2021
Travelplanet.pl przygotował Raport Podróznika na podstawie zarezerwowanych wakacji, który…
0 Komentarzy8 Minuty
30 stycznia 2023
Biura podróży – średnia cena sierpniowa wyższa o ponad 900 zł
W ostatnim tygodniu badanie w biurach podróży w Polsce, średniej ceny imprez wobec cen…
0 Komentarzy3 Minuty
27 stycznia 2023
Wakacje.pl nagrodziły swoich pracowników na Dominikanie
Podsumowanie roku 2022 firmy odbyło się w listopadzie na Dominikanie. Wakacje.pl…
0 Komentarzy5 Minuty
23 stycznia 2023
Biura podróży – spadek cen imprez sierpniowych
W ostatnim tygodniu, w biurach podróży w Polsce, średnia cena dla wycieczek z wylotami…
0 Komentarzy3 Minuty