Mołdawskie święto wina przyciągnęło tłumy turystów

Lawenda PR

Ponad 120 tys. osób wzięło udział w Narodowym Dniu Wina, który odbył się na początku października w Mołdawii. Tegoroczna edycja poświęcona była winom z oznaczeniem PGI, które gwarantuje najwyższą jakość. Wydarzenia związane z mołdawskimi winami cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony turystów.

Narodowy Dzień Wina To jedno z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych wydarzeń, w którym uczestniczą nie tylko mieszkańcy, ale coraz chętniej również zagraniczni turyści. Przy pięknym jesiennym słońcu ponad 60 producentów prezentowało swoje wina pod hasłem „Wino z głębi duszy Mołdawii”.

Koniec zbiorów i zwiedzanie winiarni

Festiwal, który odbywał się w weekend 6-7 października, symbolizuje koniec pory zbiorów i podkreśla mołdawską tradycję produkcji wina, która sięga XV wieku. Wszystkie cztery obszary Chronionego Oznaczenia Geograficznego (PGI): Codru, Stefan Voda, Valul Traian i Divin były reprezentowane zarówno przez dużych, jak i małych producentów. Pomiędzy degustacjami odwiedzający próbowali tradycyjnych potraw, takich jak grillowane mięsa, owoce i placinty, czyli ciasta nadziewane serem, warzywami lub owocami, serwowanych na stoiskach restauracji i kafejek.

Na scenie wystąpiło łącznie ponad 30 artystów i zespołów. Zorganizowanych zostało 10 wycieczek do winiarni: Castel Mimi, Milestii Mici, Purcari, Chateau Vartely, Asconi i Cricovej. Koneserzy wina, którzy chcieli dowiedzieć się więcej na temat trunków mogli uczestniczyć w 16 warsztatach, m.in. na temat doboru win do potraw czy robienia koktajli na bazie win.

Dla miłośników wina i rodzin

W ciągu dwóch dni wydarzenie przyciągnęło około 120 tys. odwiedzających. Przez całą sobotę i niedzielę trwały degustacje, a atmosferę pikniku podgrzewały występy folklorystyczne. Nastrój sprzyjał zabawie, można było zobaczyć spontanicznie bawiących się i tańczących ludzi. Rozstawione dookoła punkty gastronomiczne z tradycyjnym jedzeniem i stragany z wyrobami rzemieślniczymi przyciągały całe rodziny.

Po raz pierwszy Narodowy Dzień Wina był jednocześnie obchodzony w Mołdawii i w Rumunii. W pierwszy weekend października w rumuńskim mieście Snagov ponad 20 producentów oferowało odwiedzającym setki rodzajów jakościowych win z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym w ramach marki „Wina Mołdawii. Żywa Legenda”. Również w centrum Kiszyniowa znajdowało się specjalne stoisko producentów z Rumunii, partnerskiego kraju tegorocznej edycji, na którym goście mogli odbyć wyjątkową podróż po terenach za rzeką Prut, degustując rumuńskich win.

Narodowy Dzień Wina został zorganizowany pod marką „Wina Mołdawii” przez Ministerstwo Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska oraz Stowarzyszenie Producentów Win PGI regionów: Codru, Valul Traian, Stefan Voda i Divin. Partnerem strategicznym było Moldova Competitiveness Project wspierane przez USAID i rząd Szwecji.

Więcej informacji o Mołdawii znajduje się na stronie www.moldova.travel/pl/ i na fanpejdżu www.facebook.com/discovertheroutesoflife/.