Mołdawia gospodarzem Międzynarodowej Konferencji nt. Turystyki Winnej

materiały prasowe

Mołdawia będzie gospodarzem 3. Międzynarodowej Konferencji nt. Turystyki Winnej (UNWTO Global Conference on Wine Tourism) pt. „Turystyka winna jako narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”, która odbędzie się 6-7 września br. w Kiszyniowie. Organizatorem jest Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO), a współorganizatorem rząd Mołdawii.

Tematem konferencji będzie kwestia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, które mogą się rozwijać dzięki turystyce. Wydarzenie wypełnia jeden z celów Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 przyjętej na szczycie ONZ w 2015 roku. Turystyka winna jako część turystyki kulinarnej wpisuje się w zrównoważoną transformację gospodarki opartej na rolnictwie, co pozwala generować przychód, zatrudnienie oraz przepływy kapitału.

Program konferencji
Program konferencji obejmie wystąpienia międzynarodowych ekspertów, którzy szeroko omówią zagadnienia związane z rozwojem turystyki winnej. Podczas sesji warsztatowych, dyskusji i prezentacji przybliżone będą m.in. sposoby przezwyciężania wyzwań w enoturystyce czy współpraca w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Przewidziane są także prezentacje najlepszych praktyk oraz wydarzeń wokół win, takich jak: festiwale, biegi czy eventy kulturalne, które ograniczają sezonowość w turystyce.

Organizatorzy spodziewają się około 200 gości, w tym zagranicznych dziennikarzy branżowych, blogerów, przedstawicieli touroperatorów oraz reprezentantów narodowych organizacji turystycznych. W konferencji wezmą udział przedstawiciele jednostek publicznych, DMO (Destination Management Organizations), międzynarodowych i międzyrządowych instytucji oraz reprezentanci sektora prywatnego. Konferencję zainaugurują Pavel Filip, premier Republiki Mołdawii, Zurab Pololikashvili, sekretarz generalny UNWTO oraz Chiril Gaburici, minister gospodarki i infrastruktury Mołdawii.

Uczestnicy wydarzenia odwiedzą najważniejsze winnice i winiarnie Mołdawii, tj. Castel Mimi, Asconi i Cricovą oraz poznają Kiszyniów. Szczegółowe informacje o konferencji i jej programie znajdują się pod linkiem http://affiliatemembers.unwto.org/event/3rd-unwto-global-conference-wine-tourism.

 

W Mołdawii produkowana jest szeroka gama win wysokiej jakości, wytwarzanych z klasycznych szczepów europejskich, kaukaskich i lokalnych. Niesamowite wrażenie robią piwnice winne. W Mileştii Mici znajdują się największe na świecie piwnice wpisane do Księgi Światowych Rekordów Guinnessa, z kolei w Cricovej jest największa kolekcja win uznana za kulturowe dziedzictwo narodowe.

6-7 października br. będzie obchodzony Narodowy Dzień Wina. To najważniejsze święto związane z tradycją produkcji wina. Na centralnym placu w Kiszyniowie powstanie winne miasteczko, w którym odwiedzający będą degustować trunki, brać udział w warsztatach czy kosztować lokalnych dań. Wydarzenie jest częścią kampanii #Be Our Guest promującej Mołdawię jako kierunek turystyczny. Odbywa się pod patronatem narodowych marek: „Drzewo życia” i „Wina Mołdawii”.

Wydarzenia organizowane w Mołdawii, które promują tradycje, rzemiosło, wino i produkty lokalne łączą się w całość stanowiąc ciekawy przykład gospodarki opartej na rolnictwie, czerpiącej ze swoich zasobów naturalnych.

Więcej informacji o Mołdawii wraz z kalendarzem wydarzeń znajduje się na stronie www.moldova.travel/pl/.