Mistrzostwa świata w rzeźbiarstwie lodowym Wysokich Tatrach

archiwum SACR

Już od najbliższego piątku na Hrebienku w Tatrach Wysokich na Słowacji odbędą się nieoficjalne mistrzostwa świata w ciosaniu rzeźb z lodu pod nazwą Tatry Ice Master. W ciągu trzech dni rzeźbiarze lodowi z dziesięciu państw wykorzystają 46 ton lodu.

Artystów rzeźbiących w lodzie czekają trzy tematy konkursowe. Rywalizować będa zespoły: z Japonii, Rosji, Anglii, Słowacji, Czech, Węgier, Polski, Rumunii, Serbii i Finlandii. Zawodom będą towarzyszyć występy muzyczne – w piątek wystąpi Marián Čekovský wraz z Natašą Džunkovą, w sobotę popularna Katka Knechtová, a w niedzielę imprezę zamknie show dwóch żywiołów: lodu i ognia węgierskiego artysty Zsolta M. Tótha.
Nowością drugiej edycji lodowej imprezy będzie tzw. „chiński mur”, który poprowadzi gości do największej atrakcji tej zimy – Tatrzańskiej Świątyni Lodowej (patrz artykuł Wkrótce otwarcie kościoła z lodu w Tatrach Wysokich w dziale Świat).

Lenka Maťašovská, dyrektor wykonawczy Rejonowej Organizacji CR Region Wysokie Tatry powiedziała: „Hrebienok opanuje impreza pełna piękna lodu, muzyki, dobrego jedzenia, picia i bajkowej zimy. Zaczynamy od atrakcyjnej ceremonii inauguracyjnej i pierwszym typowo tatrzańskim tematem „Niedźwiedzie”, będziemy kontynuować w sobotę tematem konkursowym „Państwo z którego pochodzę” i zakończymy rywalizację tematem „Abstrakcja – twórczość dowolna”. W tym roku przygotowaliśmy również coś naprawdę specjalnego, tzw. „chiński mur”, który poprowadzi gości do największej atrakcji tej zimy – Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Do jego produkcji zostanie wykorzystane trudne do wyobrażenia 270 m3 śniegu.”

Śniegowy chiński mur będzie mieć sześćdziesiąt metrów długości, wzniesie się na wysokość trzech metrów, a dzięki szerokości na jeden i pół metra będzie można po nim przejść. Konstrukcję muru zaczęto przygotowywać 13 stycznia a od 23 stycznia armatki śniegowe produkowały śnieg i od tego dnia stopniowo zaczęto realizację muru.