Mistrzostwa świata lodowych rzeźbiarzy w Starym Smokowcu

archiwum SACR

Od najbliższego piątku, na Hrebienku, niedaleko górnej stacji kolejki ze Starego Smokowca w Tatrach Wysokich, odbędą się nieoficjalne mistrzostwa świata specjalistów od rzeźbienia w lodzie pod nazwą Tatry Ice Master. Przez trzy dni zawodów zużyte zostanie ok. 47 ton lodu.
Przed zawodnikami trudne zadanie, będą mieli mianowicie do wykonania rzeźby w trzech tematach. Zawodom będą towarzyszyły występy zespołów, loteria i pokazy ogniowo – lodowe. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny, można za to głosować na najpiękniejsze rzeźby i wygrać cenne nagrody.

Lenka Maťašovská, dyrektor wykonawczy regionalnej organizacji ruchu turystycznego Regionu Vysoeke Tatry, powiedziała: „Hrebienk zdominowany zostanie przez lodowe piękno, muzykę, dobre jedzenie i napoje. W piątek temat zadanym rzeźbiarzom bądą „Niedźwiedzie”, w sobotę – Kraj z którego pochodzę”, w niedzielę – „Abstrakcja – wolny temat”. Oprócz tych tematów, wyrzeźbiona zostanie także katedra Notre Dame oraz wieżowce Manhattanu – zużyte na nie zostaną 23 tony brył lodowych.”

W mistrzostwach wezmą udział zespoły z: Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Malezji, Słowacji, Węgier, Czech, Finlandii, Włoch i Japonii.
Z artystów, którzy wystąpią warto wymienić: Mariána Čekovského wspólnie z Nataszą Džunkovą i zespół śpiewający acapella – Free Voices (w piątek),. Zespół Collegium technicum oraz trio Bon Bon z Petrą Humeňanską (w sobotę).