Mistrzostwa rzeźbiarzy lodowych zakończone

archiwum SACR

45 ton lodu, 36 rzeźb, 22 tysięcy widzów – tak w skrócie można opisać IV nieoficjalne mistrzostwa świata w rzeźbach lodowych Tatra Ice Master, które odbyły się w ostatni weekend na Hrebienku w Tatrach Wysokich na Słowacji. Mimo dodatniej temperatury i mocnego wiatru tysiące turystów odwiedzały od piątku do niedzieli Hrebienok, gdzie odbywały się zawody pod okiem profesjonalnego jury.

Lenka Maťašovská, dyrektor wykonawczy regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu Vysoke Tatry, powiedziała: “Jesteśmy mile zaskoczeni, że aż 22 tysięcy gości odwiedziło zawody w ciągu tych trzech dni. Najdłuższą drogę przebyły do nas zespoły z Singapuru, Sanów Zjednoczonych i Kanady, ale myślę że warto było. Amerykanie zdobyli w piątek trzecie miejsce, Kanadyjczycy – również trzecie w niedzielę a zespół z Singapuru zdobył w niedzielę nagrodę publiczności.”

Zawodnicy musieli wykonać rzeźby na trzy tematy. W piątek – Światowa flora: na podium znaleźli Słowacy, Amerykanie i Rosjanie. W sobotę złe warunki atmosferyczne nie pozwoliły na rozegranie zawodów w kategorii Kraj, z którego pochodzę. W niedzielę zaś, temat był dowolny a jury oceniała dwie kategorie: Projekt – wygrali Czesi przed Holendrami i Polakami oraz Technika – wygrali Finowie przed Rosjanami i Kanadyjczykami. Nagrodę publiczności wygrali: w piątek – Słowacy, w sobotę – Czesi, w niedzielę – Singapurczycy.
Duży zachwyt wzbudziły postawione poza konkursem rzeźby lodowe przedstawiające rzymskie Koloseum oraz londyński Tower Bridge.

Lenka Maťašovská dodała: “Pogoda w tym roku nam nie sprzyjała. Wysokie temperatury i silny wiatr przeszkadzały rzeźbiarzom lodowym. najgorzej było w sobotę, gdy temperatura przekroczyła +7 stopni. Na szczęście w niedzielę otrzymaliśmy od natury nagrodę – temperatura spadła i spadł śnieg. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyszli oglądać naszą imprezę mimo niesprzyjających warunków pogodowych.”