Minister Gut-Mostowy objął patronatem Dekalog dobrych praktyk OSAT

Minister Andrzej Gut-Mostowy podpisuje Dekalog OSAT, po prawej Marcin Wujec
Minister Andrzej Gut-Mostowy podpisuje Dekalog OSAT, po prawej Marcin Wujec/fot. AG

Dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister odpowiedzialny za turystykę, podpisał Dekalog dobrych praktyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych – 10 najważniejszych zasad dla turystów.

Andrzej Gut-Mostowy powiedział: „Kontynuujemy działania mające na celu zabezpieczenie turystów i komfortu podróżowania. Dekalog dobrych praktyk opracowany przez jedyne w Polsce stowarzyszenie agentów turystycznych, to dobry sposób, aby zabezpieczyć klientów biur podróży i spełnić przez agentów turystycznych obowiązek informacyjny wynikający z ustawy. Popieram takie rozwiązania. Wszystkie bowiem inicjatywy potrafiące zjednoczyć rozproszoną branże turystyczną wobec wspólnej sprawy są bardzo cenne.
Warto uspokajać klientów, bo kiedy się mówi o turystyce, jako o czymś ryzykownym konsumenci podchodzą do usług turystycznych z dużą ostrożnością. Całą branża na tym cierpi.”

Marcin Wujec, prezes OSAT dodał: “Dekalog, jako zbiór dobrych praktyk jest stosowany przez naszych członków od prawie dziesięciu lat. Obecnie został on unowocześniony, tak, by odpowiadał wyzwaniom współczesności. W dekalogu znajdują się dwa punkty, najczęściej podejmowane przez klientów, czy też dwa, z którymi mają najwięcej problemów: sprawa dokumentów potrzebnych w podróży o okresu ich ważności oraz sprawa wysokości ubezpieczenia w zależności od kierunku i rodzaju wyjazdu.
Nasi członkowie będą dbać o nagłaśnianie Dekalogu. Mamy nadzieję, że dotrze on do jak największej liczby klientów.”

Dekalog tylko dla naszych

Zapytany przez przedstawiciela portalu WaszaTurystyka.pl, o to czy OSAT będzie rozmawiał z Wakacje.pl i Travelplanet.pl (dwoma największymi multiagentami) na temat ewentualnego rozpowszechniania Dekalogu wśród innych agentów, Wujec odpowiedział: “To jest nasza inicjatywa, nie widzę potrzeby udostępniania Dekalogu innym agentom. Jeśli ktoś będzie chciał z nami na ten temat rozmawiać, niech przyjdzie do nas. Nie czujemy potrzeby propagowania Dekalogu poza członkami OSAT.”

Tak więc, Dekalog objęty patronatem wiceministra Guta-Mostowego będzie na razie znany tylko klientom około dwustu agentów zrzeszonych w OSAT.

Obecni na konferencji, od lewej: Dominik Borek - zastępca dyrektora departamentu turystyki, Rafał Szlachta - dyrektor departamentu turystyki, Marcin Wujec - prezes OSAT, Andrzej Gut-Mostowy - wiceminister w Ministerstwie Rozwoju
Obecni na konferencji, od lewej: Dominik Borek – zastępca dyrektora departamentu turystyki, Rafał Szlachta – dyrektor departamentu turystyki, Marcin Wujec – prezes OSAT, Andrzej Gut-Mostowy – wiceminister w Ministerstwie Rozwoju/fot. AG

10 dobrych praktyk dla turystów, to:

1. Przed podpisaniem umowy

Zapoznaj się z przedstawioną ofertą, przeczytaj uważnie warunki uczestnictwa i formularz oraz wszystkie informacje zamieszczone przez Organizatora – dotyczące Twoich wakacji. Twój Wakacyjny Ekspert – wyjaśni najważniejsze elementy dokumentów.

2. Dokumenty

Sprawdź ważność dokumentów, przed zawarciem umowy ! Ważność dokumentów uprawniających do przekroczenia granic RP jest obowiązkiem każdego Turysty, bez względu na to gdzie podróżujesz. W krajach, gdzie wymagany jest paszport, z reguły, powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu, a w niektórych przypadkach nawet 12 miesięcy. Dowód osobisty – data ważności, jest uzależniona od kraju do którego zamierzasz podróżować. Upewnij się, jakie dokumenty będą konieczne na czas Twojego wyjazdu. Pamiętaj: każdy uczestnik powinien posiadać ważny dokument tożsamości, także dzieci. Obcokrajowcy wyjeżdżający w ramach imprezy turystycznej do krajów trzecich UE/ poza UE, mogą podlegać innej procedurze wizowej i paszportowej niż obywatele RP. Sprawdzenie szczególnych przepisów, systemu wizowego oraz procedur z tym związanych, jest obowiązkiem KLIENTA.

3. Ubezpieczenie na wyjazd: Bądź mądry przed szkodą!

Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, nakłada obowiązek zawarcia w cenie imprezy ubezpieczenia kosztów leczenia. Nie precyzuje jednaj jego wysokości. UWAGA: Koniecznie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia i zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas podróży. Koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków na świecie są ogromne i mogą stanowić bardzo duże obciążenia finansowe dla Ciebie i Twojej rodziny. Podróże to przyjemność, więc już dziś zadbaj o przyjemny wypoczynek, zwłaszcza, gdy zamierzasz, zamierzasz uprawiać sporty, podróżujesz z dziećmi lub leczysz się już przed wyjazdem – polisa ubezpieczeniowa od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków to gwarancja beztroskich wakacji. Zapytaj o szczegóły Twojego Wakacyjnego Eksperta, który doradzi jak korzystnie ubezpieczyć Twój urlop.

4. Ubezpieczenie od rezygnacji: Bądź mądry przed szkodą!

Zawierając umowę na realizację imprezy turystycznej, pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji. Po podpisaniu umowy, opłaceniu zaliczki/ całości kosztów, musisz się liczyć z kosztami finansowymi w przypadku odstąpienia od umowy w zależności od terminu w którym zgłosisz rezygnację. Orientacyjne koszty będą zawarte w warunkach uczestnictwa. Lepiej zapobiegać niż stracić finanse – dlatego warto zakupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, które zagwarantuje Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe nawet do dnia wylotu i przerwania podróży włącznie. Twój Wakacyjny Ekspert doradzi, jak najlepiej ochronić Twoje wakacje i finanse.

5. Bezpieczeństwo

Podróżowanie w dzisiejszych czasach, wymaga konieczności zapoznania się z charakterystyką i zwyczajami kraju do którego się wybieramy oraz szczególnych zasad podróżowania. Sytuacja polityczna i migracyjna zmienia się w szybkim tempie, dlatego zalecamy zapoznać się z bieżącymi komunikatami zawartymi na stronie internetowej MSZ oraz zapytać Twojego Wakacyjnego Eksperta o wskazówki turystyczne. Więcej informacji znajdziesz: https://www.gov.pl/web/mobywatel/polakzagranica

6. Zdrowie

Podróżowanie po świecie wymaga zapoznania się z szczegółowymi wymogami zdrowotnymi i warunkami dotyczącymi szczepień oraz ochrony zdrowia w kraju do którego zamierzamy podróżować. Zwłaszcza podróże do krajów egzotycznych wymagają konieczności przygotowania się do wyjazdu pod kątem zabezpieczenia zdrowia i życia. Pamiętaj, że poziom i standard opieki zdrowotnej w kraju pobytu, może się znacznie różnić od poziomu europejskiego. Podstawowe informacje zawarte będą w programie imprezy turystycznej. Wskazówek dotyczących ochrony zdrowia udzieli Ci Twój Wakacyjny Ekspert. Więcej informacji znajdziesz: https://gis.gov.pl/wypoczynek/szczepienia-dla-podrozujacych-podstawowe-informacje

7. Podróż

Dzień wylotu/wyjazdu i dzień przylotu/przyjazdu jest dniem rozpoczęcia imprezy turystycznej, a data powrotu/ wylotu/ przylotu/przyjazdu jest datą zakończenia imprezy turystycznej. Ilość dni/ ilość nocy powinna być jasno określona w ofercie. UWAGA: Godziny wylotu/ przylotu podane w umowie o imprezę turystyczną są godzinami orientacyjnymi i mogą ulegać zmianom. Pamiętaj, o obowiązku potwierdzenia godzin wylotu/ wyjazdu. Pamiętaj o stawieniu się na miejscu zbiórki/ odprawy odpowiednio wcześniej. Zwróć uwagę na szczegółowe zapisy w dokumentach podróżnych oraz limity bagażowe w przypadku imprez turystycznych realizowanych na lotach charterowych, rejsowych oraz tzw. tanich liniach lotniczych.

8. Wypoczynek i zwiedzanie

Pamiętaj, że doba hotelowa, zaczyna się od godz. 14.00 kończy do godz. 10.00 w większości krajów na świecie. Bez względu na czas przylotu i wylotu z destynacji. Świadczenia hotelowe czy wyżywienie, nawet mając wykupioną opcję all inclusive, mogą się różnić w hotelach ze względu na kraj i standard hotelu. Programy zwiedzania są ramowe i mogą ulegać zmianom ze względu na szczególne wydarzenia i inne warunki. Zapytaj Twojego Wakacyjnego Eksperta o szczegóły przy rezerwacji wakacji.

9. Dokumenty podróżne

Zapytaj Twojego Wakacyjnego Eksperta, czy dokumenty podróżne będą konieczne do Twojej rezerwacji, wszelkich formalności dopełnisz w biurze agencyjnym, gdzie otrzymasz dokumenty w wersji elektronicznej lub osobiście podczas wizyty w biurze. Organizator turystyki ponosi odpowiedzialność za wykonanie usług turystycznych objętych umową o udział w imprezie turystycznej. O niezgodnościach umowy z realizacją imprezy turystycznej należy zawiadomić Organizatora turystyki, niezwłocznie, w trakcie trwania imprezy turystycznej. Po powrocie należy dopełnić formalności zawartych w warunkach uczestnictwa

10. Ochrona danych osobowych

Rozporządzenie Ochrony Danych osobowych zapewnia ochronę i kontrolę swoich danych osobowych. Poproś swojego wakacyjnego agenta o odpowiednie dokumenty dotyczące przetwarzania danych osobowych w biurze oraz przez organizatora.