Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego we Wrocławiu już w ten weekend

Kolejna, 13. edycja Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego po dwóch latach przerwy odbędzie się w dniach 4-6 marca. W części targowo-konferencyjnej Tarczyński Arena Wrocław zaprezentuje się 150 wystawców.

Festiwal Podróżników, Festiwal Kulinarny, znani podróżnicy i spotkania branżowe to tylko kilka z atrakcji przygotowanych przez organizatorów wydarzenia. Na wrocławskich targach pojawią się ponadto przedstawiciele Hiszpanii, Niemiec, Czech, Gruzji i Adżarii oraz Litwy. Krajem partnerskim jest natomiast Bułgaria.

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, powiedział: „Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów podróży oraz wielbicieli kultur świata. Na stoisku Dolnego Śląska znajdą Państwo nie tylko wspaniałe, najbardziej popularne atrakcje regionu, lecz również te mniej znane, jeszcze niezupełnie odkryte perełki, swoją atrakcyjnością nieustępujące wielu poznanym już atrakcjom. Astroturystyczna podróż ku obserwacji ciemnego nieba, wypad szlakiem dolnośląskich winnic i browarów, podróż przez tajemnicze podziemia, atrakcyjne trasy rowerowe, wybór licznych kulinarnych destynacji, czy też ucieczka w przyrodę, gdzie można doświadczyć ukojenia zmysłów i wejść w rytm slow. To wszystko oferuje dziś Państwu nasz wyjątkowy region. W imieniu samorządu województwa serdecznie zapraszamy na Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego we Wrocławiu oraz oczywiście na odkrywanie Dolnego Śląska.”

Tegoroczne wydarzenie zgromadzi ponad sto stoisk wystawców, którzy zachęcać będą do poznawania wyjątkowych miejsc. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego już po raz kolejny występuje w roli współorganizatora MTT Wrocław.

Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, podkreślił: „Na targach pojawią się regiony i kraje partnerskie. Mamy przyjemność gościć przedstawicieli Czech z Kraju Kralovohradeckiego, Libereckiego, Środkowoczeskiego oraz Pardubickiego. Wizytę złożą nam także Ambasador Macedonii, J.E Ilija Psaltirov oraz Ambasador Republiki Bułgarii w RP: JE Margarita Ganeva. Naszych wspaniałych gości proszę szukać m.in. na stoisku Dolnego Śląska. Wśród atrakcji pojawią się dwie wyjątkowe prezentacje o regionie, które wcześniej zostały zaprezentowane na Wystawie Światowej EXPO w Dubaju oraz na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Jedna z nich ukazuje bogactwo regionu, jego zasoby, m.in. zabytki, uzdrowiska, parki narodowe, a także potencjał gospodarczy Dolnego Śląska. Druga, pod hasłem „Woda. Sztuka. Tajemnica”, promuje Polskę i region Dolnego Śląska przez pryzmat wody. Na interaktywnym ekranie parowym będziemy mogli zaprezentować najciekawsze zakątki naszego regionu.”

Festiwal Podróżników

W tym roku na Festiwalu Podróżników goście będą mogli „zwiedzić” kolorowe Indie, przemierzyć mroźną Arktykę z psem, zdobywać najwyższe szczyty świata, przenieść się na rajską wyspę Bali i do zielonej Nowej Zelandii, poznać nieokrytą Macedonię i udać się na wyprawę po Polsce.

Piotr Czyszpak, podróżnik, bloger i pilot wycieczek, prelegent Festiwalu Podróżników, zaznaczył: „Podróże po Polsce stały się ostatnio bardzo popularne. Zamknięte granice, utrudnione procedury wjazdowe do innych krajów i niepewność sprawiły, że oczy Polaków zwróciły się na nasze turystyczne podwórko. Okazuje się, że tuż za miedzą mamy naprawdę mnóstwo atrakcji! Mamy morze, jeziora, parki narodowe i oczywiście piękne góry! O tych ostatnich opowiem podczas swojej prezentacji “Barwy Szczęścia, czyli Polskim szlakiem z Panem Szpakiem”, bo pomysłów na górskie aktywności jest całe mnóstwo, wystarczy tylko się ruszyć. Jak zacząć i gdzie szukać inspiracji? O tym też opowiem.”

Goście specjalni

Wśród gości specjalnych w tym roku znleźli się: Grzegorz Kapla – dziennikarz, podróżnik i pisarz, autor trzech książek i setek reportaży; Marcin Jakub Korzonek – podróżnik, instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz; Marcin Yeti Tomaszewski – jeden z najlepszych alpinistów swojego pokolenia, instruktor wspinania, autor tekstów o tematyce górskiej, bajkopisarz oraz fotograf; Tomasz Gorazdowski – dziennikarz sportowy, przez lata związany z Programem Trzecim Polskiego Radia, wielbiciel dalekich podróży, autor książek podróżniczych; Karol Nienartowicz – podróżuje i fotografuje w górach od 2003 roku. Odwiedził z aparatem ponad 45 krajów na 4 kontynentach; Adam Nitka – od ponad 12 lat wspólnie z rodziną mieszka na wyspie Bali.

Nagroda „Kryształ Turystyki” w czterech kategoriach

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego to doskonała okazja do wyróżnienia i nagrodzenia wyjątkowych przedsięwzięć, a kreatywności w branży turystycznej nie brakuje! Od kilku lat przyznajemy „Kryształowe Orły” i w tym roku również przygotowaliśmy coś specjalnego. Podczas tegorocznych targów przyznamy nagrody pod zmienioną nazwą – „Kryształ Turystyki”. Kategorie konkursowe to: produkt regionalny, atrakcja turystyczna, wydarzenie cykliczne związane z turystyką lub produktem turystycznym oraz aktywności turystyczne zwiększające świadomość ekologiczną. Jakie atrakcje odkryjemy i zaprezentujemy szerszej publiczności w tym roku? Wyniki już niedługo – 6 marca na scenie głównej Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego.

Piątek dniem branżowym

Na Międzynarodowych Targach Turystyki i czasu do odwiedzenia Tarczyński Arena Wrocław w pierwszym dniu targów szczególnie zachęcana jest branża turystyczna, która po rejestracji na stronie internetowej będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniu za darmo. W pakiecie konferencje, warsztaty i ogrom wartościowych spotkań. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Wyższej Szkoły Handlowej, platformy Slowhop, Fundacji Polska Górom! oraz Ambasador Macedonii w Polsce – Ilija Psaltirov.

Tomasz Garpiel, prezes zarządu Fundacji Polska Górom, zaznaczył: „Misją Fundacji Polska Górom! jest popularyzacja turystyki górskiej, ekologii oraz zwiększanie świadomości Polskich turystów. Chcemy trafiać do ludzi przez organizowanie warsztatów przyrodniczych czy wycieczek. Dodatkowo postanowiliśmy stworzyć dwie nowatorskie aplikacje. Pierwsza z nich “Tropimy”, to platforma do gier terenowych, dzięki którym uczestnik przenosi się w świat przygody. Podstawowym narzędziem jest zwykły smartfon z dostępem do internetu. Uczestnik świetnie się bawi, spędza aktywnie czas i dowiaduje się ciekawych rzeczy o miejscu, w którym toczy się rozgrywka! Druga aplikacja to “Zmieć Śmieć”, czyli nasz pomysł na czyste szlaki! Dzięki tej aplikacji zachęcamy ludzi do zbierania śmieci na górskich szlakach, a partnerzy akcji nagradzają aktywnych uczestników.”.

Raj dla dzieci

Takiej ilości atrakcji dla dzieci jeszcze wrocławskie targi nie doświadczyły! Najmłodsi są mile widziani i z pewnością nie będą się nudzić, gdyż czeka na nich festiwal niespodzianek, takich jak: Kolejkowo, czyli największa makieta kolejowa w Polsce, Foliba Music i ich kolorowe bębny z różnych zakątków Afryki, Hydropolis oraz efektowne doświadczenia związane z wodą, Movie Gate wraz z postaciami z filmów oraz oryginalnymi eksponatami i rekwizytami z najbardziej znanych produkcji, Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach zaprosi dzieci do wikliniarza, stolarza, świecownika i garncarza, aby spróbowały swoich sił w rękodziele, a Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów przygotuje warsztaty i laboratoria naukowe oraz opowieści o wulkanach i zjawiskach zachodzących na naszej planecie.

Hotelem partnerskim jest Hotel Europeum. Partnerem Festiwalu Podróżników jest Decathlon Wrocław. Krajem Partnerskim została Bułgaria.

Patronem medialnym jest portal WaszaTurystyka.pl

mttwroclaw.pl