Miasto z Piernika w Kolejkowie w Gliwicach czeka na odwiedzających

fot. materiały prasowe

Pachnące korzennymi przyprawami, otulone śniegiem i świąteczną atmosferą, stworzone z jadalnych pierników miasto otwiera się w Kolejkowie w Gliwicach dla wszystkich odwiedzających już od 2 grudnia 2021.

Kolejkowo w Gliwicach po raz kolejny prezentuje świąteczną makietę wykonaną z piernika i ozdobioną najprawdziwszą czekoladą i lukrem. Na tę okoliczność dla wszystkich odwiedzjących chcących poczuć wyjątkową atmosferę Świąt, powstało niemal 300 piernikowych domków miasteczka, kamienic, zamek książęcy, warownia, ruchomy wiatrak czy kościółek. Pośród nich przejeżdżać będą czekoladowe pociągi, a każdy zakątek został rozświetlony blaskiem lampek i skrzącego się śniegu. Całość pachnie korzennymi przyprawami. Można spotkać również kilkadziesiąt piernikowych ludzików, będących wyjątkowymi „mieszkańcami” tego miasta. A wszystko to pośród blasku oświetlonych choinek i świątecznej muzyki.

Tym sposobem zimowa odsłona Kolejkowa wyjątkowo urozmaici listę atrakcji turystycznych Śląska. W Gliwicach bardzo spodobała się odwiedzającym w 2019 roku do tego stopnia, że pomysłodawcy zdecydowali się wykonać  ten projekt po raz drugi.

Z początkiem września rozpoczęto prace nad piernikową makietą w Gliwicach, które trwały nieprzerwanie do końca listopada. Do prac zaangażowano kilkuosobowy zespół pod czujnym okiem Mistrza Piernikarstwa Marcina Goetza ze Słodkiej Chatki, manufaktury piernikarskiej z ponad
20-letnim doświadczeniem.

Gliwickie Miasto z Piernika otwarte

Bramy Miasta z Piernika będą otwarte dla zwiedzających od 2 grudnia 2021 (czwartek) od godz. 12:00. Będzie można ją podziwiać do 28 lutego 2022 roku. Wystawa będzie również czynna, także w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Prace nad nią trwały trzy miesiące. Do przygotowania niezwykle skrupulatnej repliki miasta zużyto 98 kilogramów miodu i 34 kilogramów korzennych przypraw, a do tego modelarze potrzebowali 305 jaj, 143 cytryny i 28 kilogramów cukru pudru.

Do wypieku wykorzystano starodawne metody cukiernicze i przy pomocy drewnianych form przygotowano ogromne pierniki. Łącznie Miasto z Piernika składa się z ponad 1 tony ciasta.

“Dla uszanowania tradycyjnego kunsztu piekarniczego każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Potem zdobienia, lukrowania, fragment po fragmencie. A do tego jeszcze ruchome elementy takie jak pociągi, czy wiatrak i prezentacja miasteczka za dnia oraz nocą. Efekt końcowy jest naprawdę warty ogromu pracy jaki włożyliśmy w stworzenie Miasta z Piernika” – mówi Jakub Paczyński, pomysłodawca Kolejkowa.

“Każdy domek z piernika był malowany i zdobiony ręcznie. Każdy z prezentowanych elementów jest tak naprawdę w pełni jadalny. To miasteczko z prawdziwego piernika! Jego stworzenie wymagało pracy, cierpliwości, ale było też cudowną zabawą przywołującą piękne wspomnienia Świąt” – dodaje Marcin Goetz z Piernikowej Chatki.

Miasto z Piernika

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna przy ul. Pszczyńska 315 w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, a także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 25 zł – normalny i 20 zł – ulgowy. Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.