Malta świetnym kierunkiem dla MICE

MFCC

Bogata historia i dobrze zachowane dziedzictwo kulturowe, wysoka jakość infrastruktury oraz łagodny klimat decydują o wysokiej atrakcyjności Wysp Maltańskich. Dodatkowo bezpośrednie połączenia lotnicze z sześciu polskich miast (Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia) oraz niewielka powierzchnia wyspy sprawiają, że jest ona idealnym kierunkiem również dla segmentu MICE.

W maju 2015 roku rząd maltański wraz z maltańską organizacją turystyczną Malta Tourism Authority (MTA) ogłosił utworzenie Conventions Malta (www.conventionsmalta.com). Działalność Conventions Malta opiera się na trzech głównych filarach: badania i planowanie, rozwój produktu oraz zapewnienie jakości i spójności w relacjach biznesowych. Jego głównym zadaniem jest promowanie Malty, Gozo i Comino jako wyjątkowego i niepowtarzalnego miejsca do organizacji imprez MICE.

Ponadto Conventions Malta prowadzi działalność informacyjną (m.in. gromadzi i udostępnia materiały i literaturę o Malcie), pomaga organizatorom i wspiera ich przy tworzeniu wydarzeń biznesowych, współpracuje z partnerami MICE licencjonowanymi przez MTA, koordynuje imprezy organizowane przez MTA, wizyty prasowe, zapoznawcze i edukacyjne. Jest instytucją o charakterze doradczo-informacyjnym: nie prowadzi działalności komercyjnej ani nie organizuje własnych imprez. MTA wraz z Conventions Malta jest nastawione przede wszystkim na rozwój turystyki konferencyjnej i motywacyjnej (C&IT).

 association round table event  conventions malta

Sektor MICE w maltańskiej turystyce

Sektor MICE jest uważany za bardzo istotną gałąź maltańskiej turystyki, która od 25 lat aktywnie się rozwija, z roku na rok przyciągając co raz więcej organizatorów i uczestników. Dla turystyki biznesowej, Malta jest całorocznym kierunkiem (głównie ze względu na sprzyjającą pogodę).

Malta jest nie tylko atrakcyjnym kierunkiem turystyki biznesowej dla krajów europejskich. Jest też co raz bardziej doceniana na rynkach odległych takich jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Korea, Japonia czy Chiny. W 2017 roku, Wyspy Maltańskie odnotowały 35 proc. wzrost liczby przyjazdów biznesowych z USA.

 conventions malta

W celu promocji sektora MICE na Malcie, Conventions Malta uczestniczy również w międzynarodowych targach, takich jak IMEX we Frankfurcie, The Meetings Show w Londynie i IBTM World. W zeszłym roku, Conventions Malta uczestniczyła również w IMEX America w Las Vegas.

W ubiegłym roku na Malcie zorganizowano wiele międzynarodowych wydarzeń biznesowych.

W maju odbyło się 52. Spotkanie MedCruise (52nd MedCruise General Assembly), czyli spotkanie ponad 70 członków stowarzyszeń portów wycieczkowych leżących nad Morzem Śródziemnym. Konferencja odbywała się w Valettcie, wzięło w niej udział około 200 uczestników. W czerwcu zorganizowano biznesową imprezę dla 1500 gości poświęconą medycynie sportowej (39th World Medical and Health Games & International Sport Medicine -Medigames), a w październiku odbyła się konferencja poświęcona innowacjom technologicznym, w której wzięło udział 4000 osób (Delta Summit).

association meeting mfcc

Wysokiej jakości infrastruktura

Na Malcie znajduje się pięć głównych centrów konferencyjnych.

Mediterranean Conference Centre (Valetta) mieści się w dawnym szpitalu zakonnym; jest w nim organizowana większość międzynarodowych konferencji, wystaw, bankietów czy koncertów. Posiada 10 ogromnych sal konferencyjnych; największa z nich pomieści 2 500 osób.

Hilton Malta Conference Centre oraz InterContinental Arena Conference Centre (St Julians). Pierwsze z nich jest nowoczesnym obiektem zlokalizowanym tuż obok hotelu Hilton; największa sala pomieści do 1 300 osób. Drugi obiekt posiada największą przestrzeń do organizacji wydarzeń na całej Malcie, w której zmieści się do 17 000 uczestników.

mfcc banquet style layout

Malta Fairs and Convention Centre (Ta’ Qali, Attard) jest to największe centrum konferencyjno-wystawiennicze na Malcie. Może pomieścić 10 000 osób siedzących i 22 000 stojących.

Oracle Conference Centre (Qawra, St. Paul’s Bay ) znajduje się w czterogwiazdkowym obiekcie – Dolmen Resort Hotel. Jest mniejsze od pozostałych obiektów – do 1 200 miejsc siedzących.

oracle conference centre dolmen hotel malta

Na wyspach znajduje się również 15 pięciogwiazdkowych i 40 czterogwiazdkowych hoteli, w tym hotele sieci o międzynarodowej renomie. Większość bazy noclegowej ma własne zaplecze konferencyjne. Nie brakuje także hoteli butikowych, z których wiele jest skupionych w niewielkiej odległości od siebie, umożliwiając organizatorom imprez zakwaterowanie dużych grup w kilku obiektach.

Dlaczego Malta?

Dzięki doskonałemu położeniu w sercu Morza Śródziemnego i bezpośrednim połączeniom lotniczym, lokalizacja Malty sprawia, że jest to idealne miejsce zarówno do indywidualnych spotkań biznesowych, jak i większych konferencji.

presidents palace conventions malta

Ten mały, wyspiarski kraj, o bogatej historii i z 300 słonecznymi dniami w roku oferuje wiele możliwości dla osób podróżujących służbowo. Członkostwo w Unii Europejskiej i strefie Schengen są ułatwiają służbowe podróże. Maltańską walutą jest euro. Ceny na wyspie są konkurencyjne gdy porówna się je z cenami w innych krajach śródziemnomorskich. Dodatkowo poza sezonem obniża się koszt zakwaterowania.

Angielski jest oficjalnym językiem biznesowym i równocześnie jednym z dwóch języków urzędowych Malty (obok języka maltańskiego) co minimalizuje barierę językową. Niewielki rozmiar wyspy pozwala nie tracić czasu na dojazdy i poruszanie się pomiędzy miejscowościami i atrakcjami turystycznymi.