Malta – o 6,5 proc.więcej turystów w 2018 roku

archiwum Malta Tourism Authority

W 2018 roku Malta była trzecim krajem w UE pod względem dynamiki wzrostu udzielonych noclegów (+6,5proc.). Największy wzrost odnotowano na Łotwie (+ 8,3 proc.) i Litwie (+ 7,7 proc.). Nastąpił również wzrost liczby noclegów udzielonych turystom krajowym – o 8,6 proc. więcej niż w roku 2017. 96 proc. wszystkich noclegów stanowiły noclegi cudzoziemców.

W 2018 roku maltańskie międzynarodowe lotnisko obsłużyło 6,8 miliona pasażerów, o ponad 13 proc. więcej niż w roku 2017. W ciągu ostatnich trzech lat liczba pasażerów zwiększyła się o 47 proc..

W ubiegłym roku najwięcej pasażerów pochodziło z Wielkiej Brytanii (1,6 miliona), Włoch, Niemiec, Francji i Hiszpanii (najszybciej rozwijający się rynek – 38 proc.).

Największy ruch lotniczy odnotowano na trasie Malta – London Gatwick.

Rząd Maltański, Ministerstwo Turystyki oraz Malta Tourism Authority współpracują z Międzynarodowym Portem Lotniczym w celu wypracowania jak najbardziej efektywnej strategii rozwoju: floty, infrastruktury (m.in. rozbudowa terminalu i parkingu) oraz nowych połączeń lotniczych. W 2019 roku lotnisko przewiduje przyjęcie 7,2 miliona pasażerów (wzrost o 5,8 proc.) oraz otwarcie 18 nowych połączeń lotniczych (m.in. do Dohy liniami Qatar Airways czy do Ammanu).