Malta najlepszą destynacją LGBT+ w Europie
Malta zajęła pierwsze miejsce w europejskim rankingu najlepszych destynacji LGBT+ (Europe’s Best Destinations). Maltańskie Wyspy są nie tylko najlepszym miejscem LGBT w Europie, ale także jednym z najbardziej przyjaznych na całym świecie.
Co sprawia, że dane miejsce staje się ulubionym dla społeczności LGBT+? Najbardziej oczywistą wydaje się odpowiedź, że to obecność barów, hoteli, restauracji, plaż czy innych miejsc, w których przedstawiciele mniejszości seksualnych mogą czuć się komfortowo. Ale chodzi o coś więcej niż tylko o odpowiednią infrastrukturę. Chodzi przede wszystkim o szacunek i przyjazne nastawienie lokalnej społeczności, otwarte umysły gospodarzy, które sprawiają, że goście deklarujący inną orientację seksualną poczują się tam jak w domu, ponadto, odpowiedni, gwarantujący bezpieczeństwo system prawny. Malta ma zatem powody do dumy. Głosami internautów została wybrana najlepszą destynacją LGBT+ w Europie!
W rankingu drugie miejsce zajął Wiedeń, a trzecie Maspalomas na Wyspach Kanaryjskich. W pierwszej dziesiątce miast znalazły się także: Londyn, Paryż, Algarve, Bruksela, Porto, Drezno i Barcelona.
Na Malcie można znaleźć wiele miejsc dedykowanych środowisku LGBT+. Najbardziej znane to Michelangelo Club Lounge, Monaliza Lounge które przyciągają muzyką na żywo, występami kabaretowymi (klub gejowski Birdcage Lounge) czy karaoke (Rubies Bar dla lesbijek), hotele takie jak Dar Tal-kaptan Boutique Maison na Gozo czy AX The Palace w Sliemie.
Malta słynie także z organizacji jednej z największych parad gejowskich na świecie. Co roku we wrześniu w Valetcie odbywa się Malta Pride, przyciągająca rokrocznie dziesiątki tysięcy uczestników. Głównymi hasłami parady są miłość, życie i różnorodność.
Z punktu widzenia turystów LGBT+ ważny jest także system prawny. Malta zrewolucjonizowała swoje prawodawstwo: z jednego z najmniej liberalnych krajów w Europie, w ciągu kilku ostatnich lat, znalazła się w ich czołówce. Maltańskie ustawodawstwo gwarantuje równość i takie same prawa bez względu na orientacje seksualną (np. istnieje możliwość zawierania małżeństw tej samej płci, karze podlega dyskryminacja na podstawie orientacji seksualnej). W przyszłości państwo chce dalej wzmacniać prawa wszystkich mniejszości.
Maltańska Organizacja Turystyczna (MTA) przyznaje, że jest to ważny segment rynku turystycznego kraju. Eksperci MTA uważają, że Malta ma potencjał do dalszego rozwijania tej niszy turystycznej. W nadchodzących latach MTA chce zwiększyć udział społeczności LGBT+ w ruchu turystycznym w granicach 5-10 proc..
POWIĄZANE WPISY
19 marca 2025
Morza marzeń. Rejsy z Itaką
Z roku na rok dynamicznie rośnie popularność rejsów wycieczkowych. Rejsy stają się stylem…
0 Komentarzy9 Minuty
17 marca 2025
Chorwacja zaprasza do Dubrownika
Chorwacja zaprasza do zwiedzenia Dubrownika i okolic. W sezonie mamy tam bezpośrednie…
0 Komentarzy2 Minuty
17 marca 2025
Stabilny wzrost turystyki w Austrii
Pozytywny rok 2024 w austriackiej turystyce. Dane przekazane przez Austria Tourism…
0 Komentarzy3 Minuty
14 marca 2025
Poznaj nieznane Niemcy Północne
Północne Niemcy są coraz bardziej popularne wśród polskich turystów. W ubiegłym roku…
0 Komentarzy2 Minuty
13 marca 2025
Rekordowy rok polskich turystów w Szwajcarii
Drugi rok z rzędu polscy turyści w Szwajcarii przekroczyli liczbę 200 tys. noclegów. W…
0 Komentarzy3 Minuty
10 marca 2025
Rekordowa liczba Polaków w Indonezji
Polscy turyści polubili Indonezję. W ubiegłym roku kraj 17 tys. wysp odwiedziła rekordowa…
0 Komentarzy2 Minuty
7 marca 2025
Polacy pokochali Emilię-Romanię
Polscy turyści na trzecim miejscu wśród turystów zagranicznych we włoskim regionie Emilia…
0 Komentarzy4 Minuty
7 marca 2025
Strelicje na klifach, czyli z Itaką na Maderę
Touroperator na Maderę wysyła klientów od 2007 roku. Dzięki doświadczeniu i długoletniej…
0 Komentarzy12 Minuty
4 marca 2025
Kiwi.com: Maroko i Malta wśród najpopularniejszych kierunków 2025
Najnowsze dane z Kiwi.com wskazują rosnącą popularność Maroka, które odnotowało 54 proc.…
0 Komentarzy2 Minuty