Malta najlepszą destynacją LGBT+ w Europie

archiwum MTA

Malta zajęła pierwsze miejsce w europejskim rankingu najlepszych destynacji LGBT+ (Europe’s Best Destinations). Maltańskie Wyspy są nie tylko najlepszym miejscem LGBT w Europie, ale także jednym z najbardziej przyjaznych na całym świecie.

Co sprawia, że dane miejsce staje się ulubionym dla społeczności LGBT+? Najbardziej oczywistą wydaje się odpowiedź, że to obecność barów, hoteli, restauracji, plaż czy innych miejsc, w których przedstawiciele mniejszości seksualnych mogą czuć się komfortowo. Ale chodzi o coś więcej niż tylko o odpowiednią infrastrukturę. Chodzi przede wszystkim o szacunek i przyjazne nastawienie lokalnej społeczności, otwarte umysły gospodarzy, które sprawiają, że goście deklarujący inną orientację seksualną poczują się tam jak w domu, ponadto, odpowiedni, gwarantujący bezpieczeństwo system prawny. Malta ma zatem powody do dumy. Głosami internautów została wybrana najlepszą destynacją LGBT+ w Europie!
W rankingu drugie miejsce zajął Wiedeń, a trzecie Maspalomas na Wyspach Kanaryjskich. W pierwszej dziesiątce miast znalazły się także: Londyn, Paryż, Algarve, Bruksela, Porto, Drezno i Barcelona.

Na Malcie można znaleźć wiele miejsc dedykowanych środowisku LGBT+. Najbardziej znane to Michelangelo Club Lounge, Monaliza Lounge które przyciągają muzyką na żywo, występami kabaretowymi (klub gejowski Birdcage Lounge) czy karaoke (Rubies Bar dla lesbijek), hotele takie jak Dar Tal-kaptan Boutique Maison na Gozo czy AX The Palace w Sliemie.

Malta słynie także z organizacji jednej z największych parad gejowskich na świecie. Co roku we wrześniu w Valetcie odbywa się Malta Pride, przyciągająca rokrocznie dziesiątki tysięcy uczestników. Głównymi hasłami parady są miłość, życie i różnorodność.

Z punktu widzenia turystów LGBT+ ważny jest także system prawny. Malta zrewolucjonizowała swoje prawodawstwo: z jednego z najmniej liberalnych krajów w Europie, w ciągu kilku ostatnich lat, znalazła się w ich czołówce. Maltańskie ustawodawstwo gwarantuje równość i takie same prawa bez względu na orientacje seksualną (np. istnieje możliwość zawierania małżeństw tej samej płci, karze podlega dyskryminacja na podstawie orientacji seksualnej). W przyszłości państwo chce dalej wzmacniać prawa wszystkich mniejszości.

Maltańska Organizacja Turystyczna (MTA) przyznaje, że jest to ważny segment rynku turystycznego kraju. Eksperci MTA uważają, że Malta ma potencjał do dalszego rozwijania tej niszy turystycznej. W nadchodzących latach MTA chce zwiększyć udział społeczności LGBT+ w ruchu turystycznym w granicach 5-10 proc..