Lotnisko Warszawa Radom: PPL podpisał list intencyjny z Coral Travel

PPL RadomW dniu 8 listopada na terenie terminala Lotniska Warszawa – Radom odbyła się konferencja Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, podczas której podpisano list intencyjny z touroperatorem Coral Travel, ale też stosowne dokumenty nawiązujące współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Radomiu oraz Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, a także umowę sponsoringowa z drużyną E.Leclerc Moya Radomka Radom.

Prace na lotnisku w Radomiu wciąż trwają. W terminalu, wieży kontroli lotów, strażnicy LSP oraz w budynkach administracyjno-biurowych trwają roboty wykończeniowe. Ma to być najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce.

Pierwszy lot ma odbyć się w 2023 roku, rocznie lotnisko będzie mogło obsłużyć ponad 3 miliony pasażerów. Jednakże na razie żadna linia lotnicza nie zadeklarowała się z korzystania z lotniska w Radomiu.

W październiku 2018 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przejęło lotnisko w Radomiu w celu przygotowania go do obsługi ruchu czarterowego i niskokosztowego. Lotnisko Warszawa-Radom jest budowane z myślą o wakacyjnych rodzinnych wyjazdach. Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Przebudowana i zmodernizowana droga startowa oraz płyty postojowe umożliwią obsługiwanie samolotów popularnych typów, wykorzystywanych dziś przez przewoźników, w tym w szczególności linie czarterowe i niskokosztowe np.: Boeing 737, Airbus A320 i A321neo.

„Jestem dumny, widząc na jakim jesteśmy etapie i jak dużo tutaj zostało zrobione. Gdy byłem tu przed rokiem, kilka dni po przejęciu sterów w PPL, to miejsce wyglądało zupełnie inaczej i o takim zaawansowaniu prac nie było mowy. Przez ten rok przeszliśmy gigantyczna drogę i jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości. To pokazuje, że lotnisko Warszawa-Radom ma przed sobą przyszłość” – mówi prezes „Portów Lotniczych” Stanisław Wojtera.

„Ta inwestycja jest imponująca. Kiedy zaczęliśmy myśleć o lotnisku cywilnym w Radomiu wtedy, wszyscy mówili, że lotnisko w Radomiu nie ma sensu. Wyśmiewano się z Radomia, szydzono. Duma mnie rozpiera gdy widzę tę zbudowaną halę i nie mam wątpliwości, że to lotnisko będzie piękne. Dziś podpisywane umowy dają już przedsmak tego, że będzie tutaj ogromny ruch pasażerski. Kiedy poszliśmy z  Adamem Bielanem do prezesa z pomysłem, żeby w Radomiu powstało nowoczesne w Polsce lotnisko, prezes powiedział: „Tak. Radom to miasto, które poniosło ogromne straty w czasach PRL. Były ścieżki zdrowia, było to miasto skazane na śmierć, ponieważ wycofano wszystkie inwestycje. Zabrano mu status miasta wojewódzkiego. Zrobimy wszystko, aby to miasto poczuło, że nowe władze Polski suwerennej i demokratycznej doceniają bohaterstwo ludzi Radomia, którzy chcieli wolnej Polski. Ludziom, którzy przeciwstawili się komunizmowi i zapłacili za to wysoką cenę. Jest to dowód na to, że chcemy tym bohaterom radomskiego czerwca i całemu wspaniałemu miastu Radomiu odwdzięczyć się za tą piękną kartę w historii Polski. To nie jedyna taka karta w historii Polski. Pamiętamy Armię Krajową, rozbicie więzienia, fabrykę broni gdzie powieszono wielu wspaniałych ludzi, którzy dostarczali broń AK-wcom walczącym o niepodległą Polskę. Radom ma wielkie zasługi nie tylko z punktu widzenia biznesu, ale też z punktu widzenia społecznego. Jestem przekonany, że biznesowo to miejsce odniesie sukces. Nowa demokratyczna Polska winna jest Radomiowi taką wielką, wspaniałą inwestycję na miarę naszego kraju.” Lotnisko będzie nosiło nazwę Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Pomagamy miastu nie tylko mówiąc i podejmując przez sejm uchwały, ale poprzez podejmowanie ważnych inwestycji.” – powiedział Marek Suski.

Biuro podróży Coral Travel w tym roku osiągnęło już większą liczbę klientów niż w rekordowym dla siebie 2019 roku. W przyszłym roku zamierza wozić klientów z każdego regionalnego lotniska w Polsce. W czasie dzisiejszego spotkania podpisany został list intencyjny pomiędzy PPL a Coral Travel. To nie pierwszy element współpracy między PPL a Coral Travel – biuro podroży organizuje wyjazdy turystyczne z Warszawy i Zielonej Góry.

„Cieszymy się, że będziemy mogli w niedalekiej przyszłości poszerzyć naszą ofertę o wyloty z lotniska Warszawa-Radom. Będzie to dobra alternatywa dla Klientów z południowej części Mazowsza, dla których wygodne i bliższe będą wyloty właśnie z lotniska w Radomiu. Jesteśmy mile zaskoczeni standardem i rozwiązaniami projektowanymi na lotnisku z myślą o rodzinach rozpoczynających swoje wymarzone wakacje. Na rozszerzeniu naszej współpracy z PPL obejmującej dziś Lotnisko Chopina i lotnisko Zielona Góra skorzystają przede wszystkim nasi Klienci” – powiedział Kaan Ergun, prezes biura turystycznego Coral Travel.

PPL podpisał również dwa ważne listy intencyjne. Jeden z Powiatowym Urzędem Pracy w Radomiu oraz umowę sponsoringową drużyny siatkarskiej E.Leclerc Moya Radomka Radom.

„Lotnisko w Radomiu to nie tylko port lotniczy. To impuls a nawet elektrowstrząs dla rozwoju całego regionu. Dzisiejsze porozumienie to wyraz tego, że stajemy się częścią społeczności radomskiej. I chcę mocno podkreślić ten dzisiejszy sygnał” – powiedział Paweł Siennicki, wiceprezes „Portów Lotniczych”

Pasażerowie na Lotnisku Warszawa – Radom będą mogli skorzystać z darmowego Wi-Fi 5G, strefy gier towarzyskich, czy materiałów filmowych z tłumaczem języka migowego. Poza świadczeniem standardowych usług lotniskowych oraz pozalotniskowych, teren  – według gospodarzy – stanie się miejscem do spędzania wolnego czasu, edukacji lotniskowej oraz atrakcją turystyczną.