Lodowy kościół na Hrebienku już otwarty

Marek Hajkovsky

Największa atrakcja zimowego sezonu w Tatrach Wysokich na Słowacji, Tatrzański lodowy kościół został otwarty na 25 listopada. To jednocześnie symboliczne otwarcie zimowego turystycznego sezonu.

Specjalnie chłodzone 90 ton lodu w 720 blokach posłużyło 15 rzeźbiarzom i ich pomocnikom do wybudowania i niezwykłej świątyni w stylu spiskiego gotyku.

To już po raz czwarty na polanie na Hrebienku ustawiany jest kościół lodowy.

Andrea Žigová, dyrektor wykonawczy Regionalnej Organizacji Ruchu Turystycznego regionu Vysoke Tatry, powiedziała: “Lodowy kościół jest w porównaniu do zeszłoroocznego dużo większy, do jego budowy w tym roku zużyto aż 90 ton lodu, o 20 ton więcej niż w 2015 roku. Lód skończyliśmy gromadzić 11 listopada, prace nad budową kościoła i rzeźbami trwały trzy tygodnie a głównym architektem i dobrym duchem całego przedsięwzięcia w stylu spiskiego gotyku był rzeźbiarz Adam Bakoš.”

Rzeźbiarze pracowali 10-12 godzin dziennie przy temperaturze minus 7 stopni Celsjjusza, w specjalnej kopule, która chroni dzieło przed zmianami pogodowymi, silnym wiatrem. Urządzenia klimatyzacyjne utrzymują wewnątrz stałą temperaturę. Najważniejszym elementem lodowego kościoła jest w tym roku kopia ołtarza z rzeźbą Panny Marii i Jezuska autorstwa słynnego mistrza Pawła z Lewoczy. Znajduje się on na prawo od głównego ołtarza. Inne ołtarze są lodowymi kopiami dzieł wykonanych w stylu spiskiego gotyku, możemy obejrzeć między innymi św. Jakuba, św. Barbarę, św. Marię Magdalenę czy św. Antoniego Pustelnika. Upiększają kościół gotyckie okna wykonane przez Achilleasa Sdoukusa, słowackiego artystę z greckim rodowodem, którego specjalnością są wyroby artystyczne ze szkła łączonego z innymi materiałami: drewnem, drogimi kamieniami, metalami kolorowymi.

Achilleas Sdoukos dodał: “Projekt wystroju Tatrzańskiego lodowego kościoła to wielkie wyzwanie. To była dla mnie wielka inspiracja stworzyć tak monumentalne dzieło ze szkła. Jednocześnie to duża odpowiedzialność stworzyć fragment tak unikalnej lodowej architektury. Chciałem połączyć sakralny motyw z regionem, co symbolizuje Bogurodzica w centralnym oknie i motywy z naszych Tatr – Krywań i szarotka w bocznych oknach.”

W poprzednim sezonie Tatrzański kościół odwiedziła rekordowa liczba gości – w ciągu 137 dni odnotowano ich aż 218 tysięcy. Gospodarze mają nadzieję, że w tym roku liczba wizytujących kościół lodowy będzie jeszcze większa.

Andrea Žigová skomentowała: “Tatrzański lodowy kościół będzie otwarty codziennie od godziny 9:00 do 16:30, przy czym w najwyższym sezonie na pewno przedłużymy godziny otwarcia. Wstęp jest bezpłatny. W każdą niedzielę o 15:30 zapraszamy na koncerty i występy zespołów. Pierwszym koncertem będzie koncert adwentowy 27 listopada.”