Lodowiec Stubai – tej zimy będzie się działo

archiwum Sportcheck i Oliver Farys

W dniach 24 do 26 listopada 2017 roku lodowiec Stubai stanie się upragnionym miejscem wyjazdu wszystkich fanów narciarstwa dowolnego, ze względu na pierwsze zawody FIS Freeski World Cup Stubai w Snowpark Stubai Zoo, otwierające sezon Pucharu Świata w Europie.

Ten legendarny snowpark – będący popularnym miejscem spotkań profesjonalnych freeriderów oraz tych, którzy pretendują do tego tytułu – jest codziennie, przez cały sezon odświeżany. Wielkie nazwiska sceny freestyle można zobaczyć tu w akcji podczas jesiennych imprez Stubai Premiere i Stubai Prime Park Session oraz na wiosnę podczas Spring Sessions.

Powder Department na lodowcu Stubai powoduje u freeriderów przyśpieszone bicie serca za sprawą 13 tras rekomendowanych trakami GPS (dostępna jest również papierowa wersja mapy off-piste). Mapę tras, aktualne informacje o stopniu zagrożenia lawinowego oraz urządzenie do kontroli detektorów (LVS checkpoint) umieszczono na tablicach na górnej stacji Eisgrat i Gamsgarten. W tym ostatnim miejscu znajduje się również teren treningowy do poszukiwania osób zasypanych przez lawiny, gdzie można sprawdzić posiadany lub bezpłatnie wypożyczony (na miejscu) sprzęt.

Od ostatniego sezonu nowa kolejka 3S Eisgratbahn przewozi szybko (w 12 minut) i komfortowo wszystkich fanów sportów zimowych do ośrodka narciarskiego na lodowcu Stubai, który rozciąga się na wysokość ponad 3000 m n.p.m. Gondole, zaprojektowane przez studio Pininfarina, mają panoramiczne okna, Wi-Fi i są dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną ruchomością.

Przegląd wydarzeń w sezonie 2017/18

14 – 15.10.2017 Narciarski Oktoberfest „Weisse Wies‘n”
Dobra zabawa w tradycyjnych, tyrolskich strojach na tle śnieżnego, lodowcowego krajobrazu. Ważne wydarzenie dla miłośników Oktoberfestu, którzy lubią imprezować w zimowym klimacie.

20 – 22.10.2017 STUBAI PREMIERE – otwarcie snowparku
To już 9. edycja tej imprezy, z terenem do testów i licznymi atrakcjami dodatkowymi. Ważne wydarzenie dla tych, którzy chcą bezpłatnie przetestować najnowszy sprzęt bezpośrednio w parku.
VIDEO z zeszłego roku: www.youtube.com/watch?v=h8ZDR3uJx2k.

25.10. – 22.11.2017 STUBAI PRIME PARK SESSIONS
Światowa elita freeski i snowboardu spotka się na treningu w snowparku Stubai Zoo. To dobra okazja, aby poćwiczyć i nauczyć się od najlepszych.

9 – 12.11.2017 SPORTSCHECK GLACIER TESTIVAL
Największy w Alpach testiwal sprzętu do sportów zimowych z poradami specjalistów. Ważne wydarzenie dla tych, którzy jako pierwsi chcą sprawdzić najnowsze rozwiązania.

18 – 19.11.2017 SAAC BASIC CAMP – kurs lawinowy dla początkujących
Bezpłatny. Informacje o narciarstwie przełajowym oraz profesjonalny kurs lawinowy. Polecany tym, którzy lubią jazdę po białym puchu, ale cenią swoje bezpieczeństwo.

24 – 26.11.2017 FIS FREESKI WORLD CUP STUBAI
Zawody Pucharu Świata FIS Freeski World Cup w kategorii slopestyle w snowparku Stubai Zoo. Świętna okazja do obejrzenia popisów najlepszych freeskierów.

30.11. – 03.12.2017 SAAC 2ND STEP CAMP – kurs lawinowy drugiego stopnia
Kolejny krok po SAAC Basic Camp do zwiększenia swojego bezpieczeństwa w Alpach. Polecany freeriderom, którzy chcą sprawdzić i polepszyć swoje umiejętności w tym zakresie.

16.12.2017 i 20.01.2018 Trening lawinowy SPORT OKAY
Przygotuj się na nagłe sytuacje: kurs z certyfikowanym przewodnikiem górskim z Freeride Center Stubai. Polecany narciarzom przełajowym z instynktem przetrwania.

12 i 13.01.2018 NOC GOURMET DINE & WINE
Przysmaki na szczycie, czyli kolacja w najwyżej położonej w Alpach restauracji wyróżnionej toczkiem Gault Millau. Wydarzenie polecane koneserom wyrafinowanego jedzenia i win.
VIDEO z zeszłego roku: https://youtu.be/TZFD-VY6Wjw.

26 – 28.01.2018 KÄSTLE POWDER DEPARTMENT LADIES DAYS
Kurs lawinowy przeznaczony dla kobiet: w dzień intensywna jazda freeride’owa, a wieczorem VIP shopping i wspólna kolacja. Wydarzenie dla pań, które pewnie jeżdżą na czarnych trasach i wiedzą czego chcą na stoku.
Dokładny program na: www.stubaier-gletscher.com/pl/stubai-live/wydarzenia/einzel/article/kaestle-powder-department-ladies-days/.

9 – 11.02.2018 SPORTSCHECK BIWAK CAMP – obóz zimowy na lodowcu
Biwak na wysokości 3 210 m n.p.m. na platformie widokowej TOP OF TYROL. Wydarzenie dla miłośników przygód, których nikt i nic nie może powstrzymać.

24.02.2018 NOC GOURMET DINE & BEER
Kolacja połączona z degustacją piwa w najwyżej położonej w Alpach restauracji wyróżnionej toczkiem Gault Millau. Wydarzenie polecane smakoszom oraz znawcom piwa.

31.03.2018 FULL MOON PARTY
Impreza przy pełni księżyca w barze Schneekristall Pavillon na lodowcu. Wydarzenie dla romantyków, którzy chcieliby dotknąć gwiazd.

14 – 15.04.2018 SAAC BASIC CAMP – kurs lawinowy dla początkujących
Bezpłatny. Informacje o narciarstwie przełajowym oraz profesjonalny kurs lawinowy. Polecany tym, którzy lubią jazdę po białym puchu, ale cenią swoje bezpieczeństwo.

kwiecień i maj 2018 SPRING SESSIONS w SNOWPARKU STUBAI ZOO
Światowa scena freeski i snowboardu wraca na lodowiec Stubai. Ważne wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą wydłużyć sezon zimowy.