Lodowce tyrolskie czekają na Polaków

Stubaier Gletscher

Dzięki karnetowi „White 5″, narciarze mogą zjeżdżać po 229 kilometrach tras na stokach pięciu tyrolskich lodowców.

Karnet jest ważny przez 10 dni, od 1 października 2014 do 15 maja 2015. Co ważne, posiadacze karnetów nie muszą decydować się na konkretny termin, można go wykorzystać w sposób elastyczny. Na przykład w ciągu pięciu weekendów. Albo 2 razy po 4 dni i jeden weekend. Obowiązujący na wszystkich lodowcach “White 5” kosztuje 358 euro i od 1 października będzie można go nabyć przy kasach wszystkich pięciu stacji kolejek na lodowce.

Nowości na lodowcach

Kaunertal (1273 do 3108 m) – latem wybudowano tunel narciarski o nazwie Wiesejaggl. Umożliwia on bardziej zaawansowanym narciarzom przejazd czarną trasą nr 6 z górnej stacji Karlesjochbahn na wysokości 3108 m do dolnej stacji Ochsenalmbahn na 2150 m.

Otwarcie sezonu na lodowcu Kaunertal planowane jest w tym roku na 20 września. 29. Kaunertaler Opening czyli oficjalna inauguracja sezonu, odbędzie się w dniach od 10 do 12 października. Będą konkursy, imprezy i wielki „Testival”. Snowboardziści i freeskierzy staną do rywalizacji, a narciarze będą mogli w spokoju szusować po – dziewiczych jeszcze – stokach. Kolejnym spektakularnym punktem programu jesieni na lodowcu będzie „Goodboards + Goodski Tour” 15 i 16 listopada.

Pitztal (1640 – 3440 m) – tematem przewodnim sezonu zimowego 2014/15 w dolinie Pitztal będzie freeride. Od 23 stycznia 2015 podczas kliku freeride’owych i free-touringowych obozów treningowych będzie można poznać najlepsze i najbezpieczniejsze trasy zjazdu. Każdy obóz będzie miał w programie oprócz noclegu w hotelu, wypraw freeride’owych z przewodnikiem, testów sprzętu oraz wielu wskazówek bezpieczeństwa jeszcze jedną dodatkową atrakcję: uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach video na temat korzystania z kamer na kaskach i montażu filmów albo przejechać różne warianty tras z Feliksem Wiemersem – jedynym reprezentantem Niemiec we Freeride World Tour, lub też odbyć z trenerem praktyczny trening jazdy samochodem w warunkach zimowych.
Na lodowcu Pitztal sezon narciarski zacznie się 20 września 2014. Niecały miesiąc później odbędzie się wielkie Święto Lodowca (“Gletscherfest”) wypełnione takimi atrakcjami jak slalom gigant, testy sprzętu snowboardowego, kursy skicrossu dla początkujących, warsztaty bezpieczeństwa dla freeriderów, barbecue i wiele innych. 29 i 30 listopada oraz 6 i 7 grudnia na lodowcu Pitztal zagości „Goodboards + Goodski Tour”. W styczniu i w lutym będzie można też wziąć udział we freeride’owych obozach treningowych.

Sölden (1350 – 3340 m) – otwarta w minionym sezonie designerska restauracja IceQ, położona na wysokości 3048 m, przy górnej stacji kolejki Gaislachkoglbahn ma nowego szefa kuchni, jest nim Patrick Schnedl.
Adrenalincup 2014/15 to, jak sama nazwa wskazuje, szansa dla narciarzy na dodatkowy zastrzyk adrenaliny. O ten puchar może walczyć każdy w dowolnym terminie. Najważniejsze, aby zaopatrzyć się w karnet „AdrenalinPass” – do nabycia w kasach. Można z nim startować w dziesięciu dyscyplinach sportowych – od slalomu giganta, zjazdu z pomiarem prędkości i freeride’u przez carving, stok z muldami i loty narciarskie po fotosafari BIG3, zimowe wędrówki i „Mix Race”. Osiągnięty wynik zawsze można poprawić: kto ma ochotę, może kilka razy powtarzać start w swoich dyscyplinach i poprawiać czasy. Wszystko jest rejestrowane i analizowane elektronicznie. Proces wyłaniania supersportowca trwa więc cały sezon.
Kolejna nowość tego sezonu to 6-osobowa kolejka krzesełkowa, która zastąpi wyciąg Wasserkar.
Wielkie otwarcie sezonu nastąpi w dniach 11 i 12 października 2014 na lodowcu Rettenbach – będą bezpłatne testy sprzętu narciarskiego i snowboardowego i koncert na scenie na lodowcu. Od 24 do 26 października nowy sezon narciarski w Sölden rozpocznie Puchar Świata FIS, który przyciągnie na lodowiec liczne gwiazdy. Ruch na zimowym terenie narciarskim rozpocznie się 14 listopada. Kolejnym punktem programu imprez będzie Electric Mountain Festival – 22 listopada na Giggijoch, z udziałem najlepszych didżejów. Ukoronowaniem i zakończeniem wypełnionego licznymi koncertami sezonu imprezowego będzie Festival Week, 10 i 11 kwietnia. „Hannibal” – gigantyczny spektakl na lodowcu – zostanie wystawiony ponownie 17 kwietnia. Impreza „Wein am Berg” odbędzie się w dniach od 23 do 26 kwietnia 2015, i tym razem będzie utrzymana w klimacie portugalskim.

Stubai (1000 do 3210 m) – od 2014 roku lodowiec Stubai ma turystom do zaoferowania coś zupełnie nowego – lodową jaskinię. Na wysokości prawie 3000 m, niedaleko górnej stacji Eisgrat, we współpracy z glacjologami z Uniwersytetu w Innsbrucku, 30 metrów pod stokiem narciarskim wydrążono lodową jaskinię, w której można się dowiedzieć wszystkiego o powstawaniu lodowców. Dodatkowym udogodnieniem dla wszystkich fanów snowparku jest wyciąg Zoo Shuttle – kolejna inwestycja dla wygody gości.
Stoki na lodowcu Stubai będą otwarte dla narciarzy prawdopodobnie od połowy września. Narciarski Oktoberfest „Weiße Wiesn”, który odbędzie się 11 i 12 października, skoczną muzyką i konkursem na najpiękniejszą narciarską parę w strojach ludowych (lub zbliżonych do ludowych) otworzy rozrywkowy sezon na lodowcu. Snowboardziści rozpoczną sezon w snowparku imprezą Moreboards Stubai Premiere, która odbędzie w dniach od 17 do 19 października. Mają oni dodatkowo specjalny powód do świętowania – nowiutki wyciąg w snowparku. Kolejnym wydarzeniem w lodowcowym kalendarzu będzie SportScheck Gletscher Testival od 6 do 9 listopada oraz SAAC Camp 15 i 16 listopada. To ostatnie wydarzenie jest przeznaczone dla fanów freeride’u. Będą oni mogli zapoznać się z warunkami uprawiania swego ulubionego sportu na lodowcu Stubai i poznać ważne zasady bezpieczeństwa. 9 i 10 stycznia 2015 restauracja Schaufelspitz (najwyżej położona restauracja w Alpach, którą przewodnik kulinarny Gault Millau wyróżnił czapkami kucharskimi) zaprasza na Dine & Wine (6-daniowe menu degustacyjne z odpowiednio dobranymi winami).

Lodowiec Hintertux (1500 – 3250 m) – jedyny lodowiec w Austrii, na którym można szusować zarówno zimą, jak i latem. W tym sezonie zimowym inwestycje koncentrują się na poprawie komfortu szusujących po lodowcu. 4-osobowa kolejka krzesełkowa Tuxerjoch zostanie zaopatrzona w ogrzewane siedzenia. Poza tym droga z Sommerbergalm do wyciągów na Tuxer Joch zostanie wyrównana, a do wejścia na wyciągi na zimowym terenie narciarskim będą prowadzić ruchome schody z zadaszeniem – rozwiązanie to ucieszy szczególnie dzieci i początkujących narciarzy. Schronisko Tuxer Fernerhaus na wysokości 2660 m zostało przebudowane już zeszłej zimy. Oprócz kompleksowo odnowionej restauracji samoobsługowej powstała również restauracja z obsługą – jest to Wirtshaus am Tuxer Ferner, który w swoim repertuarze posiada zarówno tradycyjne dania, jak i potrawy z innych krajów. Nowa restauracja Spannagelhaus od 2013 roku oferuje rustykalny urok schroniska oraz potrawy kuchni regionalnej i międzynarodowej.
Nowy sezon zimowy zostanie przywitany 26 i 27 września 2014 lodowcowym wydaniem Oktoberfestu. Od 30 września do 2 października miłośnicy snowboardu i freeskiingu spotkają się w ramach IF3 Hintertux Freeski Session w jedynym w Alpach otwartym w lecie snowparku – Betterparku Hintertux. Kolejna wielka impreza na lodowcu to „Hotzone.tv Park Opening” od 2 do 5 października – w programie testy sprzętu snowboardowego, trening dla dzieci, najróżniejsze sesje i oczywiście imprezy w dolinie. Oprócz tego w październiku czekają nas jeszcze: Pow(d)er Weekend (11 i 12.10), Youngblood Camp (18 i 19.10) oraz Välley Rälley (22 i 23.10).
22 i 23 listopada na lodowcu Hintertux zagości „Goodboards + Goodski Tour”, a od 27 do 30 listopada inauguracja Pucharu Świata FIS w narciarstwie telemarkowym. Rozgrywki będą się odbywały na stoku nr 3, na który kibice mają doskonały widok ze schroniska Tuxer Fernerhaus.

www.gletscher.tirol.at