Lato 2015 już w sprzedaży – najtańsze: Bułgaria i Tunezja

AG

Na razie z oferty na lato 2015, najtańsze są kierunki tunezyjskie i bułgarskie, a w zakresie niższych kategorii hoteli kierunki greckie oraz Maroko. Z kolei w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysokie popularne są kierunki egipskie, a 4 i 5-gwiazdkowych Turcja Egejska. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje po raz pierwszy wyjazdy w wysokim sezonie lata 2015, definiowanym jako pierwszy tydzień sierpnia.
Na czele najtańszych organizatorów są małe biura Best Reisen i Prima Holiday, ale symptomatyczna jest też grupa dużych biur, która proponuje ceny znacznie bardziej korzystne od rynkowej średniej. Obejmuje ona takich organizatorów jak Itaka, Grecos, Exim i Rainbow Tours. Ponieważ korelacja pomiędzy dynamiką sprzedaży wycieczek, a ich opłacalnością dla statystycznego klienta jest jedną z najsilniejszych w turystyce, to należy domniemywać, że ci touroperatorzy mają duże szanse na kolejne sukcesy i dalszy wzrost swoich udziałów w rynku. Natomiast tradycyjnie najdroższymi spośród dużych touroperatorów w kraju nadal pozostają biura Neckermann i TUI.
Obecnie generalnie najwyższą opłacalność na okres wakacyjnego sezonu wykazują destynacje tunezyjskie i bułgarskie, a w zakresie niższych kategorii hoteli kierunki greckie oraz Maroko. Z kolei w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysokie wskaźniki opłacalności mają kierunki egipskie, a 4 i 5-gwiazdkowych Turcja Egejska.
Szczególnie wysokie średnie wskaźniki opłacalności na kierunkach tunezyjskich (z dużych biur) posiadają produkty Exim Tours i Sun & Fun, a bułgarskich Sun & Fun oraz Rainbow Tours. Warto zauważyć, ze na obu tych kierunkach opłacalną dla klientów ofertę posiadają też biura małe, takie jak Net Holiday i Sunshine Holiday. Na kierunkach greckich dużą opłacalność wykazują produkty Rainbow Tours, Itaki oraz Grecosa, a w Maroku Itaki i Rainbow Tours. Również w obu tych przypadkach wysoce opłacalne dla klientów okazują się oferty małego biura Net Holiday.
W 5-gwiazdkowych hotelach na kierunkach egipskich opłacalne są propozycje Eximu, Rainbow Tours oraz Itaki, a w niższych kategoriach Eximu. Wysokie wskaźniki oferty egipskiej mają też mniejsze biura Ecco Holiday oraz Best Reisen. Z kolei Turcja Egejska to obszar wysokiej opłacalności ofert biur Itaka i Rainbow Tours.
Na kierunkach greckich i w Maroku wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert maleje, a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert wyraźnie rośnie.
Według ekspertów z TravelData, polscy agenci coraz bardziej odbiegają strukturą swojej sprzedaży od biur agencyjnych w zachodniej Europie. W tym ostatnim przypadku szybko rosnącą rolę odgrywa aranżowanie wyjazdów dla klientów w oparciu o przeloty tanimi liniami oraz coraz powszechniejsze hotelowe platformy rezerwacyjne. Stale zwiększa się liczba krajów w których udział aranżacji jest większy niż sprzedaż gotowych pakietów touroperatorskich. Do takich należą m.in. Włochy i Francja, a niedługo dołączy do nich również Wielka Brytania. W naszym kraju tak zwana aranżacja stanowi nadal margines, który wynika zarówno z małej liczby „słonecznych” połączeń lotniczych, jak i z powodu wstrzemięźliwości agentów wobec takiej formy działalności.