Kraje V4 chcą się wspólnie promować turystycznie

Fot: SITA/Radoslav Maťaš

W Szczyrbskim Jeziorze w Tatrach Wysokich spotkali się w środę przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za turystykę Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Postanowili przeznaczyć na wspólną promocję 300 tys. euro.

Słowacja, która obecnie przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej proponowała zwrócenie większej uwagi na prezentację w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Chinach, krajach Zatoki Perskiej i w Australii.

Na cel wspólnej promocji cztery kraje przeznacza 300 tysięcy euro.

Zoltán Kovács, dyrektor sekcji ruchu turystycznego w słowackim ministerstwie transportu i budownictwa, powiedział: „Nasze wspólne działania w ostatnich pięciu lat przynoszą efekty. My chcielibyśmy zwiększyć sumę na wspólną promocję. Na Słowacji odnotowaliśmy co prawda wzrost liczby turystów z Chin o 100 proc. rok do roku, ale odwiedzają oni nas tylko na kilka godzin a potem jadą dalej. Na przykład w katalogach amerykańskich touroperatorów Bratysława jest przystankiem podczas rejsu statkiem z Monachium do Budapesztu. Rozmawiamy z touroperatorami, by Słowację odwiedzali na 2-3 dni, bo u nas jest co zwiedzać. Celem więc wspólnym krajów V4 jest, by namówić do odwiedzenia naszego regionu na jak najdłużej.”

Anna Krupka, sekretarz stanu w polskim MSiT, podkreśliła: „Podpisaliśmy plan marketingowy, który wskazuje najważniejsze kierunki promocji turystycznej w roku 2019. W Polsce odnotowaliśmy w ostatnim roku wzrost liczby turystów o 5 proc., dążymy do zwiększenia liczby sprzedanych noclegów.”

Dodała także, że polska strona postuluje stworzenie wspólnego produktu turystycznego.

József Kovács, sekretarz stanu ds. międzynarodowej komunikacji z kancelarii premiera Węgier, dodał: „W dziedzinie turystyki nasza współpraca idzie w dobrym kierunku. Każdy z naszych krajów ma wiele możliwości, by korzystać z tej współpracy a każdy kraj ma do zaoferowania coś innego od reszty.”

Warto dodać, że udział turystyki w PKB Węgier wynosi 10,7 proc. a Węgrzy chcą go zwiększyć do 16 proc. w roku 2030.

David Koppitz, pierwszy wiceminister w czeskim ministerstwie rowoju regionalnego, skonstatował: „Zgodziliśmy się, z tym że region V4 jest zróżnicowany, ma co zaoferować turystom i mamy wspólne możliwości promocji. Jedną z nich jest wspólna promocja na targach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Azji Południowo-wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Nasze kraje oferują zabytki historyczne i kulturalne, możliwości aktywnego wypoczynku.”

Dodał, że Czechy w ubiegłym roku odwiedziło 20 mln turystów w turystyka wygenerowała 170mld czeskich koron.