Kolejne Mistrzostwa Świata rzeźbiarzy lodowych na Hrebienku

fot. Marek Hajkovsky

W trzecią sobotę i niedzielę stycznia (18-19.01.) na Hrebienku będzie można usłyszeć warkot pił motorowych. Artyści tworzący lodowe rzeźby dadzą upust swojej fantazji, przemieniając bryły lodu w prawdziwe arcydzieła. W tych dniach odbędzie się ósma edycja tradycyjnego wydarzenia TATRY ICE MASTER. W głosowaniu na najlepszy zespół mogą w tym roku wziąć udział wszyscy odwiedzający.

Ponad trzydzieści unikalnych lodowych rzeźb po raz kolejny przemieni oblicze Hrebienka w krainę lodu. A to wszystko za sprawą artystów z dziesięciu krajów świata.

Lucia Blašková, dyrektor wykonawcza Okręgowej Organizacji Turystycznej (OOCR) Region Tatry Wysokie, powiedziała: „Z 50 ton lodu wyczarują różnorodne motywy, które przybiorą kształt imponujących rzeźb.”

Dwa dni rywalizacji

W pierwszym dniu imprezy artyści będą mieli za zadanie przygotowanie lodowych rzeźb inspirowanych tematem „Uratujmy naszą planetę”. Następnego dnia wrócą do krainy dzieciństwa i pokażą jak widzą „Bajkowy świat swoimi oczami”. Część prac powstanie obok budynku stacji kolejki, a pozostałe będą prezentowane w Galerii Lodowych Artystów, pod kopułą obok Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Po zmroku prace będą eksponowane z odpowiednim oświetleniem.

Blašková dodała: „W tym roku artyści zaproponowali niesłychane rzeczy, które doskonale wpisują się w oba zadane tematy. Naprawdę jest się na co cieszyć.”.

Międzynarodowe mistrzostwa w rzeźbieniu w lodzie TATRY ICE MASTER stały się już tradycją Hrebienka. Odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej. Jury nierzadko łamie sobie głowę wyłaniając najpiękniejszą pracę i najlepszy zespół. W tym roku dostanie wsparcie. W głosowaniu na najlepszy zespół z dziesięciu krajów świata może wziąć udział również publiczność.

Lukáš Brodanský, manager ds. handlu i marketingu na Tatry Wysokie, podkreślił: „W każdym naszym punkcie obsługi oraz we wszystkich kasach odwiedzający otrzymają przy zakupach kupon, który należy wypełnić i wrzucić do urny umieszczonej na podium na Hrebienku. Oprócz tego, że pomogą swojemu faworytowi, mają szansę wygrać wspaniałe nagrody.”

Koncerty

Imprezie będzie towarzyszył ciekawy program kulturalny. W sobotę, gdy ucichnie dźwięk pił motorowych, wśród wspaniale oświetlonych rzeźb wystąpi wokalistka i zwyciężczyni programu „Superstar” (odpowiednik „Idola”) Emma Drobná. Wcześniej będzie można usłyszeć świeżo upieczonego zwycięzcę Koszyckiego Złotego Skarbu – zespół 2 VOISIS. W niedzielę wieczorem swoim zniewalającym głosem dopełni klimatu Adam Ďurica.

Brodanský, skomentował: „W ciągu dnia odwiedzający mogą liczyć na gry i konkursy z ciekawymi nagrodami. Po występach muzycznych podczas obu wieczorów będzie można podziwiać lodowo-ogniowy pokaz w wykonaniu dwóch zespołów rzeźbiarskich.”

Lodowe rzeźby, które znajdą się pod kopułą, będzie można oglądać aż do zakończenia sezonu zimowego. O trwałości tych powstałych obok stacji kolejki na otwartej przestrzeni zadecyduje tylko pogoda.