Karyntia: u nas jest najwięcej słońca

archiwum KaerntenWerbung

W zimowe miesiące w ośrodkach narciarskich w Karyntii występuje o 100 godzin słońca więcej w porównaniu z lokalizacjami na północ od głównej grani Alp.

Elke Maidic odpowiedzialna w Karyntii za marketing i PR, podkreśliła podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie: “Dokładną liczbę można na bieżąco sprawdzać na zimowy zegarze słonecznym obok stacji górskiej w Nassfeld. Wykorzystujemy swoje położenie geograficzne i my w Karyntii z jednej strony mamy południowe, “słoneczne” podejście do życia, z drugiej zaś strony – jest w nas dawny cesarsko-królewski porządek. Położenie na styku trzech krajów: Austrii, Włoch i Słowenii, sprawia, że z każdego z tych krajów czerpiemy co najlepsze – na przykład nasza kuchnia jest miksem trzech kuchni. Co do śniegu, nasze stacje położone są na wysokości od 1 721 m do 2 250 m, więc ze śniegiem nigdy nie mamy kłopotu. Zresztą, doceniają to Polacy coraz liczniej odwiedzający Karyntię. Wśród turystów goszczących u nas zima jesteście już na 5. miejscu. Latem Polaków odnotowujemy mniej, ale każdego roku wzrost liczby turystów z Polski osiąga 10-12 proc.”

Wśród wielu zalet regionu warto wspomnieć, że cały dzień w słońcu z nartami można spędzić na przykład w Ski-Challenge Stella Ronda w Gerlitzen Alpe w samym sercu Karyntii. A w innym ośrodku narciarski, Turracher Höhe, napoje są serwowane gościom w słonecznym miejscu stoku przez specjalnego lokaja. W wielu karynckich chatach jest dostępne bezpłatnie mleczko do opalania z odpowiednim filtrem. Warto wziąć udział w porannych wycieczkach na nartach „Early Morning Skiing”. W wybranych terminach w ośrodkach Goldeck i Turrach dzień na nartach rozpoczyna się już o godzinie 6:30. Wziąć udział w krótkim wypadzie i kreślić pierwsze ślady na porannym śniegu to prawdziwa rozkosz. Na wycieczki „Ski vor 9” (narty przed dziewiątą) w Bad Kleinkirchheim zaprasza sam Mistrz Olimpijski Franz Klammer.

„Jeden na wszystkie” to dewiza karynckiego TOPSKIpassu. Jest on uniwersalnym kluczem do wszystkich ośrodków narciarskich Karyntii i Tyrolu Wschodniego. Oprócz niego dostępne są także regionalne karnety z wieloma dodatkowymi atrakcjami. Dzięki włączeniu do nich na przykład wstępu na baseny termalne w Bad Kleinkirchheim lub darmowych tygodni „Ski for free” stanowią one świetną ofertę dla każdego portfela.