Jakie wakacje kupują Polacy w epoce post-covid? Nekera publikuje pierwszy raport

Nekera raport post-covid
fot. DarkWorkX / Pixabay

Prawie połowa kupujących wyjazdy krajowe klientów biura podróży Nekera wybiera Bałtyk, co czwarty jedzie w góry. Popularne są też wyjazdy nad jeziora oraz pobyty w dużych miastach. Średnia cena na osobę nie przekracza 2 tys. zł. Touroperator, oferujący przez sieć agencyjną 700 polskich obiektów noclegowych, opublikował raport ze sprzedaży.

Pierwszy raport ze sprzedaży polskiej oferty w biurach podróży pokazuje, jak wyglądają preferencje klientów, którzy wybierają się na polskie wczasy w epoce „post-covid”.

„Marzec i kwiecień był okresem, w którym zamarł ruch turystyczny. Zarówno klienci, jak i biura podróży koncentrowały się na modyfikacjach i zmianach już wcześniej zakupionych wczasów. Od prawie miesiąca możemy jednak znowu swobodnie wyjeżdżać i podróżować: na razie po kraju, ale niebawem także za granicę” – mówi Maciej Nykiel, prezes biura podróży Nekera.

Najchętniej nad Bałtyk, średnio na pięć dni

Największym powodzeniem wśród klientów biura Nekera cieszą się wyjazdy nad Bałtyk – rezerwuje je 46,9 proc. z nich. W góry wybiera się 25,1 proc., nad jeziora – 13,7 proc., zaś do dużych miast – 8,1 proc.

Średnia długość pobytu klientów touroperatora wynosi pięć dni. Najchętniej klienci wykupują 4-6 dniowe pobyty – zarezerwowało je 39 proc. 28 proc. zainteresowanych jest krótkimi (1-3 dni) wyjazdami, od tygodnia do 10 dni wybrało 24 proc., zaś dłużej niż 11 dni wykupiło 9 proc.

Z rodziną za niecałe 2 tysiące zł

Średnia cena wyjazdu w Polsce wynosi 1915 zł, a prawie ¼ (24,33 proc) wykupiła pobyty poza hotelami. Jeśli chodzi o hotele, to największym powodzeniem cieszą się obiekty trzygwiazdkowe (25,90 proc.) i czterogwiazdkowe (21,95 proc.). Hotele dwugwiazdkowe wybrało 13,67 proc. a najdroższe hotele pięciogwiazdkowe 14,81 proc.

Klienci biura Nekera rezerwują wyjazdy średnio na 40 dni przed terminem. Zdecydowana większość klientów, to rodziny z dziećmi (56,8 proc.), grupy znajomych stanową 18,3 proc, pary – 17,6 proc. zaś single – 7,3 proc.

„Polacy mają już dość izolacji, potrzebują odpoczynku i coraz odważniej rezerwują swoje tegoroczne wyjazdy urlopowe. Ruch w hotelach jest cały czas jeszcze o połowę mniejszy niż o tej samej porze w zeszłym roku, ale z dnia na dzień przybywa nowych rezerwacji. Ogromną popularnością cieszą się obiekty rodzinne” – komentuje Dawid Dusza, prezes platformy rezerwacyjnej Triverna.pl.

Zbliżoną popularnością cieszą się wszystkie bałtyckie kurorty od Międzyzdrojów aż po Krynicę Morską. Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych obiektów sprzedawanych przez biuro Nekera, to:

Grand Kapitan Media Spa w Ustroniu Morskim, Hotel Hel na Helu, Łeba Hotel & SPA w Łebie, Akces Medical Fit &SPA w Dźwirzynie, Marena Wellness & SPA w Międzywodziu, Continental Aqua & SPA w Krynicy Morskiej, Bel Mare w Międzyzdrojach, Zamek Księża Góra w Karpaczu, Diune Hotel & Resort w Kołobrzegu i Belvedere w Zakopanem.

Samochodem do Chorwacji

“Wszystko wskazuje na to, że wkrótce będziemy mogli również wyjeżdżać za granicę. Polskie biura podróży są już dzisiaj gotowe do przeprowadzenia zaplanowanej czarterowej operacji wakacyjnej, czekamy tylko na odpowiednie decyzje administracyjne” – przekonuje Maciej Nykiel i dodaje:

“Pierwsze wyjazdy poza Polskę tego lata w kierunkach południowych odbędą się samochodami do Czech i na Słowację. Dość szybko powinniśmy także pojechać na Węgry, Litwę i do Niemiec. Wszyscy liczymy na to, że będzie możliwe także podróżowanie dalej na południe: do ukochanych przez Polaków latem ciepłych krajów nadmorskich: Chorwacji, Grecji, Włoch i Bułgarii.

Pytani o plany wyjazdów zagranicznych po otwarciu granic, klienci biura Nekera najczęściej jako cel wakacji z dojazdem własnym, wymieniają Chorwację. Chce do niej wyjechać 35 proc. ankietowanych. 17 proc. chciałoby pojechać własnym autem do Włoch, 16 proc. – do Bułgarii, 8 proc – do Grecji. 12 proc. wybiera się do naszych południowych sąsiadów – Czech (7 proc.) lub Słowacji (5 proc.).

Samolotem do Grecji

1438 agentów Nekera, pracowników biur podróży, odpowiedziało na pytanie „Który kraj jest Twoim pierwszym kandydatem na pocovidowe wakacje. Dokąd polecą Twoi klienci?”

83 proc. wymieniło cztery kraje: Grecję – 48 proc., Chorwację – 14 proc., Bułgarię – 12 proc. i Cypr – 9 proc. 17 proc. wskazało inne kierunki.

Raport biura podróży Nekera i Triverna.pl sporządzono na podstawie 8273 rezerwacji dokonanych w terminie od 4 maja do27 maja 2020, na wyjazdy urlopowe od 4 maja do 30 września 2020.

Czytaj także: Rezerwują Darłówek jak Sharm el-Sheikh. Agenci turystyczni sprzedają polską ofertę Nekera