Jakie kurtki rowerowe najlepiej sprawdzą się na jesienno-zimowe przejażdżki?

kurtki rowerowe

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy nie musimy rezygnować z przejażdżek rowerem. Aby jazda była komfortowa, należy jednak zadbać o właściwy ubiór, który skutecznie ochroni nas przed chłodem, wiatrem oraz wilgocią. Dobrej jakości kurtki rowerowe zapewnią przyjemne ciepło oraz sprawią, że jazda na rowerze w chłodne dni będzie równie przyjemna, jak w lecie. Na co zwracać uwagę przeglądając dostępne w sprzedaży kurtki rowerowe?

Wiatroszczelne, przeciwdeszczowe i ocieplane kurtki rowerowe

Wszystkie kurtki rowerowe są wiatroszczelne i posiadają przedłużony tył, czyli oferują doskonałą ochronę przed wiatrem. Dostępną w sprzedaży wierzchnią odzież rowerową dzielimy na wiatrówki, kurtki przeciwdeszczowe oraz ocieplane kurtki zimowe. Wiatrówki to lekkie kurtki przeznaczone do noszenia właściwie przez cały rok. Doskonale sprawdzą się podczas jazdy w wietrzne dni, na letnie wyprawy w góry oraz w dni, kiedy temperatury powietrza nie są zbyt niskie. Warto jednak mieć świadomość, że wiatrówki nie posiadają właściwości wodoodpornych, dysponują za to lepszą oddychalnością.

Kurtki rowerowe przeciwdeszczowe, określane także mianem wiatroszczelnych mają klejone szwy i są produkowane z wodoodpornych materiałów. Takie właściwości sprawiają, że warto po nie sięgnąć w deszczowe, wietrzne dni, kiedy potrzebujemy dobrej ochrony zarówno przed wilgocią, jak i wiatrem. Zimowe kurtki rowerowe, jak sama ich nazwa wskazuje, są natomiast przeznaczone do jazdy w najchłodniejsze dni i to właśnie po nie szczególnie warto sięgnąć w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury powietrza zaczynają spadać poniżej zera. Zimowe kurtki rowerową są ocieplane i wiatroszczelne, a niektóre modele posiadają także znakomite właściwości wodoodporne, które zapewnia im zastosowanie impregnacji chemicznej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kurtki rowerowej na chłodne dni?

Oprócz właściwości wiatroszczelnych i ocieplenia, dobrej jakości kurtka rowerowa na jesienno-zimowe przejażdżki powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Profesjonalna wierzchnia odzież rowerowa jest wytwarzana z syntetycznych tkanin, wśród których prym wiodą membrana i softshell. Membrana w doskonały sposób chroni przed deszczem zapewniając przy tym optymalne odprowadzanie wilgoci i pary wodnej na zewnątrz. Softshell z kolei posiada dobre właściwości przeciwwiatrowe, jednak ustępuje miejsca membranie pod względem wodoodporności.

Poszukując idealnej kurtki rowerowej na okres jesienno-zimowy warto zwrócić uwagę także na dodatkowe elementy. Należą do nich chociażby odblaski, które zagwarantują w pełni bezpieczną jazdę po zmroku, w czasie opadów deszczu i w nocy. Dobrej jakości kurtki rowerowe powinny posiadać kieszenie, w których będzie można bezpiecznie ukryć drobne przedmioty. Cennym dodatkiem będą także regulowane rękawy, pas oraz kaptur, które pozwolą na dopasowanie kurtki do ciała rowerzysty oraz zapewnią jeszcze lepszą ochronę przed wiatrem, chłodem i wilgocią. Nie bez znaczenia pozostaje także sam wygląd i design kurtki, który powinien pasować do osobistych upodobań jej posiadacza.