Jak zwiedzić Dubaj za niewielkie pieniądze?

archiwum Visit Dubai

Dubaj słynie z luksusu oraz komfortowych hoteli i drogich restauracji. Jednakże poza pełnymi przepychu propozycjami proponuje również atrakcje, które nie doprowadzą Cię do bankructwa. 

Wśród nich znajdziesz żeglowanie po Zatoce, śniadanie z motylami, obiad z mieszkańcami czy odkrywanie korzeni emiratu z czasów Epoki Żelaza. A wszystko to w 3 dni za mniej niż 350 dolarów.

Dzień pierwszy

Rozpocznij dzień pysznym, tradycyjnym śniadaniem w Arabskiej Herbaciarni, w historycznej dzielnicy Dubaju Al Fahidi, zlokalizowanej nad Zatoką. Tu serwują smakowite, zdrowe kanapki, sałatki, dipy, wypieki oraz pachnące miętą lemoniady i ponad 100 rodzajów herbat.  Za śniadanie zapłacisz 80 dirham dla dwóch osób.

Po śniadaniu warto wybrać się na wycieczkę po najstarszych dzielnicach Dubaju. Proponujemy zwiedzenie interaktywnego muzeum Saruq Al-Hadid, dzielnicy Al Fahidi i Muzeum Dubajskiego. Saruq Al-Hadid odsłoni oszałamiającą kolekcję artefaktów przedstawiających historię miasta. Znajdziesz tu złoto, relikwie, brąz i broń. Najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach i rekonstruować ceramikę czy zbudować szkielet zwierzęcia. Wstęp to 40 dirham dla 2 osób. 

Spacerując dzielnicą Al Fahidi poznasz czar starego Dubaju odzwierciedlony w tradycyjnym budownictwie z wieżami wiatrowymi (Barajeel), wąskimi uliczkami i placami publicznymi. Warto zwrócić uwagę na wyspecjalizowane muzea, centra kulturalne (m.in. Centrum Porozumienia Kulturowego Sheikh Mohommed) czy klimatyczne restauracje, pensjonaty i kawiarnie. 

Muzeum Dubajskie to miejsce, dzięki któremu poznasz Dubaj i zwyczaje jego mieszkańców na przestrzeni wieków. Multimedialne prezentacje ożywiają historię Dubaju, a ciekawe artefakty, przykłady starego budownictwa i szkutnictwa przybliżą tradycję emiratu. Wstęp dla 2 osób kosztuje 6 dirham. 

Obiad proponujemy zjeść w Centrum Porozumienia Kulturowego Sheikh Mohammed, gdzie w tradycyjnej atmosferze porozmawiasz o tradycjach i kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Posiłek dla 2 osób będzie kosztować 180 AED. 

Popołudnie warto spędzić w dzielnicy Deira, gdzie polecamy przyciągający orientalnymi aromatami tradycyjny targ przypraw i Muzeum Kobiet – Dait Al Banat, którego celem jest przełamanie stereotypów i podkreślenie roli, jaką pełnią panie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

W przerwie zachęcamy do odwiedzenia Filli Tea Café, które przyciąga turystów z całych Emiratów i świata unikalną mieszanką herbaty oraz pysznymi kanapkami i koktajlami. Tu zapłacisz 30 dirham dla 2 osób.

Na kolację zapraszamy do XVA Art Hotel Café. Restauracja położona jest na terenie dzielnicy Al Fahidi i stanowi ciekawą, eklektyczną przestrzeń łączącą różne formy sztuki i architektury. Kawiarnia mieści się na dziedzińcu i oferuje szeroki wybór dań wegetariańskich inspirowanych kuchnią regionu. Cena kolacji dla 2 osób to 100 dirham.

Dzień 2 

Na śniadanie zapraszamy do Bageterie Boulevbard przy Kite Beach. To restauracja typu fast food w stylu francuskim, gdzie znajdziesz pyszne, chrupiące bagietki przygotowywane na miejscu. Oprócz śniadania w stylu kontynentalnym zjesz tu także zupy, desery, jogurty i świeże sałatki. Takie wystawne śniadanie to koszt rzędu 80 dirham. 

Będąc w Emiratach nie można nie być w meczecie – zachęcamy do odwiedzenia tradycyjnego meczetu Jumeirah, jednego z dwóch meczetów w mieście otwartych dla nie-muzułmanów. Za wstęp dla 2 osób zapłacisz 40 dirham.   

Obiad polecamy zjeść w Zaroob oferującej dania zdrowej kuchni arabskiej łączącej w sobie elementy aromatów Libanu, Syrii, Jordanii, Palestyny czy Egiptu. Cena za posiłek dla 2 osób to 100 dirham.

Po objedzie zachęcamy do zwiedzenia jednego z niewielu miejskich obszarów chronionych na świecie – Ras Al Khor, które zlokalizowane jest u ujścia Zatoki Dubajskiej i jest miejscem postoju ptaków przelatujących z Afryki Wschodniej i Zachodniej. Znajdziesz tutaj 67 gatunków m.in. flamingi, kilka gatunków czapli, kormorany czy rybołowy. Obszar odwiedza ponad 200 tys. osobników.  

Dubaj to miasto, gdzie można cieszyć się wszelkiego rodzaju przejawami wody. Zachęcamy do odwiedzenia Fontanny Dubajskiej – jednego z największych w świecie choreograficznego systemu fontann, które codziennie prezentują spektakl tańczącej wody w rytmie muzyki i światła. Fontanny wystrzeliwują wodę nawet na 150 metrów. Wieczorne pokazy rozpoczynają się codziennie o 18.00 i odbywają się co 30 minut do 23.00 (w dni powszechne) i 23.30 (w dni wolne od pracy). 

Atrakcją turystyczną jest także Kanał Dubajski łączący Zatokę Dubajską z Zatoką Perską. Szereg mostów i promenada pozwalają cieszyć oczy wspaniałą panoramą miasta. 

W drugim dniu proponujemy kolację w Falafel, restauracji serwującej ręcznie robione, tradycyjne, uliczne potrawy arabskie. Tu znajdziesz chrupiące pizze z gorącymi farafelami, sosem tahini i sałatką w cenie 70 dirham dla 2 osób. 

Dzień trzeci

Dzień trzeci zachęcamy rozpocząć śniadaniem w Hapi – nowej, zdrowej i ekologicznej kawiarni w Dubaju. Tu spróbujesz nie tylko doskonałe, lekkie jedzenie, ale także plac zabaw dla dzieci, pokój do konsultacji i salę do jogi. Cena 100 dirham za 2 osoby. 

Po obfitym, ale lekkim śniadaniu polecamy spacer po Al Serkal Avenue, gdzie znajduje się siedziba sceny sztuki współczesnej zlokalizowanej w budynkach magazynowych przemysłowej dzielnicy Al Quoz. Tu zlokalizowane są znane galerie sztuki, w tym Carbon 12 Dubai, Isabelle Van den Eynde, Gallery i Green. W dzielnicy natkniesz się na mnóstwo klimatycznych kawiarenek i restauracji. 

Obiad warto zjeść w restauracji Maraheb zlokalizowanej w Global Village. Tu przeplatają się aromatyczne smaki i prawdziwa istota kultury arabskiej. Restauracja specjalizuje się w przygotowywaniu Mandi – dania wywodzącego się z Jemenu, które składa się z aromatycznego ryżu z mięsem, cebulą okraszonych szafranem, kardamonem i goździkami. Posiłek dla 2 osób kosztuje 100 dirham. 

Popołudnie warto spędzić w Dubai Miracle Garden. Ten ogród cudów to park prezentujący największy w regionie ogród kwiatowy. Rośliny tworzą tu wymyślne rzeźby w kształcie piramid, igloo, serc, za nawet samolotów. Wstęp dla 2 osób wynosi 80 dirham.

Jeśli jesteś fanem zakupów zapraszamy do Global Village, gdzie w ponad 36 pawilonach przedstawiciele 70 krajów świata proponują swoje towary. Jednym słowem – raj dla kochających zakupy. Wstęp kosztuje 30 dirham dla 2 osób.

Kolację warto zjeść przy brzegu Bu Qtair w przyjaznej restauracji Burj Al Arab, gdzie serwują pyszne owoce morza w przystępnych cenach. To popularne miejsce przyciąga klientów szczególnie ryżem z parathą i sosem curry. Pyszny posiłek 2 osoby zjedzą już za 100 dirham. 

Transport

Dubaj posiada rozległy i zróżnicowany system transportu publicznego. Z powodzeniem można korzystać z metra, autobusów, autobusów wodnych i abras (taksówek wodnych). Atrakcyjny pakiet RTA (Jeden dzień w Dubaju) pozwala podróżować wszystkimi środkami komunikacji łącząc różne atrakcje miasta. Abras działają od 5 rano do północy a metro od 6 do 23.00 i jeździ systematycznie co 2-5 minut. 

Doskonałą alternatywą dla transportu publicznego jest rower. Wypożyczalnie można znaleźć we wszystkich kluczowych miejscach miasta. Koszt oscyluje pomiędzy 15 dirham za 15 minut do 80 dirham za 24 godziny za rower.

Zakwaterowanie

Gdzie spać w Dubaju, aby nie nadszarpnąć nadmiernie budżetu? Polecamy hotele XVA Hotel w dzielnicy Al Fahidi czarujący eklektycznymi motywami architektonicznymi i kulturowymi. Komfortowym rozwiązaniem jest Hotel Rove (www.rovehotels.com/hotel/rove-city-centre/), który leży w odległości 10 min. drogi od międzynarodowego lotniska w Dubaju. Gwarantuje on bliskość sklepów i obiektów rekreacyjnych. 

Dla wymagających gości polecamy czterogwiazdkowy Novotel World Trade Centre Dubaj – hotel położony przy Dubai WTC, zapewniający nowoczesne pokoje z widokiem na panoramę miasta. 

Dla spragnionych poznania tętna życia Dubaju polecamy Double Tree by Hilton Dubai położony przy Jumeirah Beach – pełnej turystów i rytmu miasta promenadzie. Zapewnia on przestronne apartamenty z widokiem na Zatokę Perską i wyspę Palm Jumeirah. 

W sumie niezwykle inspirujące i obfitujące w rozmaite atrakcje 3 dni w Dubaju z powodzeniem zamknęliśmy w kwocie poniżej 350 dolarów amerykańskich. W ten sposób, za stosunkowo niewielkie pieniądze, można zwiedzić szczególnie urokliwe miejsca miasta, zarazem unikając najbardziej oblężonych, komercyjnych atrakcji. Należy dodać, że wydatki należy powiększyć o opłaty związane z korzystaniem z transportu i akomodacją, które warto dostosować do swoich potrzeb.