Jak ubrać się na ryby?

Wędkarstwo to hobby, które staje się ostatnio coraz bardziej popularne. Chęć obcowania z naturą, wyciszenie i relaks przyciągają nad polskie łowiska coraz więcej osób. 

Udane wędkowanie wiąże się z koniecznością zakupu nie tylko profesjonalnego sprzętu, ale również odpowiedniej odzieży. W tym artykule opiszemy niezbędne elementy ubioru wędkarza, pozwalające przetrwać trudy wpisane w tę pasję.

 

Nakrycie głowy

Wędkarze często powtarzają: „Nie ma złej pogody, jest tylko źle ubrany wędkarz”. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż wyprawa na ryby wiąże się z długotrwałym oddziaływaniem różnych atmosferycznych na człowieka. Nawet upalny dzień często rozpoczyna się chłodnym porankiem. Jeżeli już wspominamy o upalnym dniu, warto przypomnieć o zabraniu ze sobą nakrycia głowy. Latem często zapominają zabezpieczyć głowę przed uciążliwymi promieniami słonecznymi, który mogą nieść przykre konsekwencje np. w postaci udaru. My polecamy czapkę z daszkiem lub kapelusz, które są wygodne i bardzo praktyczne. Zimą natomiast niezbędna jest ciepła czapka zapobiegająca wychłodzeniu głowy i uszu.

Bielizna

Wędkarze przebywający przez wiele godzin na otwartej przestrzeni docenią zalety bielizny termicznej. Ma ona na celu zapewnić ochronę i utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Jest również wygodna, przez co nie będzie przeszkadzać w skutecznym spinningu. O ile czapkę i bieliznę wybrać jest stosunkowo łato, to trudniej robi się przy większych elementach garderoby.

Nakrycie wierzchnie

Nakrycie wierzchnie musi być przystosowane do kontaktu z wodą. Najlepszym rozwiązaniem będzie kurtka przeciwdeszczowa męska. Zapewni odpowiednią ochronę przed deszczem, a w przypadku zamoczenia szybko wyschnie. Powinna być także wiatroszczelna, aby mogła chronić ciało wędkarza podczas nieprzyjemnych podmuchów wiatru. Dobrze by było, gdyby wyposażona była również w kaptur, który niewątpliwie zminimalizuje nieprzyjemne doznania w trakcie obfitych opadów. Dodatkowo możemy zabrać ze sobą długi płaszcz wykonany z tworzywa PCV. Może nie jest najwygodniejszy, ale zupełnie nie przepuszcza wody, dlatego nawet kilkugodzinne przebywanie na deszczu nie doprowadzi do przemoczenia naszej garderoby. W czasie kiedy nie występują opady, dobrą alternatywą będą wędkarskie kamizelki. Dla wielu osób wybierających się na ryby to podstawowy element ubioru. Wyposażone w liczne kieszenie i szlufki pozwalają na przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy, które powinien mieć pod ręką wędkarz np. spławiki czy przynętę. W przypadku kamizelki także należy zwrócić uwagę na to, aby była ona nieprzemakalna. Podczas ciężkiej walki z rybą może zostać cała ochlapana, a nikt przecież nie chciałby przebywać cały dzień w zupełnie mokrych ubraniach.

Spodnie

Przede wszystkim powinny być one luźne, tak aby nie krępowały ruchów. Najlepszym wyborem będą tak zwane bojówki. Podobnie tak jak kamizelka, są wyposażone w dużą ilość kieszeni. Powoduje to, że są zwyczajnie praktyczne. Oferowane na rynku modele często mają możliwość odpinania jednej lub dwóch części długości nogawki, co jest ogromną zaletą w przypadku zmieniającej się pogody. Spodnie muszą być także szybkoschnące, tak aby w jak najkrótszym czasie odparowały wodę po zalaniu. Doskonałym rozwiązaniem są również tak zwane spodniobuty. Jak nazwa wskazuje są to spodnie połączone z butami. Wykonane zazwyczaj z gumy lub materiału nieprzepuszczającego wody. Świetnie sprawdzą się do brodzenia w rzekach i jeziorach. Pozwalają dość daleko zagłębić się w łowisko lub usiąść na mokrym podłożu. Dostępne są wśród nich wersje oddychające, które zapewniają przepływ powietrza i większy komfort. Są to jednak modele z górnej półki cenowej.

Buty i skarpetki

Bardzo ważnymi częściami ubioru wędkarza są także buty i skarpetki. Buty muszą być oczywiście szczelne, ponieważ służą do brodzenia w zbiornikach wodnych. Wędkarz nie powinien się stresować tym, że woda wleje mu się do środka. W zależności od miejsca, w którym łowimy, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się tak zwane wodery – wysokie kalosze na szelkach. Natomiast skarpety powinny zapewnić cyrkulację powietrza i odprowadzać nadmiar wilgoci ze stóp. Zimą muszą być oczywiście cieplejsze, aby utrzymały odpowiednią temperaturę i zapobigały wychłodzeniu.

Jakie kolory?

Warto zwrócić uwagę na kolory. Ubranie wędkarskie powinno być utrzymane w naturalnej kolorystyce, tak aby mogło wtopić się w otoczenie. Najbardziej pożądane będą wszelkie zielenie (khaki, oliwka), a także brązy i szarości. Jeżeli chodzi o wzór, najczęściej spotykane są różne odmiany moro. Pozwala ono na odpowiednie zamaskowanie się wśród roślinności przy łowisku. Zdecydowanie odradzamy odcienie pastelowe i neonowe, które mogą przyczynić się do wystraszenia ryb.