Jak przygotować auto na wakacyjny wyjazd?

Wakacje to czas, gdy chętnie podróżujemy i nic w tym dziwnego, gdyż sprzyjająca pogoda jest wspaniałym pretekstem do odwiedzania różnych zakątków świata. Jeśli w swoją podróż dla większej wygody zamierzasz się wybrać samochodem, pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do drogi. Zobacz, co należy zrobić, aby na drodze być przygotowanym na wszelkie ewentualności.

Przegląd auta przed podróżą – co sprawdzić i jak się zabezpieczyć?

Niewielu kierowców pamięta, że samochód warto sprawdzać przed każdą podróżą. Gdy w grę wchodzi jednak pokonanie kilkuset lub nawet kilku tysięcy kilometrów, przygotowanie pojazdu wydaje się być kwestią naturalną – chodzi bowiem o bezpieczeństwo pasażerów. Po pierwsze dobrze jest zweryfikować stan opon, a jeśli sytuacja tego wymaga – dopompować koła. W swoim bagażniku warto umieścić koło zapasowe lub w przypadku nowszych pojazdów – profesjonalny zestaw naprawczy, którego zaletą jest niewielki rozmiar.
Przed rozpoczęciem jazdy należy także uzupełnić wszystkie płyny takie jak oleje samochodowe. Są o tyle ważne, że bez ich odpowiedniego poziomu może dojść do zatarcia silnika, co z kolei może przyczynić się nie tylko do nagłego zakończenia wycieczki, ale też nieodwracalnych uszkodzeń w pojeździe. Zanim jednak uzupełnimy oleje samochodowe, pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić, z jakich korzystamy. Dolanie niewłaściwego może bowiem przysporzyć więcej kłopotu niż pożytku, więc lepiej dwa razy sprawdzić, niż popełnić błąd.

Uzupełniając oleje samochodowe, warto pomyśleć także o wymianie filtrów, dzięki którym pojazd będzie lepiej pracował, a także zadbać o sprawdzenie innych płynów – hamulcowego, chłodniczego, czy do wspomagania kierownicy. Jeśli nie jesteśmy pewni kiedy ostatnio wymienialiśmy lub dolaliśmy płynu – powinniśmy to sprawdzić. W przypadku oleju najlepiej jest wykorzystać bagnet, który po zamoczeniu powinien mieć widoczny ślad, wskazujący na faktyczny stan. Z kolei poziom płynu hamulcowego, czy chłodniczego wystarczy potwierdzić na oko i dolać kierując się widoczną na pojemniku podziałką.

Inne rzeczy, które dobrze mieć w samochodzie w trakcie podróży

Żeby nie tylko czuć się bezpiecznie, ale również komfortowo, warto mieć w zanadrzu takie akcesoria jak uchwyt na telefon. Można wybrać taki montowany do kratki wentylacyjnej lub postawić na model wzbogacony o przyssawkę, którą przykleja się bezpośrednio do szyby. To ogromna wygoda, jeśli korzystamy z nawigacji w telefonie, gdy jedziemy w nieznanym kierunku, gdyż ekran jest cały czas doskonale widoczny.

Podczas jazdy zarówno po autostradach, jak i również mniej uczęszczanych drogach szutrowych, często dochodzi do zabrudzenia szyb. Ogromnie przydatna jest wtedy kosmetyka samochodowa taka jak letni płyn do spryskiwaczy, dzięki któremu można ekspresowo poprawić widoczność. Wśród swoich zasobów dobrze jest też mieć takie drobiazgi jak zapachy, które uprzyjemnią wielogodzinną jazdę – można je wybrać w formie klasycznej zawieszki lub też postawić na te o płynnej konsystencji, które uwalniają zapach po przytwierdzeniu do klimatyzacji. Ze względów bezpieczeństwa nie warto zapominać także o takich rzeczach jak apteczka, czy gaśnica, które w razie ewentualnego wypadku dobrze jest mieć blisko siebie.