Jak lepiej poznać Dubaj?

Visit Dubai

Dubaj to bez wątpienia jedno z najprężniej rozwijających się miast na świecie. Dziś większości kojarzy się przede wszystkim z przepychem, luksusem oraz pobijaniem kolejnych światowych rekordów. Z drugiej strony, Dubaj to miejsce o niezwykle fascynującej historii i bogatej kulturze. 

Zanim w Dubaju nastał czas intensywnego rozwoju branży turystycznej połączony z wyścigiem w budowaniu coraz bardziej imponujących budowli, źródłem dochodu dla miejscowych była ropa naftowa. Odkrycie na terenie Dubaju złoża „czarnego złota” miało ogromny wpływ na dalsze losy miasta, które przez wieki słynęło z czegoś zupełnie innego. 

Zaczęło się od pereł

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju, trudno sobie wyobrazić, że Dubaj był niegdyś niewielką wioską rybacką słynącą z połowu i handlu perłami. Szacuje się, że swego czasu zajęciem tym trudniło się aż 7 tys. pracujących w pocie czoła poławiaczy dysponujących ponad trzystoma jednostkami połowowymi. 

Aby móc dokładnie poznać fascynującą historię miejscowej ludności warto odwiedzić Muzeum Pereł, w którym można podziwiać największy zbiór pereł słonowodnych na świecie. Znajdująca się w muzeum, warta 136 milionów dolarów, kolekcja została podarowana przez handlującego perłami Sułtana Al Owais’a.

Współpraca z długą tradycją

Obecnie Dubaj przyciąga jak magnez nie tylko inwestorów, jest to również najważniejszy ośrodek turystyczny Emiratów. Cieszy się niemalejącą popularnością wśród turystów z całego świata. Duża część wszystkich zwiedzających przybywających do Dubaju pochodzi z Indii, co ma swoje uzasadnienie. Otóż niewiele osób wie, że przez wiele dziesięcioleci walutą obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), w tym również w Dubaju, była pochodząca właśnie z Indii rupia indyjska. Pomimo upływu lat więź na linii Indie-Dubaj nie uległa osłabieniu. Dostrzegalne jest to nie tylko w turystyce, ale również w upodobaniu mieszkańców Emiratów do indyjskiej kuchni oraz kinematografii.

Eksklawa Hatta

Poza muzeami i parkami rozrywki, osobom odwiedzającym ZAE powinien przypaść do gustu malowniczy rejon Hatta będący eksklawą Dubaju. Jest to miejsce wręcz stworzone do górskich wędrówek i rajdów rowerowych, w trakcie których można przemierzać tereny gór Al-Hadżar, pływać kajakiem po zaporze Hatta oraz zwiedzać farmy daktyli i tamtejsze pasieki.

Transport

Doskonałym odzwierciedleniem intensywnego rozwoju Dubaju jest liczba samochodów poruszających się po jego drogach. Według danych szacunkowych, dokładnie pół wieku temu zarejestrowanych było tu jedynie 13 samochodów. Obecnie liczba ta wzrosła do ponad 1,5 miliona pojazdów. 

Niesamowity rozkwit zaobserwowano także w przypadku infrastruktury lotniczej miasta. Lotnisko międzynarodowe w Dubaju w ciągu blisko 60-letniej historii przeobraziło się z lotniska z pasmem z ubitego piasku w jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie. W 2016 roku lotnisko w Dubaju obsłużyło ponad 83 miliony międzynarodowych pasażerów. 

Dubaj słynie również z doskonale zorganizowanego transportu publicznego. Na szczególną atencję zasługuje metro, które według Księgi Rekordów Guinnessa, jest najdłuższą na świecie linią z całkowicie bezobsługowym sterowaniem pociągami. Warto podkreślić, że jej długość zwiększa się niemal z dnia na dzień, dzięki systematycznie tworzonym nowym stacjom. To wszystko z okazji organizacji wystawy światowej Expo 2020.

Filiżanka do połowy pełna

Dubaj to również bogactwo obyczajów. Gdy odwiedzamy tradycyjny arabski dom, zdziwić nas może zwyczaj nakazujący gospodarzowi, częstującemu gości herbatą i daktylami, nalać jedynie pół filiżanki herbacianego naparu. Nie jest to rzecz jasna przejawem braku kultury, wynika to z faktu, iż tutejsze filiżanki nie są „wyposażone” w znane Europejczykom uszko. Wypełnienie naczynia tylko do połowy daje możliwość delektowania się napojem bez obawy o ewentualne poparzenie. Jeżeli jednak zdarzy się, że gospodarz całkowicie wypełni filiżankę herbatą, to oznacza, że wizyta zbytnio się przedłuża. 

Turyści i inwestorzy pragnący dowiedzieć się czegoś więcej na temat kultury oraz zwyczajów rdzennych mieszkańców Dubaju mogą skorzystać z pomocy Centrum Porozumienia Międzykulturowego im. Szejka Mohammeda w Dubaju (Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding). 

Miasto szczęścia i tolerancji

Zjednoczone Emiraty Arabskie to miejsce gdzie proponuje się obywatelom więcej, niż tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dowodem tego jest działające w ZEA Ministerstwo ds. Państwowej Tolerancji oraz Minister ds. Państwowego Szczęścia. Co więcej, ciągle podejmowane są nowe inicjatywy oraz projekty związane z realizacją Programu Narodowego Szczęścia i Pozytywnego Myślenia.