Ischgl – 25 lat snowboardu

archiwum austria.info

W kwietniu w austriackim Ischgl w ramach wydarzenia BANKED AIR pojawią się snowboardziści w strojach z lat 90.

Według statystyk Travelplanet.pl narciarskie wakacje w tym sezonie zarezerwowało blisko 30 proc. klientów polskich biur podróży. Przyciąga ich nie tylko bliższe położenie w stosunku do Włoch, świetne stoki, ale również ciekawe propozycje imprez sportowych i kulturalnych wydarzeń na stokach. Ischgl w tym roku w związku z dwoma jubileuszami oferuje wydarzenia imponujące.

Pierwsze to snowboardowy konkurs „The 90s Invitational Banked Air” z mnóstwem profesjonalnych snowboardzistów oraz zawody otwarte „Open Crew Banked Air” dla wszystkich jeżdżących na desce trzeba poczekać do kwietnia. To wyjątkowe wydarzenie 25 lat po 1. Snowboardowych Mistrzostwach Świata w Ischgl.

Powrót do lat 90.: Salty Dogs i Normalos na deskach
Wydarzenie BANKED AIR podzielone jest na trzy konkursy: Od 3 do 6 kwietnia w konkursie głównym „90s INVITATIONAL BANKED AIR” wystartuje około 100 profesjonalnych snowboardzistów z lat 90. W skład każdego z zespołów z ponad 20 krajów wchodzą trzej zawodnicy po trzydziestce, jeden młody zawodnik oraz jedna snowboardzistka. Jednocześnie pionierzy jazdy na desce staną w szranki podczas zawodów „Salty Dogs Match”. Będzie to próba sił między zawodnikami z Europy i Ameryki Północnej. W starciach o sławę, honor i nagrody pieniężne dla reprezentowanego kontynentu będzie walczyło od 10 do 20 pionierów.

Amatorzy mogą spróbować sił wraz z zespołem w otwartych zawodach OPEN CREW BANKED AIR. Warunek: Każda zgłoszona drużyna musi składać się z trzech mężczyzn i jednej kobiety. Zawodnicy, na tym etapie określani mianem „Normalos”, będą mogli wystartować w kategoriach Shape, Shop, Brand i Friends.
Ischgl, jako ośrodek sportów zimowych, cieszy się szczególną popularnością wśród snowboardzistów. Z pewnością przyczyniły się do tego Snowboardowe Mistrzostwa Europy z roku 1991 oraz Snowboardowe Mistrzostwa Świata z roku 1993.

Ale także snowpark Velill, w którego konstrukcję wkładanych jest ponad 600 godzin pracy. W efekcie powstaje tu infrastruktura przypominająca betonowe skate-bowl z lat 80.. Sportowcy mogą tu wystawić swoje zdolności na próbę na różnych hipach, bankach oraz bowlach ze zintegrowanymi skoczniami typu step-up i step-down. Długość instalacji wynosi 700 metrów, różnica wysokości natomiast 80 metrów. Unikatowa na skalę światową konstrukcja wykonana przez SPC będzie areną, na której gwiazdy snowboardu celebrować będą tę jazdę na desce, przywracając jednocześnie do życia styl lat 90.