Irackie Muzeum Narodowe w Bagdadzie znowu otwarte

AFP

Po dwunastu latach starań, w stolicy Iraku otwarto Muzeum Narodowe. Przez ten czas, udało się odzyskać prawie jedną trzecią zrabowanych podczas wojny eksponatów. Jak podkreślają przedstawiciele rządu, otwarcie placówki przyspieszono w odpowiedzi na czwartkowe zniszczenie w Mosulu przez dżihadystów Państwa Islamskiego bezcennych rzeźb sprzed czasów muzułmańskich.

Kais Husejn Raszid, wiceminister turystyki i ds. starożytności, powiedział: „Przygotowywaliśmy otwarcie od kilku miesięcy, muzeum powinno być dostępne dla wszystkich. Prace przyspieszono w reakcji na to, co stało się w Mosulu.”

W czwartek Państwo Islamskie, które od czerwca kontroluje Mosul, umieściło w internecie wideo, na którym widać, jak dżihadyści masowo obracają w perzynę starożytne rzeźby. M.in. pokazano mężczyznę niszczącego młotem asyryjskie posągi z VII w. p.n.e.; mówi on, że zabytki zostały zniszczone, ponieważ promowały bałwochwalstwo. Zniszczone starożytności najprawdopodobniej pochodziły z muzeum w Mosulu, który został zajęty przez bojowników IS w czerwcu 2014..
Eleanor Robson, profesor historii starożytnego Bliskiego Wschodu z University College w Londynie, podała na Twitterze, że wśród niszczonych rzeźb z Hatry i Niniwy niektóre pokazane w filmie obiekty to nowoczesne repliki.
Warto podkreślić, że zorganizowane grupy przestępcze, korzystając z amerykańskiej interwencji i chaosu, złupiły irackie muzea, w tym w Bagdadzie; skradziono 15 tys. zabytków, udało się odzyskać ponad 4 tys. z nich.