Inauguracja szlaku Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki

Po zamkach, pałacach i ogrodach, także zabytki techniki doczekały się na Dolnym Śląsku swojego szlaku turystycznego. Uroczystość inauguracji Mapy połączona jest z kolejna edycją Festiwalu Zabytków Techniki i możliwością zwiedzania zabytkowych obiektów w promocyjnej cenie.
Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki to nowy szlak turystyczny na Dolnym Śląsku, promujący obiekty będące częścią industrialnego dziedzictwa naszego regionu.
Na Mapie znalazło się około 20 obiektów, które ze względu na swój charakter i pełnione funkcje stanowią przykład narodzin i rozwoju przemysłu na Dolnym Śląsku.
Celem projektu Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki jest ochrona najważniejszych, charakterystycznych dla Dolnego Śląska, śladów rozwoju gospodarczego i przemysłowego.
Wszystkie obiekty, które znajdują się na Mapie, wezmą udział w tegorocznej edycji Festiwalu Zabytków Techniki (weekend 25-26 maja 2019 roku), kiedy to można będzie zwiedzać je ze zniżką 10-20 proc, z okazji uroczystości otwarcia nowego szlaku turystycznego.
Uroczystość z udziałem Marszałka Cezarego Przybylskiego oraz Piotra Gerbera, prezesa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, odbędzie się w dniu 24 maja 2019 (piątek) o godzinie 10.00 w Dzierżoniowie, w zabytkowym Młynie Hilberta i będzie połączona ze zwiedzaniem zabytków techniki.
Program uroczystości otwarcia
24 maja 2019 r. (piątek)
10.00 Rozpoczęcie Konferencji – Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
Prowadzenie Arkadiusz Förster – Dyrektor ds. Komunikacji i PR Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.
10.00-10.45 Krótkie przywitanie i wystąpienia dotyczące Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki i Festiwalu Zabytków Techniki:
Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego
Piotr Gerber – prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego
Michał Bobowiec – członek zarządu Województwa Dolnośląskiego
Barbara Nowak-Obelinda – wojewódzka Konserwator Zabytków
Dariusz Kucharski – burmistrz Dzierżoniowa
Prezentacja sytuacji zabytków techniki na Dolnym Śląsku – Maciej Mądry, dyrektor ds. ochrony zabytków Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.
Wręczenie certyfikatów (Cezary Przybylski i Piotr Gerber) nowym obiektom, które znalazły się na Dolnośląskiej Mapie Zabytków Techniki.
Briefing Prasowy
10.45-11.15 Zwiedzanie Młyna Hilberta – obiekt będący przykładem uratowanego zabytku techniki, który pełni dziś funkcje muzealne.
11.15-12.00 Przejazd do Zabytkowej Parowozowni w Wałbrzychu (przykład obiektu, który należy uratować przed zniszczeniem i zachować dla przyszłych pokoleń).
12.00-12.30 Przejazd zabytkowym amerykańskim żółtym School Busem (ilość miejsc ograniczona)
12.30-13.10 Przejazd do Jaworzyny Śląskiej.
13.10-13.30 Oglądamy z zewnątrz Zabytkowy Dworzec Kolejowy w Jaworzynie Śląskiej – obiekt, który właśnie został wpisany do rejestru zabytków, ale znajduje się w katastrofalnym stanie.
13.30-14.00 Przejazd do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
POWIĄZANE WPISY
10 lutego 2026
Wyjątkowa atrakcja podczas XVIII FPT. Uczestnicy będą mogli wybrać się w rejs po Brdzie
Przed nami XVIII Forum Promocji Turystycznej, które już 27 kwietnia zgromadzi branżę…
0 Komentarzy2 Minuty
9 lutego 2026
GAR: rozwój, autentyczność i networking – to wybierają młodzi liderzy branży
Branża turystyczna stoi przed wyzwaniem organizowania wydarzeń, które odpowiadają…
0 Komentarzy2 Minuty
6 lutego 2026
Ruszyło Obserwatorium Turystyki GUS. W 2025 roku Polskę zwiedzało 59 mln turystów
Dzisiaj, 6.02.2026 r., w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, odbyła się…
0 Komentarzy5 Minuty
5 lutego 2026
Izabela Stelmańska mianowana na przewodniczącą Rady Polskiej Organizacji Turystycznej
Jedna z najbardziej wpływowych kobiet polskiej turystyki, Izabela Stelmańska, została…
0 Komentarzy1 Minuty
5 lutego 2026
Rusza nabór do III edycji Gąsiorów Turystyki
III edycja Gąsiorów Turystyki to kolejny krok w stronę doceniania młodych, ambitnych…
0 Komentarzy2 Minuty
4 lutego 2026
Gdzie na zimowy wypoczynek w Polsce? Internauci wskazali najlepsze miejsca
Trzecia edycja plebiscytu „Zimowe Gwiazdy Travelist” dobiegła końca. Internauci z całej…
0 Komentarzy2 Minuty
4 lutego 2026
ESPT: system, który rejestruje wszystko, ale nie zapewnia realnej kontroli. Tylko co trzeci wyjazd dzieci objęty ochroną
Gdy administracja publiczna twierdzi, że „nie da się” analizować rynku wypoczynku dzieci…
0 Komentarzy8 Minuty
4 lutego 2026
Save the date! XVIII Forum Promocji Turystycznej już 27 kwietnia 2026 roku w Młynach Rothera w Bydgoszczy
Redakcja portalu Wasza Turystyka zaprasza na XVIII edycję Forum Promocji Turystycznej,…
0 Komentarzy1 Minuty
4 lutego 2026
Raport Google i A&M: Europa kończy wyścig na liczby. Polska turystyka musi nauczyć się zarabiać na jakości
Choć globalna liczba podróży międzynarodowych do 2050 roku ma się podwoić, Europa…
0 Komentarzy5 Minuty










