II Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej już za 5 tygodni

Druga edycja Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej odbędzie się w dniach 7-11 listopada w Krakowie.

W zeszłym roku na Kongres pod tytułem “Śladami św. Papieża Jana Pawła II” przyjechało ok. 200 touroperatorów i organizatorów turystycznych z prawie 30 krajów. Najliczniejsza grupa reprezentowała Hiszpanię, a następnie Włochy. Gośćmi honorowymi były miasta: Fatima i San Giovanni Rotondo.

Ernest Mirosław, szef biura Ernesto Travel, organizator Kongresu, powiedział: „Widzimy jak na naszych oczach w kalendarz międzynarodowych imprez w Krakowie wpisuje się ten nowy event: branżowe spotkanie specjalistów sektora turystyki religijnej i pielgrzymkowej. Jesteśmy przekonani, że II edycja Kongresu będzie zrealizowana z jeszcze większym rozmachem i zaangażowaniem regionalnych i krajowych podmiotów, a na kongres przyjedzie kilkaset osób z całego świata, aby uczyć się, jak oferować swoim klientom wycieczki i pielgrzymki do Krakowa, Małopolski i Polski. W ubiegłym roku, mimo, że kongres organizowałem po raz pierwszy, udało mi się ściągnąć do Krakowa 200 touroperatorów. W tym roku chciałbym natomiast, aby większy był udział gości spoza Europy: dlatego promocję wydarzenia zaczęliśmy już w styczniu 2018 roku”.

Do tej pory swój udział potwierdziło ponad 100 osób z takich krajów jak: Włochy, Hiszpania, USA, Kanada, Liban, Izrael, Szwecja, Litwa, Wietnam, Anglia, Malezja, Portugalia, Grecja, Indie, Argentyna, Andora, Meksyk i Brazylia. Gośćmi honorowymi będą Fatima oraz Lourdes.

II Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej nosi tytuł: “Śladami św. Faustyny Kowalskiej: Boże Miłosierdzie zbawi świat”.

8 listopada Kongres otworzą świeckie i kościelne władze Krakowa: odbędzie się msza inauguracyjna, przemowy otwarcia, prelekcje i wykłady oraz workshop (expo) z przedstawicielami sanktuariów, miejsc kultu oraz miejsc turystycznych. 9, 10 i 11 listopada goście z całego świata poświęcą na zwiedzanie Krakowa i Małopolski (Stare Miasto w Krakowie, Centrum Jana Pawła II w Krakowie, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Kopalnia Soli w Wieliczce, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, parafia i dom rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach, Bazylika w Kalwarii oraz sanktuarium Czarnej Madonny w Częstochowie).

Partneram Kongresu są Miasto Kraków i region Małopolska, Kopalnia Soli w Wieliczce, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, centrum Jana Pawła II na Białych Morzach. Honorowymi patronami Kongresu są Jego Eminencja Stanisław Kardynał Dziwisz, marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa oraz prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. W czasie otwarcia kongresu i prezentacji, oprócz wspomnianych partnerów i patronów, głos zabiorą także, m.in.: prof. UEK dr hab. Agata Niemczyk (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), dr Andrzej Kacorzyk (dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau) i dr Franciszek Mróż (Camino de Santiago w Polsce).

Celem Kongresu jest wymiana kontaktów handlowych wśród uczestników, promocja Krakowa, Małopolski i Polski jako istotnej destynacji turystyki religijnej i pielgrzymkowej na arenie międzynarodowej oraz wzmocnienie znaczenia turystyki religijnej i pielgrzymkowej w kontekście globalnego przemysłu turystycznego.

Na Kongres zaproszeni są przedstawiciele zagranicznych biur podróży i touroperatorów, blogerzy i dziennikarze, biskupi i księża oraz inni organizatorzy turystyki religijnej i pielgrzymkowej, tacy jak: koordynatorzy diecezjalni, szefowie fundacji i kongregacji zainteresowani organizowaniem przyjazdów obcokrajowców do Polski (kupujący – buyers).

Patronem medialnym kongresu jest portal branżowy WaszaTurystyka.pl