IATA: światowy ruch lotniczy ma się coraz lepiej

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło wyniki dotyczące ruchu pasażerskiego w roku 2017. Wskaźnik popytu RPK (revenue passenger kilometers) był o 7,6 proc. wyższy niż w 2016 roku. To wynik wyższy od średniej w ostatnich dziesięciu latach – ta wynosiła 5,5 proc.
Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK – wskaźnik określający iloczyn ilości dostępnych miejsc w samolotach i długości przelotu w kilometrach) wzrosła o 6,3 proc., dochodząc do 81,4 proc.
Prezes i dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac powiedział: „Rok 2017 rozpoczął się od silnego wzrostu liczby pasażerów i w dużej mierze ten trend został podtrzymany przez cały rok, głownie dzięki poprawie globalnej warunków ekonomicznych. W 2017 roku ponad 4 miliardy ludzi wraz ze swymi rodzinami, bliskimi podróżowało samolotami odkrywając nowe światy lub w interesach. Lotnictwo jest biznesem wolności. W roku 2018 może się jeszcze bardziej rozwinąć, dzięki decyzjom rządów – ułatwiającym rozwój połączeń lotniczych, zmianom podatkowym, znoszeniu barier na granicach.”
Ruch międzynarodowy wzrósł w 2016 roku o 7,9 proc. Obłożenie samolotów wyniosło 80,6 proc. Na wszystkich kontynentach odnotowano rekordowe wzrosty z roku na rok.
W Europie popyt wzrósł o 8,2 proc., zaś obłożenie do 84,4 proc.
W rejonie Azji i Pacyfiku popyt wzrósł o 9,4 proc,. a obłożenie osiągnęło 79,6 proc.
W Ameryce Północnej popyt wzrósł o 4,8 proc., obłożenie doszło do 81,7 proc.
Na Bliskim Wschodzie popyt wzrósł o 6,6 proc., a obłożenie osiągnęło 74,7 proc.
W Ameryce Łacińskiej popyt wzrósł o 9,3 proc., obłożenie wyniosło 82,1 proc.(największe wśród regionów).
W Afryce popyt wzrósł 7,7 proc., obłożenie zaś wyniosło 70,3 proc.
Jeśli chodzi o loty krajowe, to popyt na nie w 2016 roku, w porównaniu do 2015 roku, wzrósł o 7 proc. Obłożenie samolotów na rejsach krajowych wyniosło 83 proc. Wszystkie rynki, największy wzrost popytu zanotowano w Indiach – o 17,5 proc., Chinach – o 13,3 proc. oraz w Rosji – 10,1 proc.
POWIĄZANE WPISY
25 marca 2026
Setra TopClass S 516 HDH Turystycznym Busem Roku 2026
Setra TopClass S 516 HDH w barwach Funclub zdobyła tytuł Turystycznego Busa Roku 2026.…
0 Komentarzy2 Minuty
25 marca 2026
airBaltic rozwija ofertę w Polsce. Powrót połączenia z Rygą i nowe trasy na Gran Canarię
Po niemal siedmiu latach przerwy airBaltic wraca na Lotnisko Chopina w Warszawie.…
0 Komentarzy2 Minuty
24 marca 2026
Raport PPL: Lotnisko Rzeszów-Jasionka kluczowe dla rozwoju Podkarpacia
19 marca 2026 r. odbyła się konferencja poświęcona prezentacji raportu przygotowanego na…
0 Komentarzy4 Minuty
23 marca 2026
Nowe trasy Wizz Air z Krakowa: Budapeszt, Wenecja i Rodos w letnim rozkładzie
Kraków staje się coraz ważniejszym rynkiem dla Wizz Air. W sezonie letnim 2026 przewoźnik…
0 Komentarzy2 Minuty
20 marca 2026
Ponad 150 kierunków na lato 2026 w siatce połączeń PPL
Sezon letni 2026 otwiera szerokie możliwości podróży. Polskie Porty Lotnicze zaoferują…
0 Komentarzy4 Minuty
18 marca 2026
Nowe partnerstwo Ryanair: Vola i Fru ułatwią rezerwacje lotów
Ryanair ogłosił nową umowę partnerską z platformami turystycznymi Vola i Fru,…
0 Komentarzy2 Minuty
16 marca 2026
Wizz Air połączy Gdańsk z Warną w Bułgarii
Linia lotnicza Wizz Air uruchomi nowe bezpośrednie połączenie z Gdańska do Warny w…
0 Komentarzy1 Minuty
13 marca 2026
Rzeszów-Jasionka podsumowuje lato 2025 podczas uroczystej gali: 358 tys. pasażerów i nagrody dla partnerów
Blisko 140 przedstawicieli branży turystycznej spotkało się w Hotelu Bristol w Rzeszowie,…
0 Komentarzy3 Minuty
13 marca 2026
Wizz Air wraca do Polski z subskrypcją MultiPass. Stała cena lotów przez 12 miesięcy
Wizz Air ponownie uruchomił w Polsce subskrypcję Wizz MultiPass, która pozwala podróżnym…
0 Komentarzy2 Minuty










