Hydropolis wprowadza ciche godziny

Hydropolis we Wrocławiu dąży do pełnej dostępności, oferując szereg udogodnień dla osób z różnymi potrzebami. Ostatnią nowością są „ciche godziny”, które zapewniają komfort zwiedzania osobom neuroróżnorodnym.
Hydropolis we Wrocławiu to miejsce przyjazne i dostępne dla wszystkich. Obiekt wpisuje się w charakter Wrocławia jako miasta spotkań – otwartego i dostosowanego do różnych potrzeb, tak aby każdy mógł aktywnie uczestniczyć w jego życiu społecznym i kulturalnym.
„Jako ludzie bardzo się między sobą różnimy. Nie traktujmy tej inności jako wady czy zaburzenia. To właśnie różnorodność czyni nasze miasto tak wyjątkowym, a my wszyscy mamy prawo czuć się tutaj komfortowo. Bardzo się cieszę, że Hydropolis podejmuje ten temat. Inicjatywy na rzecz dostępności mają ogromne znaczenie społeczne – wzmacniają integrację i budują wspólnotę. Każde działanie na rzecz inkluzywności jest cenne, ponieważ inspiruje innych i pokazuje, że warto podążać drogą otwartości i równości” – podkreśla Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
„Ciche godziny” ułatwią zwiedzanie
Od początku lutego tego roku wprowadzono tak zwane godziny ciszy. Takie zwiedzanie Hydropolis jest możliwe w każdą niedzielę w godzinach 18.00-20.00. To krok w stronę uczynienia przestrzeni Hydropolis bardziej dostępną i przyjazną dla osób neuroróżnorodnych oraz tych, którzy cenią sobie ciszę w trakcie zwiedzania.
Neuroróżnorodnymi określamy osoby, które w sposób wyjątkowy odbierają bodźce. Większości z nas nie przeszkadza jasne światło czy głośniejsza muzyka. Jednak to, jak odbieramy poszczególne bodźce nie zależy bezpośrednio od nas, a od różnic w funkcjonowaniu naszych mózgów.
„Naszym celem jest tworzenie przestrzeni otwartej dla wszystkich, dlatego stale dążymy do poprawy dostępności i komfortu zwiedzania, aby każdy mógł w pełni cieszyć się odkrywaniem fascynującego świata wody. Wprowadzenie „cichych godzin” to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń, która sprzyja koncentracji” – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK Wrocław, spółki wodociągowej, do której należy Hydropolis.
Na „cichych godzinach” skorzystają również ci, którzy po prostu cenią sobie zwiedzanie w ciszy i spokoju. Goście mogą liczyć na indywidualny charakter zwiedzania – bez towarzystwa grup zwiedzających i bez opieki przewodnika, co może generować hałas. Wyłączone są także intensywne światła oraz głośne dźwięki, z wyjątkiem tych niezbędnych do odbioru wystawy, a wszelkie prace remontowe są w tym czasie wstrzymywane. Dodatkowo wszyscy zwiedzający są wówczas proszeni o zachowanie ciszy oraz wyciszenie telefonów i innych sprzętów elektronicznych.
W kierunku pełnej dostępności
To nie koniec udogodnień zapewnionych przez Hydropolis, które mają za zadanie zapewnić komfort każdemu odwiedzającemu.
Centrum Edukacji Ekologicznej oferuje dodatkowe wsparcie osobom w spektrum autyzmu. Przygotowano specjalny „przedprzewodnik” dostępny na stronie internetowej, który ułatwia wcześniejsze zaplanowanie wizyty, by nie budzić w gościach niepokoju lub niepotrzebnego zaskoczenia. Dodatkowo, w szatni dostępne są plecaki wyposażone w zabawki sensoryczne oraz słuchawki wygłuszające. Są to działania wspierające poczucie bezpieczeństwa oraz pomagające w wyciszeniu się i lepszej koncentracji.
Załoga Hydropolis została przeszkolona w zakresie pracy z osobami w spektrum, głuchymi i niewidzącymi.
„Fundacja Katarynka wsparła i przeszkoliła załogę Hydropolis, jak być otwartym i jak wspierać osoby z różnymi potrzebami w komunikacji. Jak oprowadzać i przekazywać wiedzę na temat tego miejsca, by można było odebrać je jak najpełniej wszystkimi zmysłami i czuć się tu komfortowo” – mówi Justyna Mańkowska-Kaczmarek, wiceprezeska Fundacji Katarynka.
Chociaż Centrum Edukacji Ekologicznej mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku, obiekt na każdym etapie zwiedzania został architektoniczne dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Mogą one także skorzystać z wózka dostępnego w tej atrakcji turystycznej. Hydropolis od początku otwarcia w grudniu 2015 roku systematycznie wprowadza udogodnienia.
W pawilonie kasowym znajduje się pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących, a aplikacja mobilna Hydropolis posiada szereg funkcji, które ułatwiają zwiedzanie osobom ze specjalnymi potrzebami. To m.in. wtyczka talk black, która pomaga niewidomym i niedowidzącym w sterowaniu telefonu przez komunikaty dotykowe i głosowe. Aplikacja mobilna jest także wyposażona w opcję dodatkowego kontrastu i moduł umożliwiający wyświetlanie tekstów z audioprzewodnika w formie transkrypcji. Warto także wspomnieć, że dzięki aplikacji zwiedzanie Hydropolis możliwe jest w wielu językach, to m.in. angielski, niemiecki, ale także ukraiński czy czeski.
W ostatnich dniach Hydropolis odwiedzili odbiorcy Fundacji Eudajmonia, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Specjalni goście byli swego rodzaju „audytorami”, którzy sprawdzili dostępność centrum wiedzy o wodzie.
„Dla osób neuroróżnorodnych bardzo ważne jest, aby światła były przyciemnione, hałas ograniczony, a przestrzeń mniej zatłoczona. W tłumie często nie mogą zwiedzać w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. Myślę, że dla wielu z nich dużym udogodnieniem w Hydropolis jest delikatne przyciemnienie świateł oraz wyłączenie niektórych rozpraszających dźwięków. To niezwykle istotne elementy” – mówi Dorota Szadejko, koordynatorka w Fundacji Eudajmonia.
Hydropolis przeszło także pozytywny audyt Fundacji TUS i zostało dodane do wyszukiwarki miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnością „Niepełnosprawnik”: www.niepelnosprawnik.pl/?q=hydropolis
POWIĄZANE WPISY
18 marca 2025
Expo 2025 w Osace: Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość
13 kwietnia 2025 roku w Osace rozpocznie się Wystawa Światowa Expo 2025. Nasz kraj…
0 Komentarzy6 Minuty
18 marca 2025
Costa Cruises ogłasza nową edycję rejsu Hit Parade Cruise
Costa Cruises ogłasza nową edycję rejsu Hit Parade Cruise: C|Club 2025, który umożliwi…
0 Komentarzy2 Minuty
18 marca 2025
Abu Zabi gospodarzem konferencji dla najlepszych sprzedawców Itaki
Departament Kultury i Turystyki w Abu Zabi (DCT Abu Zabi) podjął kooperację z firmą…
0 Komentarzy2 Minuty
18 marca 2025
Compensa wprowadza nowe ubezpieczenie podróżne
Firma ubezpieczeniowa Compensa wprowadza nowy produkt – Compensa Podróż, który jest…
0 Komentarzy2 Minuty
17 marca 2025
Stabilny wzrost turystyki w Austrii
Pozytywny rok 2024 w austriackiej turystyce. Dane przekazane przez Austria Tourism…
0 Komentarzy3 Minuty
14 marca 2025
Światowy Dzień Wody we Wrocławiu
22 marca na placu Solnym we Wrocławiu odbędzie się piknik z okazji Światowego Dnia Wody.…
0 Komentarzy4 Minuty
14 marca 2025
Śląskie powołuje Klub Ambasadora Kongresów
Utworzenie drugiego w Polsce regionalnego Klubu Ambasadora Kongresów polskich jest szansą…
0 Komentarzy4 Minuty
14 marca 2025
Wizz Air poleci z Katowic do Billund
W poniedziałek 27 października 2025 r. linia lotnicza Wizz Air obsłuży pierwszy rejs…
0 Komentarzy2 Minuty
14 marca 2025
Ruszył portal analityczny Turystyka+
Główny Urząd Statystyczny we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki uruchamia…
0 Komentarzy2 Minuty