Hydropolis – miejsce dla ciekawych świata

Hydropolis
Fot. Materiały prasowe

Nowoczesne, interaktywne i przepełnione wiedzą. Takie jest Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Miejsce w sam raz dla ciekawych świata i poszukiwaczy przygód. Po zgłębianie tajemnic wody zapraszamy do Wrocławia!

A Wrocław to miasto przygody. Rozpoczęły się właśnie poszukiwania ołtaszyńskiego skarbu, do którego wielu śmiałków próbuje dotrzeć śladami historii stolicy Dolnego Śląska. Na pewno nie można przeoczyć na tej trasie początków miejskich wodociągów i dawnego zbiornika wody czystej, w którym obecnie mieści się Hydropolis. Jeśli chcesz poznać to miejsce–zanurz się w głębi tej atrakcji, która należy do wrocławskich wodociągów.

Skąd się wzięła woda? Jak dużo jest jej we wszechświecie? Co to są pływy wodne?

Niby wiadomo, co i jak z tą wodą, ale najlepszym sposobem na zrozumienie pewnych zjawisk jest zobaczenie ich na własne oczy. W Hydropolis, już w Strefie Wejścia czeka na zwiedzających wir wodny o wysokości 3,5 m. Dalej jest tylko ciekawiej. W towarzystwie Krystyny Czubównej, a właściwie jej charakterystycznego głosu, „przenosimy się” w najodleglejsze zakątki kosmosu, by zobaczyć i zrozumieć, jak powstała woda, jak dużo jest jej we wszechświecie i jak przebiegają pływy wodne na naszej planecie. Następnie poznajemy stworzenia głębinowe oraz hydroflorę i hydrofaunę oraz przebieg ewolucji życia w wodzie, które powstało ponad 3,3 mld lat temu. Brzmi zachęcająco?

Hydropolis - człowiek i woda
Fot. Materiały prasowe

Człowiek i woda

Tej ważnej zależności poświęcona jest osobna strefa w Hydropolis. W końcu człowiek składa się w większości z wody, więc warto wiedzieć, za co jest odpowiedzialna w naszym organizmie i jak jest dla niego istotna. Dodatkowo dowiemy się, jaką rolę pełni w kulturach i religiach… Zaś w kolejnej Strefie Historii Inżynierii Wodnej – czym jest śruba Archimedesa czy turbina Herona Samodzielne sprawdzanie, jak działają wodne wynalazki z czasów starożytnych to nie tylko ciekawa lekcja, ale też świetna zabawa.

Miasto i woda

W tej strefie wracamy do współczesności, aby dowiedzieć się, ile litrów wody na jednego mieszkańca zużywa się w różnych miastach na świecie. Ten etap zwiedzania Hydropolis rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące produkcji i dostarczania wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków. Można tu również zobaczyć wizualizację powodzi tysiąclecia, która dotknęła nie tylko Wrocław, ale i część Polski w lipcu 1997 roku. Zwiedzanie kończy lekcja o stanach skupienia wody i obiegu wody w przyrodzie, z której można nauczyć się prognozowania pogody, dzięki rozpoznawaniu rodzajów chmur.

Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, pozwól mi zrobić a zrozumiem

Konfucjusz wiedział, co mówi, a Hydropolis wie, co robi. Nauka przez doświadczenie to najlepsza forma edukacji. A jeśli jeszcze jest realizowana w pięknych wnętrzach i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, to aż chce się wziąć udział w tej przygodzie, do czego serdecznie zachęcamy.

Informacje o historii obiektu, aktualnych wystawach stałych i czasowych oraz wydarzeniach dostępne są na stronie www.hydropolis.pl. Warto zajrzeć także na bloga, który skrywa wiele ciekawostek dla dużych i małych poszukiwaczy przygód i wiedzy.

Hydropolis - dawne czasy
Fot. Materiały prasowe

Materiał przygotowany we współpracy z Hydropolis