Grecja znosi obowiązek wypełniania formularza lokalizacyjnego dla odwiedzających

Evros Petrota
Evros, Petrota / fot. Y. Skoulas / źródło: www.visitgreece.gr

Grecja to kolejny kraj, który podjął decyzję o poluzowaniu restrykcji covidowych. Od 15 marca podróżni nie będą już musieli wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Do 15 marca 2022 do wjazd Grecji bez wcześniejszego wypełniania formularza jest niemożliwy. Po jego uzupełnieniu otrzymuje się kod QR, który należy okazać służbom granicznym na lotnisku. Od połowy marca nie będzie to już konieczne.

Minister Turystyki Wasilis Kikilias złożył następujące oświadczenie:

“Zgodnie z zaleceniem Komitetu Ekspertów przy Ministerstwie Zdrowia wypełnianie Karty Lokalizacji Podróżnego (Passenger Locator Form – PLF) przez odwiedzających ze wszystkich krajów w celu wjazdu do Grecji zostaje zniesione od 15 marca 2022 r. Zniesienie PLF upraszcza proces wjazdu dla podróżnych, przenosząc nacisk na kontrolę certyfikatów szczepień.

Ponadto, przyjęcie nowych protokołów w zakresie bezpieczeństwa i higieny dla firm turystycznych daje Grecji przewagę nad konkurencją. Już kolejny rok jesteśmy gotowi bezpiecznie przywitać naszych gości.”

Komisja zaleciła również zwiększenie dozwolonego obłożenia autobusów wycieczkowych z 85 proc. do 100 proc. od soboty 5 marca 2022 r., lecz pozostawienie środków ochronnych – wentylacji naturalnej, stosowania masek.

W nowym specjalnym protokole zdrowotnym wskazano, że w przypadku bazy turystycznej liczące powyżej 50 pokoi obowiązkowa pozostaje współpraca z lekarzem lub strukturami służby zdrowia. W mocy pozostają instrukcje Greckiej Narodowej Organizacji Zdrowia Publicznego w zakresie kontroli Covid-19, według których przewidziano m.in:

  • Zapewnienie jednorazowych rękawic dla personelu odpowiedzialnego  za serwis sprzątający oraz dla pracowników kuchni.
  • Rezygnacja z używania przez turystów rękawiczek jednorazowych podczas korzystania z wspólnego bufetu. Stosowanie płynu dezynfekującego pozostaje obowiązkowe.
  • Rezygnacja z używania jednorazowych obrusów.
  • Rezygnacja z czyszczenia powierzchni urządzeniem parowym o temperaturze >70 st.C. Procedura będzie wdrażana w ramach dezynfekcji pokoju, tylko po potwierdzonym przypadku zachorowania.

Nowy specjalny protokół sanitarny dotyczący funkcjonowania bazy turystycznej będzie obowiązywał od publikacji odpowiedniej decyzji w Dzienniku Ustaw.