Góra Kamieńsk przygotowana na sezon zimowy

Stacja narciarska w centrum Polski już gotowa na sezon
Wyciąg w stacji Kamieńsk/fot. materiały prasowe

Ośrodek na Górze Kamieńsk, 20 kilometrów od Bełchatowa, jest już przygotowany do sezonu zimowego. Zarówno wyciągi narciarskie, jak i urządzenia naśnieżające przeszły wszystkie odbiory i są gotowe do pracy.

Kolej linowa, wyciąg talerzykowy i przenośnik taśmowy, czyli wszystkie urządzania, które zawożą miłośników białego szaleństwa na szczyt góry, są po odbiorach Transportowego Dozoru Technicznego. Do pracy gotowa jest również instalacja naśnieżająca. Jeśli pogoda na to pozwoli, na Górze Kamieńsk będzie można rozpocząć produkcję sztucznego śniegu.

Dośnieżanie teoretycznie można prowadzić już przy temperaturze minus 3 stopni Celsjsza, jednak najlepsze wyniki osiąga się przy temperaturze między minus 5 a minus 8 stopni oraz przy jak najniższej wilgotności powietrza. Zgodnie z wymogami GOPR do oddania tras zjazdowych do użytku potrzebna jest warstwa minimum 30-50 cm ubitego, wyratrakowanego śniegu. Przy dobrych warunkach atmosferycznych obsługa stoku potrzebuje ok. 150 godzin pracy, czyli prawie tygodnia, żeby przygotować trasy
dla miłośników białego szaleństwa.

Cały stok jest oświetlony i ratrakowany, a przy dobrych warunkach pogodowych narciarze będą mieli do wyboru trzy trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. W sezonie na stoku działają czteroosobowa kolej krzesełkowa o długości 760 m, wyciąg talerzykowy o długości 700, a także zamontowany w ubiegłym roku 150-metrowy przenośnik taśmowy. Na miłośników białego szaleństwa czekają także szkółka narciarska, wypożyczalnia i serwis. O bezpieczeństwo dbają ratownicy Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ośrodek na Górze Kamieńsk będzie działał z zachowaniem reżimu sanitarnego i zasad bezpieczeństwa.