Gdzie Luter tłumaczył Biblię

AG

Dwa lata przed Rokiem Lutra, Niemcy intensywnie promują miejsca związane z tym reformatorem. Coraz więcej też biur turystycznych organizuje wycieczki „śladami Lutra”.

Kto wędruje śladami Marcina Lutra, musi odwiedzić zamek Wartburg w Turyngii. To tutaj właśnie, Luter przez dziesięć miesięcy tłumaczył Biblię na jeżyk niemiecki. Zresztą zamek jest wart odwiedzin nie tylko ze względu na Lutra.

Twierdza położona na zalesionym wzgórzu imponująco wygląda z pobliskiego miasta Eisenach. Podobnie piękny widok zobaczymy sprzed głównej bramy. Budowla miała szczęście i przetrwała nienaruszona do naszych czasów. Budowa zamku, w stylu romańskim, ukończona została w roku 1172.
Zwiedzanie rozpoczyna się na najniższym poziomie, gdzie obejrzeć można m.in. salę rycerską z oryginalnymi kapitelami kolumn podtrzymujących strop, salę jadalną z drewnianym, belkowym stropem, komnatę św. Elżbiety ze ścianami pokrytymi bogato złoconymi mozaikami, powstałymi w latach 1902-06, przedstawiającymi żywot świętej.

Z XIV wieku pochodzi znajdująca się na wyższym poziomie kaplica. Zdobi ja okno z trzema łukami podtrzymywanymi przez cztery kamienne kolumny. Od kaplicy prowadzi korytarz – „galeria św. Elżbiety”. Ściany jej pokrywają freski (z 1855 roku) ilustrujące najważniejsze fragmenty z życia świętej, mieszkającej kiedyś w tym zamku.
Kolejne freski, tym razem przedstawiające historię zamku, obejrzeć możemy w Sali kominkowej. Umieszczone one są u powały na całej długości czterech ścian.

Z uwagi na zbliżający się Rok Lutra (w 2017 roku), najważniejsza wystawą na zamku jest ekspozycja prac malarza Lucasa Cranach. Sportretował on wielokrotnie Lutra, a także jego żonę i rodziców. Portrety ukazują Lutra, jako zakonnika, potem jako doktora, a następnie, jako tłumacza Biblii.

Dwie inne jednak sale są najważniejsze dla turystów odwiedzających Wartburg. Pierwsza to sala koncertowa. Całkowicie odrestaurowana i zmieniona w drugiej połowie XIX wieku, za księcia Karola Aleksandra z Weimaru. Sklepienie ma drewniane, zaś ściany zdobione malowidłami. Co tydzień odbywają się tutaj koncerty. Drugie pomieszczenie jest od stuleci miejscem pielgrzymek luteranów i protestantów. To mały pokoik, w którym Marcin Luter przez 10 miesięcy od maja 1520 do marca 1521 tłumaczył Biblię. To miejsce nie tylko narodzin protestanckiej Biblii, ale i późniejszej Reformacji.
Nieco poniżej zamku znajduje się hotel Romantik Wartburg, z 38 pokojami. Z tarasy restauracji hotelowej – kolejny widok na bryłę zamku. W stylowej – drewnianym sufitem kasetonowym – restauracji, warto spróbować dziczyzny w sosie ze słynnymi kluchami (dumplingami) z Turyngii lub deseru – truskawek podawanych szampanie. Dobry zestaw win, m.in.Weissburgunder Schneider (białe z 2013) lub Grabungunder Schneider.
www.wartburg.de

{gallery}2319{/gallery}