Finnair przyjazne środowisku

archiwum Finnair'a

Finnair jako pierwsza linia lotnicza w Europie i jedna z dwóch na świecie (obok South African Airways), pomyślnie przeszła drugi etap programu niezależnej oceny oddziaływania na środowisko (IEnvA) organizacji IATA.

Przejście przez 2-gi, najwyższy etap programu IEnva oznacza, że przewoźnik wdrożył wszystkie standardy programu, zidentyfikował i zmniejszył niekorzystne oddziaływanie na środowisko w kluczowych obszarach oraz wyznaczył sobie normy ekologiczne na kolejne lata. Certyfikat Etapu 2. świadczy także, że linia lotnicza rozwinęła skuteczne metody monitorowania i oceny swojego wpływu na środowisko, precyzyjnie określiła stojące przed nią wyzwania w tej dziedzinie oraz, że podnosi wydajność ze stałą troską o środowisko naturalne.
Finnair postawił sobie ambitne cele zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko, w tym:
• 40 proc. mniejsze zużycie płynu przeciwlodowego w latach 2014–2016
• 20 proc. mniejsza emisja CO2 w latach 2009–2017
• 10 proc. niższe zużycie energii w budynkach Finnaira 2007–2016.
• 10 proc. mniejsza ilość odpadów spoza UE przypadająca na pasażera w latach 2014–2016
• 40 proc. mniej hałasu w latach 2014–2017

Pekka Vauramo, prezes Finnaira powiedział: „Uzyskanie certyfikatu to dowód naszego zaangażowania w dziedzinie ochrony środowiska. We wszystkich naszych działaniach przykładamy najwyższą wagę do ekologii i stale dążymy do redukcji szkodliwego wpływu na środowisko. Wierzymy, że wyznaczanie wspólnych standardów ekologicznych oraz oceny oddziaływania przemysłu lotniczego na środowisko to sprawy niezwykle ważne, dlatego jesteśmy dumni, że w tej dziedzinie stanowimy czołówkę. Równowaga środowiska naturalnego jest ważna dla naszych klientów, dlatego to także dla nich wprowadzamy proekologiczne rozwiązania.”

Ville Iho, dyrektor do spraw operacyjnych Finnaira, dodał: „Wszystko co zrobimy, by zminimalizować wydzielanie szkodliwych substancji, będzie zyskiem dla środowiska naturalnego, ale także dla nas, ponieważ w ten sposób zwiększamy wartość naszej firmy wśród akcjonariuszy. W dłuższej perspektywie dbałość o środowisko jest jak dbałość o bezpieczeństwo – jeżeli podmioty branży lotniczej współpracują ze sobą, zyskują na tym wszystkie linie lotnicze. Standardy programu IEnvA pomagają nam i innym przewoźnikom zmniejszyć zużycie paliwa, ilość wytwarzanych odpadów oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.”