Festiwal żydowski w Koszycach

archiwum MAZAL TOV!

MAZAL TOV! Jest to pierwszy festiwal kultury żydowskiej na Słowacji, którego nazwę można luźno tłumaczyć jako „Dużo szczęścia!”. Szczęście jest tym, czego wspólnocie żydowskiej na Słowacji często brakowało. Festiwal chce przybliżyć szerokiemu społeczeństwu bogactwo żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Częścią programu są koncerty, wystawy, workshopy, wykłady, dyskusje prowadzone przez judaistów i artystów, którzy przybliżą przekaz judaizmu. Organizatorzy festiwalu nawiązali współpracę z odnoszącym sukcesy Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, oraz z żydowskimi miejscowościami w Pradze i Budapeszcie.

Ważnym gościem festiwalu jest sześcioosobowa kapela theAngelcy (5 lipca o godz. 20.00), która została założona w gorącym Tel Avive w roku 2011. Od wtedy nieprzerwanie podbija serca słuchaczy w radiach i klubach muzycznych, nie tylko w Izraelu. Unikatowe połączenie instrumentów smyczkowych i dętych, perkusji, gitar i wokali opiera się na tradycyjnym folku, blues, reggae, na utworach Leonarda Cohena, czy Boba Dylana.
Pomimo tego, że 4 państwa Grupy Wyszehradzkiej są pod względem geograficznym i kulturalnym stosunkowo sobie bliskie, ich obecne sceny różnią się pod względem muzyki żydowskiej. Na festiwalu połączy ich nowy projekt Muzyka Żydowska Grupy Wyszehradzkiej. Koncert otwierający festiwal (4 lipca o godz. 18.00) będzie należał do lidera zespołu Budapest Klezmer Band Ferenca Jávoriego z tutejszą formacją Kaschauer Klezmer Band. Jávori jest kompozytorem, pianistą, śpiewakiem, jedną z głównych osobistości ruchu revival muzyki klezmerskiej. Koszyccy klezmerzy wyraźnie inspirowali się jego aranżerami, jednak ich bezpośrednia współpraca muzyczna rozpocznie się tak naprawdę dopiero na tym koncercie.
Kapela Max Klezmer Band (4 lipca o godz. 20.00) pierwotnie czerpała tradycyjną muzykę żydowską od polskiego Krakowa. Stopniowo dzięki innowacyjnym aranżerom stworzyła swój indywidualny styl z elementami jazzu, muzyki indyjskiej i bałkańskiej. Dla gości obydwóch piątkowych koncertów będzie bez wątpienia ciekawe porównanie polskiej, węgierskiej i słowackiej sceny klezmerskiej oraz tradycyjnej muzyki klezmerskiej z jej innowacyjną formą.
W niedzielny wieczór odbędzie się czytanie znanej blogerki Beáty Beregrad Grünmannovej połączone z pieśniami żydów sefardyjskich w wykonaniu czeskiego zespołu EldoraRE (6 lipca o godz. 18.00).
MAZAL TOV! To okazja także dla młodych artystów. Przygotują wystawę fotografii Żydowskie Rysunki i quiz , który sprawdzi wiadomości z kultury, sztuki i tradycji żydowskiej (5 lipca.). Festiwalową atmosferę uzupełni degustacja żydowskich potraw, wina i muzyki w winotece Nasz świat (4 lipca07.) oraz sierpniowe wędrówki żydowskie (2 lipca).

www.mazaltov.sk.