Exim Tours poleci z Katowic czarterem do Ras al-Chajmy. “Krótki transfer z lotniska, niskie ceny i rodzinne hotele”

Śniadanie prasowe Ras al-Chajmy w Warszawie
Śniadanie prasowe Ras al-Chajmy w Warszawie / fot. MM

Jeden samolot tygodniowo liniami Smartwings od stycznia – z Katowic ruszy czarter Eximu do Ras al-Chajmy. Pasażerowie dotrą do emiratu bezpośrednio, bez konieczności transferu z Dubaju. Jak podaje Iyad Rasbey, wiceprezes RAKDTA, narodowej organizacji odpowiedzialnej za promocję turystyczną emiratu, Polska jest dla RAK jednym z dziesięciu największych rynków źródłowych.

Ras al-Chajma wiąże coraz większe nadzieje z polskimi turystami, którzy coraz liczniej odwiedzają ten emirat w celach wypoczynkowych. Jak podaje Ras Al Khaimah Tourism Development Authority, której wiceprezes Iyad Rasbey gościł w październiku w Warszawie, w pierwszej połowie 2023 roku liczba turystów z Polski wzrosła w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku. RAK liczy na to, że w 2023 roku popularność emiratu wśród Polaków wróci do poziomu z 2019 roku. W 2022 roku liczba turystów z Polski nadal była o 12 proc. niższa niż w roku 2019.

Odbudowa popytu w Polsce

„Widzimy, na podstawie danych od touroperatorów, że w roku 2023 polski rynek odnotowuje wzrost. Spodziewamy się, że w 2023 roku przekroczy wyniki z 2019 roku” – powiedział Iyad Rasbey.

Ogółem liczba zagranicznych turystów, którzy odwiedzili RAK w pierwszej połowie 2023 roku była wyższa o 14,8 proc. niż w tym samym okresie roku 2022. W całym 2022 roku RAK odwiedziło 1,13 mln turystów zagranicznych, zaś w pierwszym półroczu 2023 – ponad 600 tys. Tym samym w emiracie tym turyści zagraniczni stanowią 52 proc. wszystkich gości nocujących w hotelach.

„Co ważne, RAK nie jest już tylko destynacją zimową. Ubiegłego lata w okresie między 15 czerwca a 15 września, odnotowaliśmy 285 tys. noclegów turystycznych” – skomentował Iyad Rasbey.

Exim stawia zimą na RAK i nie odsprzeda bloków

Polskie biura podróży stawiają jednak na razie na sezon zimowy. Exim uruchomi od stycznia połączenie czarterowe liniami Smartwings z Katowic. Doleci bezpośrednio na lotnisko międzynarodowe w Ras Al Chajmie. Jak dowiadujemy się od prezesa firmy, Marcina Małysza, Exim zamierza odsprzedawać innym touroperatorom pojedyncze miejsca, nie planuje natomiast, aby możliwe było kupowanie bloków. Jak deklaruje Iyad Rasbey, trwają rozmowy – również z innymi touroperatorami – o zwiększeniu zarówno liczby połączeń czarterowych z Katowic, jak też o uruchamianiu ich z innych polskich miast.

“Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z najważniejszych egzotycznych kierunków w ofercie Exim Tours. Rozwijamy się w tej destynacji z roku na rok, powiększając liczbę obsłużonych klientów. Zdecydowaliśmy się na czarter do Ras al Khaimah, gdyż jest to idealne miejsce na zimowy wypoczynek, ze świetnymi, rodzinnymi hotelami, z doskonałą infrastrukturą i kuchnią. Jest to też świetna baza wypadowa do zwiedzenia Dubaju. Nasi klienci docenią też krótki transfer z lotniska i ceny, które uważamy za najlepsze na rynku” – komentuje Marcin Małysz, prezes Exim Tours.

Podwoić bazę noclegową do 2030 roku

RAKDTA zakłada, że do 2030 roku liczba turystów zagranicznych odwiedzających emirat wzrośnie do 3 mln. Stąd intensywne inwestycje w rozbudowę bazy hotelowej, która obecnie oferuje ponad 8 tys. miejsc noclegowych, z czego 48 proc. to obiekty pięciogwiazdkowe, a 29 proc. – czterogwiazdkowe. „Tę liczbę chcemy do 2030 roku podwoić” – zapowiada Iyad Rasbey.

RAK promuje się również jako kierunek MICE – wzrost liczby noclegów w tym segmencie w 2022 roku wyniósł 26 proc. Emirat stawia też na turystykę zrównoważoną, wprowadzając program certyfikacji hoteli w ramach wsparcia „zielonego” rozwoju branży. W październiku do RAK trafił srebrny certyfikat Earth Check. Emirat może się nim poszczycić jako pierwszy kierunek podróży na Bliskim Wschodzie.